Hála a termésért, imádság az enyhe télért

2019.09.23. 17:36
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. szeptember 23. (hétfő)
 Nap-éj egyenlőségi rituálét mutattak be a Palotavárosi tavaknál. Galéria
 
 
 
 
 
 
Géza fejedelem korát idézte meg a Palotavárosi tavaknál rendezett látványos Nap-éj egyenlőségi rituálé. A Borostyánkő hagyományőrzői a harcbemutatót követően megemlékeztek az ősökről, hálát adtak a jó termésért, és enyhe télért imádkoztak az istenekhez, a szellemkhez. A szertartás egyik fő eleme a tűz és a körbejáró közös tülökből elfogyasztott gyógynövénytea volt – az elmúlt év gyümölcséből, a mező ajándékaiból főzve.


Szeptember 23-a az őszi nap-éj egyenlőség napja, a csillagászati ősz kezdete. Az aratás, a betakarítás, a szüret ideje az elvetett mag termésének a szimbóluma, az időpont pedig a fény és a sötétség egyensúlyára is utal.

A Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület néprajzi és történelmi ismeretekre alapozva rekonstruálta, milyen lehetett a X-XI. században egy nap-éj egyenlőségi szertartás. A hagyományőrzők jurtát állítottak, és megmutatták fegyvereiket is, majd az esti program a tűzrakást követően harci bemutatóval kezdődött a Királyok parkjában. Szablya- és kardpárbajok, egy az egy elleni küzdelmek jelentették a bemelegítést, majd előkerült az aprófejű és a jóval nagyobb méretű dán balta, illetve Sidas hadvezér vezetésével az is kiderült, miért hatékony a pajzsfal, és hogyan zajlik a harc az árulások és becsületek körében.

A Palotavárosi tavaknál szervezett rituálé az emlékezés, a hálaadás és a kérés szertartásaiból állt. Hálát adtak a termésért, a jó legelőkért, a hízott állatokért, és enyhe telet kért az égiektől – a Napistentől, a Földanyától, a Szél, a Víz szellemeitől. Az est leszálltával áldoztak a tűzben, minden köszönetet ajándék kísért, és a sztyeppei népekre annakidején jellemző teával – a mai estén kamilla, málnalevél és csipkebogyó keverékével –, közös tülökből fogyasztva ünnepeltek az egybegyűltek. A rituálét Haraszti Zsigmond vezette: „Emlékezzünk először az őseinkre, akik lehetővé teszik, hogy itt álljunk!” – a halottakra, az elhunytakra gondoltak vissza elsőként, hiszen a nappalok rövidülésével a két világ között elvékonyodik a határ, így tartották őseink a források szerint. A X. század környékén a frissen letelepült magyarság nagyon sok nomadizáló elemet őrzött még kultúrájában, mint például a kettős lakás, a nyári és téli szállás rendszerét: ilyenkor a nyári szállásról visszahajtották az állatokat, és egyesülhetett a törzs, a nagycsalád. Ezért is tartottak ünnepet annakidején.

Viza Attila
önkormányzati képviselő azt mondta: örömteli, hogy a Királyok parkja autentikus rendezvénnyel töltheti be szerepét. A Borostyánkő hagyományőrzői tizennégy faragott királyszobor között, a tulajdonképpeni őseink szellemét is hordozó téren szólították meg a közösséget.


A rendezvényen készült fotók letölthetőek a Galériából!


Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.