„Huszár, te vagy Magyarország szeme fénye!”

2019.05.20. 20:49
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. május 20. (hétfő)
Gálaesttel köszöntötte katonáit Fehérvár. Galéria
 
 
 
 
 
 
„Fehérvár köszönti katonáit” címmel gálaműsort rendeztek a Vörösmarty Színházban, amelynek keretében elismeréseket adtak át: a Sipos Gyula-díjat Mihócza Zoltán altábornagy dr. Cser-Palkovics András polgármestertől, a Gyuricza-Emlékgyűrűt, a Honvédség és Társadalom Baráti Körök elismerését Szabó Györgyné, Sere Mihály és Oláh László Szelekovszky Ernőtől, az Országos Szövetség elnökétől és dr. Görög István alelnöktől vette át. Az ünnepi műsorban az Alba Regia Táncegyüttes lépett színpadra, majd a Vörösmarty Színház színművészeinek előadásában A magyar huszár című művet láthatta a közönség.


Székesfehérvár, a komoly történelmi és katonai hagyományokkal rendelkező város, több mint 20 éve a Magyar Honvédelem napjához kötődően gálaesttel köszöni meg a helyőrségben szolgáló katonák áldozatos munkáját. Ünnepi köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, ez az év igen különleges Székesfehérvár életében. „Miközben hagyományainkat tisztelve köszönetet mondunk az eddig elvégzett munkáért, eközben egy kicsit a jövőbe is tekintünk. A város életét meghatározó kormányzati és katonaszakmai döntések születtek az elmúlt időszakban. Tudjuk, hogy ezek a döntések még nagyobb feladatot és felelősséget rónak Székesfehérvár közösségére. Jövőnk most még jobban összefonódik katonáink jövőjével, hiszen a legfontosabb katonai szervezet, a Magyar Honvédség Parancsnoksága Szent István városába költözik. Nekünk ma az a feladatunk, hogy minden olyan lehetőséget megteremtsünk, amellyel biztosíthatjuk a katonák civil életének alakulását, a város fejlődését.”

Dr. Cser-Palkovics András köszöntője zárásaként elmondta, a Magyar Honvédség Parancsnokságának Székesfehérvárra költözése alkalmából egy jeles ajándékot adományoz a város a parancsnokság részére. „A magyar legendárium egyik legszebb és legmisztikusabb jelképe, a Herendi porcelánból készült turulmadár, amely azt jelzi, hogy Székesfehérvár közössége örömmel várja és fogadja be e katonai szervezetet.” - hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András, akitől Korom Ferenc altábornagy vette át az ajándékot.

Korom Ferenc, a Magyar Honvédség Parancsnokságának parancsnoka örömét fejezte ki, hogy ez a több évtizedes ünnepi rendezvény alkalmat teremt arra, hogy megerősítse az együvé tartozást, elmélyítse a közösség által elfogadott értékeket, eszméket. Azokat, amelyeket közösen felvállaltunk, amelyekben hiszünk, és amelyekért nap mint nap dolgozunk. Ünnepi köszöntőjében történeti visszatekintést adott a Fehérváron állomásozó katonák történetéről, amelyek, mint mondta, jól jelképezik a katonaváros szerepét hazánk történetében. Fontosnak tartotta, hogy köszönetet mondjon a helyi és regionális közigazgatási intézményekkel, a rendvédelmi szervekkel, a történelmi egyházakkal, valamint a honvédelem ügyét támogató civil szervezetekkel való együttműködésért, amelyek a katonák mindennapi munkáját segítik. 

A Vörösmarty Színházban rendezett esemény keretében díjátadásokra került sor. A Magyar Királyi 17. Honvéd gyalogezred parancsnokának tiszteletére az Önkormányzat által alapított Sipos Gyula-díjat – a Közgyűlés döntése alapján – dr. Cser-Palkovics András polgármester Mihócza Zoltán altábornagynak, a Magyar Honvédség Parancsnokság törzsfőnökének adta át kiemelkedő katonai pályafutása, a honvédelem ügyének népszerűsítése és Székesfehérvár katonai szellemiségének megtartása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként.

Mihócza Zoltán altábornagy 2013 óta teljesít szolgálatot a székesfehérvári helyőrségben. A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának megbízott vezetőjeként különösen sokat tett a honvédség - Székesfehérvárt központi szerepbe helyező - átalakítását célzó feladatok előkészítése, pontos megszervezése érdekében. Ezzel is segítve a feladatokra történő tudatos felkészülést. Beosztásaiban mindenkor meghatározó szerepet játszott a hadsereg társadalmi kapcsolatainak alakításában, a honvédelem ügyének a lakosság körében történő képviseletében. Hivatásos szolgálata mellett fontosnak tartotta a honvédelem ügyét képviselő civil szervezetek munkáját is. Katonai pályafutása példaértékű. Szerény emberi magatartásával, segítőkészségével, munkájával és annak eredményességével, és hitvallásával, miszerint „életünk minden percében mindig van mit tenni a hazáért, a magyar honvédségért, a társadalomért”, példaként állhat minden katona és minden polgár előtt.

A Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Szövetsége a hagyományokat követve minden évben a „Fehérvár köszönti katonáit” gálán adja át a Dr. Gyuricza Béla vezérezredes emlékére alapított Gyuricza Béla emlékgyűrűt. Az idei évben Szabó Györgyné, Sere Mihály és Oláh László vehette át az elismerést Szelekovszky Ernőtől, az országos szövetség elnökétől és Görög István alelnöktől.

Szabó Györgyné nyugdíjazásáig köztisztviselőként, 20 éven át pedig mint hivatásos katona dolgozott a honvédség szinte minden területén: csapatnál, a Honvédelmi Minisztériumban, majd a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. A Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Szervezetében 21 éve végzi a teljes pénzügyi feladatokat társadalmi munkában. Sere Mihály a HTBK Jánoshalmi Szervezetének az elnöke. Irányításában a szervezet öt éve teljesen megújult, kiegészült újabb tevékenységekkel. Oláh László, a HTBK Székesfehérvári Szervezete Ifjúsági tagozatának vezetője. Honvédtisztként és nyugállományú katonaként is szabadidejében kiemelkedően aktív közösségi munkát végez. A katonakultúra elkötelezett és innovatív hirdetője. Nevéhez fűződik többek között a Hazafiság iskolája, és 20 éve végez ifjúsági honvédelmi táboroztatást, valamint kiemelkedő szerepe van az immár hetedik alkalommal kiírt Kárpát-medencei gyermekrajzpályázat megszervezésében.

A díjátadásokat követően az Alba Regia Táncegyüttes lépett színpadra. Műsorukban reformkori táncokat, továbbá egy részletet láthatott a közönség a „Verslábak” – Petőfi versek a folklórban címmel, a Galiba zenekar kíséretében. Az ünnepi estet A magyar huszár című darab zárta a Vörösmarty Színház színművészei, Kiss Diána Magdolna és Juhász Illés előadásában.

A színházban készült fotók letölthetők a Galériából.

 fotó: Simon Erika

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.