A Táncra, magyar! esten az Alba Regia Táncegyüttes búcsúztatta a Székesfehérvári Királyi Napokat

2019.08.20. 21:19
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. augsuztus 20. (kedd)
 
 
 
 
 
Az idei Székesfehérvári Királyi Napok utolsó napján a hagyományoknak megfelelően az Alba Regia Táncegyüttes zárta a Zichy-színpad műsorfolyamát jubileumi műsorával. A „Táncra, magyar!” programon az idén 70. születésnapját ünneplő táncegyüttes produkciójában együtt lépett fel 300 táncos: kicsi és nagy, fiatal és idős, lány és fiú, férfi és nő, apa és anya, szülő és gyermeke, volt szerelmespárok, elvált házastársak, leendő házastársak, táncos és zenész, tilinkós és galibás. A nagyszabású múltidéző műsor előtt Juhász Zsófia, az Alba Regia Táncegyesület elnöke, valamint dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a Székesfehérvári Királyi Napok népes közönségét.
 
Juhász Zsófia, az Alba Regia Táncegyesület elnöke szólt elsőként a „Táncra, magyar!” és a Székesfehérvári Királyi Napok nézőihez: „Ismét eltelt egy év és eltelt az a tizenkét nap, amelynek mindannyian részesei voltunk. Az elmúlt napokban láttunk fényshowt, kaszkadőröket, függőleges meséket, lovagokat, táncosokat, konferenciát, óriássakkot, bábokat és babákat, szertartást, vonulást, jövés-menést, IV. Bélát így és úgy, koncerteket és sok kedves embert. Ez a mai este így szól arról, hogy véget ér az idei Székesfehérvári Királyi Napok, de szól az augusztus 20-i ünnepi megemlékezésekről is. Egyedi ez az ünnep, mert minden augusztus 20-án a magyar kultúra legszebb előadásait nézheti meg a közönség itt a Zichy-színpadon.” Az elnök kiemelte, hogy az Alba Regia Táncegyüttes életének egyik legkiemelkedőbb eseménye lesz a mai, amikor a 70 éves jubileumára készített műsorát, az ARTE 70-et itt, a Székesfehérvári Királyi Napok színpadán a többezres tömegnek bemutathatja.
 
A több száz táncos múltját és jelenét bemutató műsor előtt dr. Cser-Palkovics András polgármester is köszöntötte a táncosokat és a közönséget: „Fantasztikus este s műsor következik most egy olyan együttestől, amelynek nagyon sokat köszönhet a város közössége. Hetven év hosszú idő, és ennek a hetven évnek a vonatkozásában az ARTE mindig Fehérvár kulturális életének egyik szilárd oszlopa volt. Elég csak a néhány napja befejeződött nemzetközi néptáncfesztiválra gondolni, amelyet immár huszonnegyedik alkalommal rendeztek meg sikeresen, vagy a pár perccel ezelőtt befejeződött ünnepi közgyűlésre, ahol a Pulutyka csoport fiataljai kápráztattak el bennünket.” A polgármester köszöntő szavai után egy emléklappal köszönte meg az együttes hetvenéves munkáját, és kívánt az elkövetkezendő évtizedekre erőt és kitartást.
 
A városvezető a Székesfehérvár Királyi Napokat záró gondolataiban ekképpen fogalmazott: „A Királyi Napok rendezvénysorozat, úgy gondolom, hogy az ország egyik legrangosabb történelmi és összművészeti kulturális fesztiválja, amely ma már a legváltozatosabb programokat kínálja. A sokezer ember itt eltöltött élménnyel teli pillanatai teszik ebben a tizenkét napban is élővé a várost, és ez mutatja meg, hogy vannak olyan közös dolgok, amik összekötnek bennünket. Ez pedig nem más, mint közös otthonunk, Székesfehérvár szeretete. Azzal zárom most a Királyi Napok rendezvénysorozatát, hogy jövőre találkozzunk ugyanitt!” Ezután a polgármester kérte a közönséget, hogy a „Talpra, magyar!” első tapsa zúgjon azért a sok száz emberért, aki a Székesfehérvári Királyi Napok sikeréért dolgozott.
 
Az ARTE 70 gála nyitóképében mind a 300 táncos tisztelgett a magyar hagyományok és az államalapítás ünnepe előtt. A múlt, a jelen és a jövő generációi egyszerre álltak a színpadon és párjaikkal közösen énekeltek. A két felvonásos gála első fele az 1970-es évektől a 90-es évekig mutatta be az együttes ikonikus koreográfiáit. Botos József Zóré és ugrósát, Szatmári táncait és Változó hangulatok című munkájának Kitáncoltatás részét, de láthatta a közönség Foltin Jolán Talalaj című lánytáncát, Gazdag Béla Székelyföldi koreográfiáját, a Török Sándor álmodta Dust és Hahn-Kakas István “Öcsi” Kalotaszegi táncait. A táncosokat a legendás Tilinkó Zenekar kísérte.
 
 
Az est első felvonásának végén az együttes átadta három rangos díját: az Alba Regia Táncegyüttes aranyérmét, amellyel a legfiatalabb abbahagyó táncosukat díjazták, ezúttal Király Csaba kapta, aki fiatal kora ellenére harminc évig volt tag. A három éve alapított Év legjobb női és férfi táncosa díjakat 2019-ben Szarvas Kata és Chifor Lénárd vehették át.
 
 
A második felvonás a 2000-es évektől egészen napjainkig emelte ki az együttes legmeghatározóbb koreográfiáit. Bemutatták Majoros Róbert Skizó és Verslábak című munkáit, Gálber Attila Dödölléjét, Kulcsár Imre Rimócra kalauzolta a nézőket, míg Molnár Gábor Magyarózdra. Megelevenedett Fitos Dezső és Kocsis Enikő emlékezetes Észak felé című vajdaszentiványi koreográfiája, és bemutatták Majoros Róbert és Gőbölös Gábor legfrissebb, Ígéret hava névre keresztelt táncát, melyeket a Galiba Zenekar kísért. A két felvonás alatt a múltidézők mellett az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola Pulutyka csoportja és az Alba Regia Táncegyüttes jelenlegi művészei léptek fel.
 
 
Az államalapítás és Szent István király ünnepén az Alba Regia Táncegyüttes példaként szolgált arra, hogyan lehet a magyar kultúrát megőrizni, és az egyik legkifejezőbb kulturális örökségünket generációról generációra továbbadni.
 
 
 
A gála képei letölthetők a Galériából.
 
 
 
 
 
 
 
Szöveg: Torma Kinga Regina
Fotó: Molnár Artúr
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.