„... itt a gyermek nevetni mer, OTTHON a szó, mit keresel”

2019.08.20. 19:05
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. augusztus 20. (kedd)
A Szent István-napi Díszközgyűlésen átadták Székesfehérvár városának kitüntetéseit. Galéria
 
 
 
 
Szent István napján ünnepi közgyűlést tartott Székesfehérvár Önkormányzata. Dr. Cser-Palkovics András polgármester beszédét versidézettel kezdte: „… itt a gyermek nevetni mer, OTTHON a szó, mit keresel.” A város, a közösség és az otthon összefüggéseivel kapcsolatban ezeket a gondolatokat fogalmazta meg: Különleges város, ahol sosem kerestük azt, ami megoszt minket. Ahol a közösség erejével segítettük át magunkat az akadályokon, mindig szem előtt tartva a minket egyesítő célokat. Különleges város, mert Székesfehérvár az otthonunk. Az otthonunk, ahol százezren vagyunk egy csapatban, közös múlttal, közös álmokkal, közös jövővel!” A közgyűlésen adták át a városi kitüntetéseket: Díszpolgár lett Milcsinszky Alajos címzetes kanonok, nyugalmazott plébános, Ribi Péter ügyvezető, továbbá posztumusz ismerték el Dr. Martyn Gizella háziorvost. Pro Civitate díjat kapott Auth Ágnes karnagy, ének-zene tanár, Farkas Sándor mesteredző, Dr. Hagymásy László szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvos, Hirtling István színművész és Molnár Dezsőné, az Áron Nagy Lajos-hagyaték gondozója; míg Tiszteletbeli Polgár címmel ismerték el Juhász Roland labdarúgót, a fehérvári csapat kapitányát és a magyar-lengyel kapcsolatok ápolásáért Janusz Ireneusz Wójciket. 



Székesfehérvár számára augusztus 20-a kiemelt ünnep: 1938-ban a koronázóvárosban emelték nemzeti ünnepi rangra Szent István napját. A Koronás parktól megérkezett Fehérvári királyok menetével – a történelmi óriásbábokkal és a hagyományőrzőkkel – indultak tovább a Nemzeti Emlékhelyről a tiszteletadás résztvevői a Szent István térre, a Díszközgyűlés helyszínére. Az ünnepi rendezvényen „Üdvözlégy Szent István Király!” címmel az Alba Regia Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Pulutyka csoportja és a Szedtevette zenekar előadásában Szent István király Szent Imre herceghez írt intelmeinek népzenei és néptáncos adaptációját láthatták a résztvevők. Az intelmek Matuz János tolmácsolásában hangzott el, szólót énekelt Zsikó Zsuzsanna.

Az ünnepi műsort követően dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott ünnepi köszöntőt. Beszéde elején Kiss Gábor, egy fiatal fehérvári író „ITTHON – Fehérvár” című verséből idézett:
„Barátom, gyűlöleted dugd egy zsákba, és dobd a kukába!
Ez nem az a hely, itt a gyermek nevetni mer, OTTHON a szó, mit keresel.”

Székesfehérvár polgármestere beszédében felhívta a figyelmet, hogy fontos visszaemlékezni fontos történelmi korokra, kiemelkedő személyekre és meghatározó tettekre, mivel „ha egy olyan nemzet tagjaként tekintünk önmagunkra, amely a történelem számos viharán küzdötte át magát sikerrel, amelynek nagyjai milliókat egyesítettek egy cél érdekében, amelynek tagjai a tudomány, a művészet vagy a sport terén értek el világra szóló eredményeket, erőt érezhetünk a legnagyobb tettekre is!”. Ellenben, ha „tehetetlennek, nagy elhatározásokra, tettekre alkalmatlannak, gyengének érezzük, tartjuk magunkat, akkor vélhetőleg nem is lesz komoly befolyásunk a dolgok alakulására.”

Mint fogalmazott, ahogy később még számos kora népünk történelmének, Szent István élete, az államalapítás, Kárpát-medencei létünk megszilárdítása is ilyesfajta inspirációt adhat a jelen emberének – ahogy adott már sok-sok nemzedéknek. „Ma persze szerencsére nem a kardokat csiszoljuk, hanem az elméket és a tehetségeket. A természetet nem uralni akarjuk, hanem óvni azt, a fákat nem kivágjuk, hanem ültetjük. És teret adunk közösségek megszületésének és virágzásának.” –emelte ki a város polgármestere.

A ma történéseit értékelve dr. Cser-Palkovics András beszédében elmondta, Fehérvárnak a jelen teendőiből duplán ki kell vennie a részét, hiszen ez a város érdeke, de azért is, mert különleges múltunk, történelmi rangunk is ezt követeli. „Különleges város tehát Székesfehérvár, ahol bátran erőt meríthetünk a mosolyból, a jókedvből és a kulturális pezsgésből. Különleges város, ahol sosem kerestük azt, ami megoszt minket. Ahol a közösség erejével segítettük át magunkat az akadályokon, mindig szem előtt tartva a minket egyesítő célokat. Különleges város, mert Székesfehérvár az otthonunk. Az otthonunk, ahol százezren vagyunk egy csapatban, közös múlttal, közös álmokkal, közös jövővel!” – hangzott el dr. Cser-Palkovics András polgármester beszédében.

