Felelősségvállalás őszintén! - A gyermekkori szenvedélybetegségről tartott konferenciát az EGÉSZSÉGDOKK

2019.09.25. 12:33
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. szeptember 25. (szerda) 
Ötéves fennállását ünnepelte az intézmény.    Galéria  
 
 
 
 
 
Egy merőben új szociális ellátási terület, a gyermek és ifjúsági addiktológia állt a középpontjában annak a konferenciának, melyet az EGÉSZSÉGDOKK Addiktológiai Központ és Serdülő Kríziscentrum rendezett ma a Hiemer-házban. Gyerekpszichiáterek, pszichológusok, orvosok és a szociális ellátás különféle szakterületeinek munkatársai vettek részt a tanácskozáson, amely egyben az ötéves szervezet bemutatkozásaként is szolgált. Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a problémák tagadása, elfedése helyett az őszinteség az alapja a hatékony kezelésnek.

Öt éve működik Székesfehérváron az EGÉSZSÉGDOKK Addiktológiai Központ és Serdülő Kríziscentrum, amely az egyetlen, az OEP által finanszírozott, országos ellátási területű szervezet. A mai konferencia kettős célt szolgál: a központnak még nem volt hivatalos megnyitója, mostanra állt össze az a sokrétű stáb, amely a szakmai hátteret biztosítja az integrált intézményben. A másik fontos cél volt, hogy felhívják a figyelmet a gyermek- és ifjúsági addigtológiára, a gyerekek mentális egészségére és az ellátási rendszer hiányosságaira, jelentőségére.

A szenvedélybetegségek és az azokkal járó problémák a családból erednek és a családban gyógyulnak. A tapasztalatok szerint a drogfogyasztási korhatár egyre lejjebb csúszik. A felelősök keresése helyett a probléma megoldására kell helyezni a hangsúlyt a különféle szocializációs és segítő területeken, úgy, mint a gyerekpszichiátria, a családsegítés, a család- és gyermekjóléti szolgáltatások, az iskolák és a drogfogyasztás kezelésével foglalkozó intézmények, szervezetek. A gyermekaddiktológia merőben új ellátási terület. Még nem oktatják, így jelenleg gyerekpszicháterek, gyerekpszichológusok, szociális munkások, addiktológusok és más szakemberek bevonásával igyekeznek kezelni a problémát – hangsúlyozta a konferencia kapcsán Gönczi Gábor, az EGÉSZSÉGDOKK intézményvezetője.

A mai konferencia középpontjában a gyerekek és családjaik mentális egészségvédelme, az iskolai drogprevenció és a gyermekaddiktológia fejlődési lehetőségei álltak.

„Legyen a mai nap mottója az összetartás. Célunk, hogy az EGÉSZSÉGDOKK-ba betérő minden embert, aki az élet tengerén hajótörést, kisebb vagy nagyobb kárt szenvedett, hozzásegíthessünk minden segítséghez, amellyel élete hajóját ismét teljes értékűként tudja vízre bocsátani. Van, akinél komplett felújítást kell végezni. Van, akinél kisebb ácsmunkák elegendőek.” – fogalmazott Balcsik-Tamás Zsolt, az EGÉSZSÉGDOKK szakmai igazgatója. Arról is beszélt, hogy az új típusú pszichoaktív szerek 2010 körüli felbukkanása és rohamos elterjedése komoly kihívások elé állította, és folyamatos éberségre készteti nem csak a jogalkotókat, de az ellátórendszert is. Már rég nem lehet csupán büntetőjogi szempontból tekinteni a drogkérdésre.
Hozzátette, hogy a 2000-es évek első felétől kezdődően az első droghasználat ideje eltolódott az egyre fiatalabb kor irányába, és egyre nagyobb számban kezdtek megjelenni a felnőtt rehabilitációs intézetekben azok a tinédzserek, akik már túl voltak a többéves „drogkarrieren”. A súlyos leépülés az alkoholistáknál akár 30 év is lehet, ugyanez a klasszikus kábítószerfogyasztóknál 6-7 év, az új típusú pszichoaktív szereknél pedig 6-7 hónap. Sok olyan eset van, amikor a tinédzserévek közepére már kóros állapot lép el. A felelősség közös ügyünk, melyet teljes erőbedobással kell vállalnunk.

A nyitó köszöntő után megemlékeztek a 110 éve született Sztehlo Gáborról. Az evangélikus lelkész 1944-től kezdődően mintegy 2.000, a zsidó származása miatt üldözött embert – köztük 1.600 gyermeket és az értük dolgozó 400 felnőtt embert – mentett meg. 1945-ben neki köszönhetően hozták létre a menekült gyerekek számára Gaudiopolist, azaz Örömvárost. Az intézmény 1950-ig működött, amikor is a Rákosi-rendszer bezáratta. Sztehlo Gábor 1972-ben megkapta a Világ Igaza kitüntető címet.

A megemlékezés után dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a konferencia résztvevőit. „Egy várost az tesz erőssé, ahogy a leginkább mások segítségére szorulókkal bánik, és számukra biztonságot ad. Ehhez szükség van szakmák együttműködésére, az ellátórendszerre és az abban működő, különböző intézményeket képviselő szakemberek összefogására. A mai konferencia erre ad egy nagyon jó alkalmat.” – mondta.
A városvezető hozzátette, hogy a tagadás, az elkendőzés helyett az őszinteség jelenti az alapját a problémák kezelésének. „Ha úgy állunk hozzá, hogy a mai fiatalokat a függőség nem érinti, nem találkoznak droggal, dohánnyal, alkohollal és az okostelefonos szenvedélyekkel, akkor egy nagyon-nagyon nehéz, tévúton járó pályát választunk. Egy modern városban nem kell eleve elfogadnunk, hogy ezek a jelenségek vannak, de ha nem beszélünk róluk, nem helyezünk hangsúlyt a megelőzésre, és mindent csak a büntetés oldaláról közelítünk meg, akkor nem fogjuk tudni előidézni az ideális helyzetet.” A polgármester hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár az a város, ahol van kihez fordulni baj esetén.

A konferencia további témái között szerepelt a gyerekek védelme, a gyermekaddiktológia jövője és iránya, az okostelefonoktól, az online játékoktól és az evéstől való függés és az önsértés. A délutáni programon szakmai előadásokat és workshopot is szervez az EGÉSZSÉGDOKK.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.


 

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Molnár Artúr
 

 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.