Komoly esély! - hajléktalanokat is segít és alkalmaz a Városgondnokság Székesfehérváron

2019.04.25. 12:47
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. április 25. (csütörtök) 
Országosan egyedülálló a program.   Galéria  
 
 
 
 
 
Országosan egyedülálló programot indítottak Székesfehérváron a hajléktalanok foglalkoztatására és visszavezetésére a munka világába. A kiválasztott résztvevők a Városgondnokság parkfenntartási és köztisztasági csoportjainál dolgoznak teljes munkaidőben, bért és cafetériát kapnak, és képzik is őket. Aki megállja a helyét, annak a jövőben állandó munkahelyet biztosít a Városgondnokság – hangzott el a programot ismertető sajtótájékoztatón. 

A hajléktalanoknak komoly esélyt adó speciális programot a Városgondnokság a Kríziskezelő Központtal és a Fejér Megyei Kormányhivatallal közösen indította el a Pénzügyminisztérium támogatásával, a megvalósításhoz 107 millió forint áll rendelkezésre.

„A Városgondnokságnál tavaly ősszel született meg a program ötlete. Megkerestük a Kormányhivatalt a lehetséges támogatási források felkutatásra, és egy speciálisan erre a programra kidolgozott támogatási formát kaptunk.” – ismertette Bozai István városgondnok. Elmondta, hogy a novemberben kezdődött tervezés után Böröndi Mónika személyében találták meg a program mentorát, aki március óta működik közre ebben.

Az egészségügyi és mentális alkalmasság alapján 40 emberből választották ki azt a 20-at – nőket és férfiakat egyaránt –, akikkel  a felkészítő képzést követően, április 1-jével elindult a program. Az első tapasztalatok pozitívak voltak, a résztvevők lelkesek, motiváltak, 18-an jelenleg is dolgoznak. A többi főállású kollégával együtt végzik a munkát a parkfenntartási és köztisztasági csoportokban, sőt parkgondozói képzésben is részesülnek. Fontos, hogy főállású minimálbért és cafetériát kapnak, illetve az első néhány hónapban reggeli élelmiszercsomaggal is segítik őket nemcsak a munkanapokon, hanem a hétvégéken is. A cél, hogy a próbaidőszak után teljesen integrálódjanak a Városgondnokság csoportjaiba, ugyanazt a juttatást kapják, mint a többi dolgozó, ugyanazon munkafegyelmi elvárásokkal. Aki megállja a helyét a vállalt kétéves időszakban, annak a jövőben állandó munkahelyet biztosít a Városgondnokság.
Bozai István arról is beszélt, hogy a közfoglalkoztatás keretében korábban 600 – 800 embert alkalmaztak, közülük több mint 100-an jelenleg is a Városgondnokságnál dolgoznak, a többiek a munkaerőpiac egyéb területein helyezkedtek el. Ezután a siker után bíznak abban, hogy a mostani program is eredményes lesz és folytatni tudják.

Példaértékűnek nevezte a programot Székesfehérvár polgármestere. Dr. Cser-Palkovics András kiemelte: az Önkormányzat a Kríziskezelő Központon keresztül biztosítja a hajléktalanoknak az alapvető szociális és egészségügyi ellátásokat részben állami, részben saját forrásból. Ugyanakkor szükséges megkeresni azokat a megoldásokat is, amelyek a jövőjük szempontjából komoly esélyt jelenthetnek a továbblépésre, és lehetőséget adnak visszakerülni a munka világába. Így saját, rendszeres munkájukkal tartják el magukat, a szeretteiket, és erősödik bennük a társadalmi hasznosság érzése.
„Azt üzenem a program résztvevőinek, hogy ők a város üzemeltetése és közössége szempontjából kiemelkedően fontos és hasznos munkát végeznek, olyat, amilyet a fehérváriak a mindennapjaikban látnak. Elég megnéznünk a közösségi médiában a parkokról, a zöldterületekről megjelent szép fotókat… Ezeket a területeket gondozni, ápolni kell, ami még nagyon hosszú ideig nagyon is emberigényes tevékenység lesz, hiszen a gépekkel és eszközökkel az embert nem tudják teljesen pótolni. Székesfehérváron az országos átlagnál jóval többet költünk a közterületek fenntartására.” – mondta a városvezető. Hozzátette, a Városgondnoksággal együttműködve bérlőkijelölési joggal tudnak átadni lakásokat a hajléktalanoknak, ezzel is segítve a kitörés lehetőségét.

Buday Attila, a Fejér Megyei Kormányhivatal társadalombiztosítási és foglalkoztatási főosztályvezetője arról beszélt, hogy két csoportra bontva tartottak motivációs tréninget a résztvevő hajléktalanoknak szakemberek és pszichológus bevonásával. A 90 napos próbaidőszak lejárta után 2020. december 31-ig tudják támogatni a résztvevők bér- és járulék-kifizetését. Buday Attila elismeréssel szólt a mentorok munkájáról, hiszen a hajléktalanok meghallgatása, érzelmi támogatása alapvetően befolyásolja a program sikerét. 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.


 

–     Vége


Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Molnár Artúr és Bácskai Gergely
 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.