331 éve történt

2019.05.20. 12:58
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. május 20. (hétfő)
A török uralom alóli felszabadulásról emlékeztek meg
 
 
 
 
 
 
Székesfehérvár török uralom alóli felszabadulásának 331. évfordulója alkalmából tartottak megemlékező ünnepséget a Nemzeti Emlékhelyen. Beszédet mondott dr. Cser-Palkovics András polgármester, majd műsort adott Kneifel Gyötgy, Varró János, Berki Lila és Cserta Balázs, akik Hunyadi János történetét énekelték meg. A megemlékezés néma koszorúzással zárult.
 
Elhanyagolt, romos állapotot hagyott maga után a 143 éves török megszállás Székesfehérváron. A városba érkezőknek ezután a semmiből kellett újra felépíteniük Fehérvárt. „Alba Regalis Re Cvperata – Székesfehérvár visszafoglalva!” emlékeztet az 1988. május 19-i eseményekre a Monostor-bástya.
 
Sokan gyűltek össze ma is a Nemzeti Emlékhelyen, hogy a 331 évvel ezelőtt történtekről megemlékezzenek, és tisztelettel adózzanak a városvédő katonák emléke előtt. Az ünnepség során megemlékező beszédet mondott dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki kiemelte: fontos nap a mai, hiszen Székesfehérvár a függetlenségét ünnepelheti. „A hagyományainkat tisztelni és generációról-generációra átadni egyaránt a feladatunk. Ehhez pedig hozzátartozik az, hogy megemlékezünk elődeinkről és nemes cselekedeteikről. Érdekes egybeesés, hogy ma nem csak a régmúlt hős katonái, hanem a Honvédelem Napja alkalmából a mában szolgáló katonáink előtt is lerójuk tiszteletünket este a Vörösmarty Színházban. (…) Emlékezünk itt ma arra is, hogy milyen az, ha engedjük, hogy egy másik civilizáció jöjjön és hódítson, a hódítás minden elemével együtt, és milyen, amikor ez megjelenik a városképben, a mindennapokban és a város összetételében. Ez az idő azonban másra is felhívja a figyelmünket, mégpedig, hogy mekkora kincs az, hogy szabadságban élhetünk! Szabadon dönthetünk saját sorsunkról, szabadon, felelősséggel vitatkozhatunk és nyilváníthatunk véleményt.” – hangsúlyozta Székesfehérvár sorsfordító eseményének mai vonatkozásait a polgármester.
 
A megemlékezőket Kneifel György, Varró János, Cserta Balázs és Berki Lilla Hunyadi Jánosról szóló muzsikája repítette vissza az 1600-as évek Székesfehérvárjára.
 
Az ünnepség végén a megjelentek megkoszorúzták a város visszavételének évfordulójára emelt táblát a Nemzeti Emlékhely oldalában.
 
 
 
A megemlékezés képei letölthetők a Galériából.
 
 
 
 
 
Szöveg: Torma Kinga Regina
Fotó: Molnár Artúr
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.