Katonazene ritmusára lüktetett a belváros

2019.08.16. 19:07
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. augusztus 16. (péntek)
100 katona lépett fel a Fricsay Fesztiválon. Galéria
 
 
 
A Fricsay Richárd Katonazenekari Fesztivál hetedik alkalommal töltötte meg jó hangulatú zenével, vidámsággal a Belvárost. Az Országalma felől telt meg a Városház tér, ahol négy zenekar száz katonája szórakoztatta a közönséget: a népszerű programban közös produkciók, szakalaki bemutatók is szerepeltek, Zrínyi-induló és a Pákozdi toborzó hagyományos dallamai mellett a rock, latin zene, kánkán és swing is megszólaltak.   



Hetedik alkalommal rendezték meg idén a Fricsay Richárd Katonazenekari Fesztivált – a Székesfehérvár, a Tata és a Budapest Helyőrségi Zenekar, valamint a Szolnok Légierő Zenekar részvételével. A közönségcsalogató zene és a szakalaki bemutatók köré szervezett rendezvény annak a tehetséges karmesternek viseli a nevét, aki létrehozta a zeneiskolát és a városi dalárdát, példaértékű kulturális életet teremtett Székesfehérváron, zenekarának koncertjeivel pedig meghódította az egész Dunántúlt. Saját indulóikkal érkeztek a Városház térre a zenekarok, majd a száz zenész közösen játszotta el Fricsay Richárd Magyar vér című indulóját, amit Csizmadia Zsolt ezredes vezényelt.

A nyitányt követően dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott köszöntőt, kifejezve, hogy a város múltja, jelene és jövője összefügg a katonákkal: „Sok elemét megemlíthetnénk, hogy ez miért fontos a város közösségi életében – de itt van egy gyönyörű és szép példa, ami a kulturális terülten mutatja meg az együttműködést.” – A polgármester köszönetet mondott a katonazenekaroknak, hogy a Székesfehérvári Királyi Napok programsorozatában évről évre részt vesznek. 

Sáfár Albert
dandártábornok, MHP törzsfőnök támogató helyettes beszédében megemlékezett a névadó Fricsay Richárd alezredesről, aki katonaként és művészként is példát mutatott munkásságával: „Katonaként a fegyelem, a kötelességteljesítés, a szabályok, előírások pontos betartása, a bajtársiasság jellemezte. Ugyanakkor művészként rendelkezett az önálló alkotás képességével, a képzelet és a lélek szárnyalásával, a rögtönzés szabadságával.” – fogalmazott, és a kihívásokkal való szembenézésben a hős fehérvári katonaelődök példáját hangsúlyozta. A katonazene mai feladatáról azt mondta, élő kapocs a katonák számára a civil társadalommal.

A Pákozdi toborzó közös megszólaltatását követően a zenekarok a Zrínyi-indulóra vonultak le a térről a szakalaki bemutatók előtt. A több zenei stílusra, népszerű dallamokra megkomponált formációk nem nélkülözték a vidámságot, a közönség nem spórolt sem a nevetéssel, sem a tapssal. A székesfehérvári zenekar Ruff Tamás őrnagy vezetésével idén egy AC/DC-számra komponált pezsgő rockkal, majd a Coco Locoval közösen színre vitt latinos tánccal és zenével ajándékozta meg a közönséget. A magyaros hangulatú koreográfiák, nagy világslágerek és klasszikusok feldolgozása mellett népdalokkal, kánkánnal, swinggel is próbálkoztak a katonák: amivel elvitathatatlan győzelmet arattak a téren.

A zenekarokat Baczkó István, Molnár János, Balázs Attila és Ruff Tamás őrnagyok vezényelték.


A rendezvényen készült fotók letölthetőek a Galériából!





Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Molnár Artúr, Simon Erika

 

 

 

 


 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.