Helyi alkotók novellái a Városházán

2020.02.18. 17:50
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2020. február 18. (kedd)
Felolvasóesttel ünnepelték a Magyar Széppróza Napját. Galéria
 
 
 
 
A Magyar Széppróza Napját felolvasóesttel ünnepelték az irodalombarátok: a Vörösmarty Társaság első novella-antológiájának a remekeit a szerzők osztották meg a közönséggel a Városházán. 



Ma van a Magyar Széppróza Napja: Székesfehérváron a Vörösmarty Társaság első novellaválogatásának, a tavaly megjelent Kötéltáncnak az alkotásaiból rendeztek felolvasóestet a Városházán.

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester köszöntőjében azt a személyes kötődését osztotta meg a hallgatósággal Jókai Mór születésnapján, hogy az – érettségi tételként is kapott – Egy magyar nábob és a Kárpáthy Zoltán a mai napig kedvencei. „Felhívhatjuk a figyelmet az olvasás nagyszerűségére és fontosságára. Sok emberhez eljuthat a hír, különös tekintettel a fiatalokra - így fontos misszió is egyben az ünnep.” – fejezte ki az ünnepi programról. Elmondta, hogy a helyi, népszerű könyvautomata telepítését fehérvári fiatalok kezdeményezték: van értelme ennek a missziónak, Jókai Mór és az okostelefon kiválóan megférnek egymás mellett! – zárta gondolatait.

Az Írószövetség képviseletében mondott köszöntőt Lőrincz P. Gabriella: hiszem azt, hogy a Magyar Széppróza Napja még inkább közelebb viszi a fiatalokhoz a szépirodalmat, úgy, ahogy az idősebb korosztályhoz is, szerte a Kárpát-medencében rendezett programoknak köszönhetően, fogalmazta meg. Zárásul a szövetségnek az ünnephez választott Jókai-idézetét osztotta meg a közönséggel: „Az ég nem a csillagoknál kezdődik, hanem a fűszálak hegyénél.”

Dr. Lukácsy József
, a Vörösmarty Társaság alelnöke irodalomtörténeti összefoglalójában a modernség novelláiról beszélt, amelyekre már jellemző a tömörítés, a redukció, és amelyekben a külső történések a belsőt is jelzik. Elsőként a belső láttatás mesterét, Petelei István erdélyi írót hozta fel példaként, aki a perifériára szorult kisvárosi ember életét mutatta be; majd sorban Gozsdu Elek, Papp Dániel, Herczeg János, Turi Zoltán, Ambrus Zoltán, Kaffka Margit, Krúdy, Kosztolányi és Móricz neve is elhangzott a nagy elődök közül.

Lukácsy József kötetbeli előszava azt fogalmazza meg, hogy a kispróza születésében a csend hangjaira való figyelem jelenik meg, és az írások szellemi menedéket jelentő élményeket adnak: „(…) gyerekkori emlékek, fikciós abszurdoidok, történelmi eseményeknek, szülőknek, nagyszülőknek állított írásos emlékművek, sajátos nyelvi leleményekkel, népies és tájnyelvi fordulatokkal, néhol szarkasztikus humorral vagy finom iróniával – olyan történetek, amelyek elmesélhetők és átélhetők.” A rendezvényen először Bartal Klára Pacsirtaszó című novellája hangzott el, majd többek között Sáringer Károly, Gál Csaba, Sohonyai Edit, Bobory Zoltán, Nehrer György és Szegedi Kovács György egy-egy kisprózájában mélyülhetett el a közönség. Az est házigazdája Arató Antal volt, közreműködött Cserta Gábor.


A rendezvényen készült fotók letölthetőek a Galériából!







Szöveg: Fraller Ildikó

 

 

 

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.