Székesfehérvár polgármesterének beszéde után került sor a város kitüntetéseinek átadására. Ezzel kapcsolatban dr. Cser-Palkovics András beszéde végén megjegyezte: „Merjünk dicsérni, merjünk egymásra mosolyogni! Talán minden másnál erősebb hajtómotor, ösztönző az, ha látjuk, hogy erőfeszítéseinket nem közömbös hallgatás, hanem elismerés fogadja.”

A rendezvény a város díjainak átadásával folytatódott.

Székesfehérvár Díszpolgára címmel tüntették ki Milcsinszky Alajos címzetes kanonokot, nyugalmazott plébánost, Ribi Péter ügyvezetőt és posztumusz Dr. Martyn Gizella háziorvost.

Milcsinszky Alajos
közösséget építő, 1977-től végzett négy évtizedes szolgálatát ismeri el a város: 1995-ig vezette a Ciszterci templomot, majd a Maroshegyi Egyházközséget, végül nyugdíjazásáig Szárazrét plébánosa volt. Lelkipásztori feladatai mellett az egyházzene is fontos szerepet töltött be életében, illetve spirituális vezető volt a Ciszterci Szent István Gimnáziumban. Ribi Péter ügyvezető Székesfehérvár közösségének elkötelezett erősítéséért, emberbaráti szemléletéért kapta a címet: a 2008-ban elindított alapítványán keresztül felelősséget vállal az oktatás, a sport, a kultúra, a szükségben élők támogatásáért, különösen a fogyatékkal élők életminőségének javításáért a városban és Fejér megyében. Dr. Martyn Gizella betegei és a város egész közösségéért végzett lelkiismeretes munkája, hivatásának élete végéig tartó szolgálatát ismeri el Székesfehérvár: kiemelkedő gyógyító munkájához hozzájárult rendkívül empatikus, türelmes személyisége; hivatása magas színvonalú gyakorlása mellett aktív részese volt városunk kulturális, társadalmi közéletének, személye közösségi igazodási pont volt.


Pro Civitate díjat öt személy vehetett át.

Az ének-zene tanítás, a komolyzenei nevelés során végzett négy évtizedes tevékenysége elismeréseként adományozta a címet a város Auth Ágnes karnagynak.  A Teleki Blanka Gimnáziumban a működő vegyeskar mellett megalapította a lány- és a fiúkart, a sikerek mögött embersége, lelkesedése jelentett komoly hajtóerőt diákjai számára. Farkas Sándor mesteredző, az Alba Fehérvár utánpótlás szakmai igazgatója az ezredfordulón háromszor bajnoki aranyra, kétszer pedig kupagyőzelemre vezette az Albacomp férfi csapatát. 2015-ben tért vissza Székesfehérvárra: az utánpótlás irányítását jelenleg komoly kihívásként értékeli. Dr. Hagymásy László a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztálya osztályvezető főorvos a családközpontú szülés élharcosa. Neki köszönhetően európai színvonalú, jól felszerelt és otthonos szülészeti-nőgyógyászati osztály várja a családokat az osztályon. Hirtling István Jászay Mari-díjas színművészt, Érdemes művészt a Vörösmarty Színházban számos darabban láthatta színpadon a közönség. Mint színész és közéleti ember a nyitottság és a megértés attitűdjét képviseli, meghatározó számára a közösségi erő. Az Áron Nagy Lajos-hagyatékot gondozza Molnár Dezsőné: a festő halála után emlékkiállítást szervezett, aktívan közreműködött a művész első albumának a megjelentetésében és az Áron Nagy Lajos Művészetbarátok Körének és a 100. évforduló kiállítás-sorozatának szervezésében.


Tiszteletbeli Polgár
címet két személy kapott.  

Juhász Roland
labdarúgó, a fehérvári csapat játékosa, csapatkapitánya a helyi csapatnál háromszor bajnoki ezüstöt, 2015-ben Magyar Kupa ezüstöt szerzett, 2015-ben és 2018-ban pedig aranyérmet. Játékintelligenciája, sport iránti tisztelete, pályán belüli és kívüli magatartása miatt sok fiatal példaképe lehet. Janusz Ireneusz Wójcik a magyar-lengyel kapcsolatok ápolásáért, a magyar kultúra, történelem és Székesfehérvár értékeinek megismertetése érdekében végzett több évtizedes elkötelezett munkájáért kapta az elismerést: több tíz éve segíti a város lengyel kapcsolatainak az ápolását, illetve a Magyar-Lengyel Barátság Napi közös programok egyik koordinátora. Kiemelkedő költői és publicisztikai munkássága, illetve az ifjúság érdekében végzett munkája.

Az ünnepi közgyűlésen Vargha Tamás államtitkár, dr. Simon László kormánymegbízott, dr. Molnár Krisztián, a Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint Törő Gábor és Tessely Zoltán országgyűlési képviselők közös koszorúval tisztelegtek államalapító Szent István királyunk emléke előtt.

A Szent István-napi ünnepi közgyűlésen Magyarország Kormánya, Fejér megye és Székesfehérvár, valamint a történelmi egyházak képviselői mellett a fegyveres, rendvédelmi és igazságügyi szervek tisztviselői, valamint a Székesfehérvárra érkezett testvérvárosi delegációk is részt vettek.


A méltatások teljes szövege már elérhető, továbbá a rendezvényen készült fotók 20.00 óra után lesznek letölthetőek a Galériából!
 

 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.