A csángómagyarok csodálatos világa

2019.07.17. 19:58
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. július 17. (szerda)
 
 
 
 

A moldvai Pusztina 2000 fős, tiszta magyar nyelvű település – onnan érkezett Székesfehérvárra Nyisztor Ilona tanítványaival, hogy nyolcadik alkalommal örvendeztessék meg a várost egy zenés-táncos esttel. A pusztinai hagyományőrzők a Hiemer-házban adtak koncertet; a kulturális bemutató előtt csángó misén vettek részt a Ciszterci templomban.


A csángómagyar örökséget ápolja a Pusztinai Magyar Házban a Magyar Örökség- és Európai Polgár-díjas népdalénekes, akit a tehetséges tanítványokkal több Kárpát-medencei tehetségkutató versenyen láthatott már a közönség, jó néhányan bemutatkoztak közülük a Fölszállott a páva műsoraiban is. A tehetséges fiatalok egyike volt több éve Timár Karina, aki idén már, mint végzett néprajzos, tanítóként kísérte el a tizenegy gyermeket, akik a hagyományőrző asszonyokkal együtt a Székesfehérvári Önkormányzat vendégeiként töltenek egy hetet a velencei táborban a fehérvári diákokkal közösen.

„Immár nyolcadik éve, hogy köszönthetjük Ilonáékat itt Székesfehérváron. Ez alatt az idő alatt kisgyermekből fiatal felnőtté váltak az első táborban résztvevők, akik között mély barátságok születtek, amelyek azóta is élnek. Az együtt töltött idő, a találkozások identitástudatunk erősítését is szolgálják. A fiatalok támogatása is azt a hidat erősíti, amely a magyarság összetartozását szimbolizálja.”, mondta Deák Lajosné a Hiemer-házban rendezett esemény megnyitóján. A határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatok tanácsnoka hozzátette, az anyanyelv, a történelem, a múlt és a hagyományok jelentik azt az erős köteléket, amely összetartja a magyarságot, lehetünk bármilyen messze egymástól. „Székesfehérvár Önkormányzata kiemelten fontosnak tartja, hogy lehetőségeihez mérten anyagilag, illetve a kulturális kapcsolatok erősítése révén is támogassa, fejlessze a határon túli és anyaországi magyar-magyar kapcsolatokat.” A tanácsnok köszönetet mondott mindazon határon túli pedagógusoknak, hagyományőrzőknek, akik mindennap azon dolgoznak, hogy a következő generáció is megismerje gyökereit, hogy a mai csángómagyar gyerekek az ének, a tánc és a magyar nyelv összetartó ereje révén tovább vigyék a több évszázad óta élő tradíciókat.

A pusztinai hagyományőrző asszonyok közül Lajos Katalin, Szőcs Tinka, Szőcs Katalin, Csobán Magdó és Tamás Magdó is fellépett a Hiemer-ház báltermében, és a gyerekekkel együtt ízelítőt adtak énekeikből, meséikből, táncaikból. A hagyományőrző jótékonysági esten befolyt támogatásokat a pusztinai Magyar Ház működtetésére fordítják majd.

A misén és a jótékonysági esten készült fotók letölthetőek a Galériából.


fotó: Simon Erika

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.