A Napbaöltözött Asszony – Mária-ünnep Székesfehérváron

2019.08.15. 20:02
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. augusztus 15. (csütörtök)
 
 
 

Augusztus 15-e Mária mennybevétele, Nagyboldogasszony napja. Legrégibb Mária-ünnepünkön a Szent Imre-templomban celebrált szentmisét Spányi Antal megyés püspök, a Szűzanya oltalmazó szeretetét kérve a jelenlévő hívekre, hazánkra és az egész világ keresztény közösségeire. 


Szép hagyomány, hogy államalapító Szent István királyunk ünnepére a Székesfehérvári Egyházmegyével közösen készül a város. A Székesfehérvár fogadalmi napját követő napon is ünnepi misét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Szent Imre-templomban.

Augusztus 15-e, Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Államalapító uralkodónk ekkorra hívta össze Székesfehérvárra a királyi tanácsot, és ekkor tartott törvénykezést. Székesfehérváron minden esztendőben ünnepi szentmisével emlékeznek meg legrégibb Mária-ünnepünkről, kérve a magyarok legfőbb oltalmazójának szerető gondoskodását. Az „Égbe felvett Szűz Mária” a Székesfehérvári Egyházmegye védőszentje is.

Spányi Antal megyés püspök szentbeszédében arról szólt, hogy a keresztény világ ma Mária felé fordul, nála keres oltalmat és szeretetet. Egy Caracasból e-mailben kapott képet idézett fel Spányi Antal, amely egy lerombolt templom megrongált Mária-szobrát ábrázolja, amelyet szögesdróttal vettek körül. Mint mondta, így akarták a keresztény közösség Szűz Mária oltalmazó mivoltába vetett hitét elvenni. „Mintha Krisztust látnánk nagypénteken, akinek nem volt szépsége, ékességét elvették, aki sebeket hordott, akit tövissel koronáztak, hogy aztán keresztre feszítsék, … és harmadnapon tapasztalják, hogy Ő mégiscsak él!”

„A Napbaöltözött Asszony a magyar ember szívét mindig is megérintette, nem csoda, hogy Nagyboldogasszony nemzetünk legfőbb oltalmazója. Kiemelkedő erénye, hogy Krisztust hordja, hogy élete Istennel a legszorosabb egységben telik, és szépsége ezért belülről fakad. Hozzá kell méltókká válnunk, a külsőségek helyett lelkünk szépségét kell építenünk, hogy ne múlandóak, hanem Isten országának részei legyünk." – hívta fel a figyelmet a megyés püspök.

Szent István azt kérte Szűz Máriától, hogy legyen az ország oltalmazója. A megyés püspök ezt az imát megerősítve kérte a Nagyboldogasszonyt: „segítse közösségünket, hogy hűségben elődeink szelleméhez, keresztény hitünkben megmaradva, szeretetben szolgálva járhassuk utunkat.”

A szentmisén készült fotók letölthetőek a Galériából.




Fotó: Simon Erika
Szöveg: Stettler Zsuzsanna

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.