Örökké virágzik a cserkészliliom a Palotavárosban

2019.08.14. 11:27
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. augusztus 14. (szerda)
Felszentelték a Sasvári János László által készített emlékművet. Galéria
 
 
 

Leleplezték a Sasvári János László fafaragó és szobrász által készített Cserkész emlékművet. A cserkészfogadalomnak emléket állító kültéri alkotás gánti mészkőből készült, és a Palotavárosban található Sütő utca 40. szám alatt állították ki. A kőfaragást Dózsa István, a Szent István-székesegyház plébánosa szentelte fel. Az eseményen részt vett Róth Péter alpolgármester, valamint Viza Attila önkormányzati képviselő. Köszöntőt mondott Farkas László önkormányzati képviselő.

Sasvári János László életútja kezdődhetett volna úgy is, hogy: „Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kőművesmester, aki az iparosságot a szüleitől tanulta.” Végezte ezt mindaddig, amíg 1985-ben a fafaragó táborban, amelyet Velencén rendeztek, bele nem szeretett a famunkába, amely szenvedély később a kőmegmunkálás szeretetével is kiegészült. Az elmúlt több mint negyven évben a művész kezéhez több, a megyét díszítő alkotás kötődik: elkészítette többek között Antall József szobrát, készített Millecentenáriumi emléktáblát és az ’56-os hősöknek emléket állító kopjafákat is. A mestert Farkas László, a 7. választókerület önkormányzati képviselője méltatta.

Az alkotó két éve költözött Székesfehérvárra, a Palotavárosba, ahol legutóbbi művét, a gánti mészkőből készült Cserkész emlékművet állította ki. A kültéri alkotásban megörökítette a cserkészet minden jelképét: megtalálható a cserkészliliom, amelynek három ága a cserkészfogadalom három részét: a kötelességteljesítést, a segítőkészséget és a cserkésztörvény megtartását jelképezi. Látható a táblán a csodaszarvas, amely az 1933-ban Gödöllőn megrendezett IV. Cserkész Világdzsemborira utal, valamint feltűnik a sas is, amely a 2010-es kerületi nagytábor jelképe.

A mától örökké virágzó emlékművet Dózsa István kanonok, a  Szent István-székesegyház plébánosa szentelte fel, aki áldást kért mind az örök értékeknek emléket állító műre, mind a készítőjére. Az eseményen részt vett Róth Péter alpolgármester és Viza Attila önkormányzati képviselő is.

 

 

A helyszínen készült képek letölthetők a Galériából.

 

 

 

 

                                                         

 

 

 

 

 

Szöveg: Torma Kinga Regina
Fotó: Varju Zoltán Mihály

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.