Magyarország és a Kárpát-medence borrendjei találkoztak a Királyi Napokon

2019.08.20. 20:13
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. augusztus 20. (kedd) 
Fröccssziget, felvonulás, borlovag-avatás a Belvárosban.      Galéria  
 
 
 
 
 
 
Ismét a Székesfehérvári Királyi Napok zárónapján rendezték meg Magyarország és a Kárpát-medence egyik legnagyobb borrendi összejövetelét. A nagyszabású eseményre 32 delegáció 120 tagja érkezett a Noé-hegyi Szent István Borrend meghívására. A szakmai programokat követően délután fröccsszigeten kínálták a Városház téren sétálókat, majd Fő utcai felvonulással, színpadi programokkal és borlovag-avatással folytatódott az országos találkozó.

Hazánk történelmi és hagyományos borvidékeiről érkeztek küldöttségek a Magyarországi és Kárpát-medencei Borlovagrendek Országos Találkozójára, amely immár hagyományos programeleme a Székesfehérvári Királyi Napoknak.

Kora délután a Hotel Magyar Királyban kezdődtek a szakmai előadások, szó volt többek között a szőlészeti, borászati ágazatot érintő jogszabály-változásokról, Fehérvár szőlőhegyeinek történetéről, illetve megnézték a résztvevők az öreghegyi helytörténeti fotókiállítást is. Az országos borpremier keretében megemlékeztek IV. Béla királyról, bemutatták az uralkodó nevét viselő Zengő Zászlós Emlékbort és több díjnyertes nedűt is.

A zártkörű programokat követően kezdődtek el a nagyközönségnek szóló rendezvények a Belvárosban. A Városház téren megnyitották a fröccsszigetet, ahol bárki megkóstolhatta a finom nedűket. Ezután a borlovagrendek a Kákics együttes vezetésével az Országzászló térre érkeztek, ahol közösen megkoszorúzták az emlékművet, majd hagyományosan a Zichy színpadon folytatták a nagyszabású ünneplést. 

A delegációk bemutatását követően Mészárovics Imre, a Noé-hegyi Szent István Borrend elnök-nagymestere köszöntötte a megjelenteket. Mint fogalmazott, büszkén mutatták be a vendégeiknek a Belvárost. A szakmai napjuk és a színpadi ünnepségük már hagyomány, mellyel idén is igyekeztek méltó módon hozzájárulni Szent István napjához. A legfontosabb mozzanatnak nevezte, hogy az új borlovagrend-tagokkal erősíteni tudják a borrendjük tevékenységét és szellemiségét. Köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik rengeteg munkájukkal előkészítették és lebonyolították a Királyi Napokat.

Az ünnepségen Tornyai Gábor plébános áldotta meg a borrendek zászlósborait. Felidézte a szőlőtermesztő területeken régóta hagyományos Jánosáldást is: a hit szerint mindaz, amit az áldás elmondása előtt elfogyasztottuk, utólag már nem lesz mérgező. Az atya vidámságot kért és kívánt nemcsak a bortól, hanem minden jótól, amit az életünkben megtapasztalhatunk. Megáldotta a borrendek zászlait is, melyek köré közösségek épültek.

Az ünnepség zárásaként új borlovagokat avatott a Noé-hegyi Szent István Borrend Sturcz Viktória, Taskó Barbara, Simon József és dr. Vári Kovács József személyében. A tagjelöltek egy játékos borismereti feladat után tették le esküjüket a színpadon, fogadalmat téve arról, hogy szakértelmükkel méltó módon támogatják a borrend tevékenységét.

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

 

 

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Lugosi Balázs
 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.