Néma koszorúzással emlékeztek a Gac-oldalban elhunyt székesfehérvári honvédekre

2020.09.07. 15:48
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2020. szeptember 7. (hétfő) 
Fehérvár és Gyergyószentmiklós polgármesterei videóüzenetben emlékeztek.    Galéria  
 
 
 
 
 
 
 
Hetvenhat éve nyugszik az erdélyi Gac-hegy oldalában az a 159 székesfehérvári katona, akik a második világháborúban lelték halálukat. A hős honvédekről hagyományosan minden évben megemlékeznek Székesfehérváron és Gyergyószentmiklóson is. A járványveszély miatt a kölcsönös személyes látogatás idén nem valósulhatott meg, ezért a két település polgármestere videóüzenetben emlékezett a hősökre. A székesfehérvári Gyergyó emlékparkban néma koszorúzást tartottak hétfőn délután.

1944. szeptember 7-én az ellenséges katonák rajtaütöttek és álmukban lemészárolták a székesfehérvári Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred fiatal kadétjait a Gyergyószentmiklós határában található Gac-hegy oldalában. A hősöket két tömegsírba temették a gyergyói, felszegi emberek. A kommunizmus ideje alatt tilos volt beszélni a véres eseményről, tilos volt emlékezni a honvédekre, azonban a gyergyói emberek, asszonyok titokban, a tiltás ellenére is vittek virágot a magyar katonák nyughelyeire. 1990 óta Gyergyóban és Székesfehérváron is szabadon szerveznek megemlékezéseket a magyar honvédek és a felszegi asszonyok tiszteletére. Fehérváron 2014 őszén, a Királysor és a Géza utca találkozásánál avatták fel a Gyergyó emlékparkot, ahol  minden évben szerveznek emlékünnepséget.

A járványveszély miatt idén a kölcsönös látogatással zajló megemlékezések nem valósulhattak meg, ezért néma koszorúzást tartottak a székesfehérvári Gyergyó emlékparkban. Koszorút helyezett el dr. Cser-Palkovics András polgármester, Deák Lajosné önkormányzati képviselő, a külhoni magyarokkal kapcsolatos feladatok tanácsnoka és Viza Attila közbiztonsági tanácsnok. Elhelyezték az emlékezés virágait Horváth Miklós Csaba és Juhász László önkormányzati képviselők, több, a honvédelmi hagyományokat ápoló civil szervezet tagjai és a civil emlékezők is.

Székesfehérvár és Gyergyószentmiklós polgármestere egyaránt fontosnak tartották, hogy emlékező beszéddel is tisztelegjenek a honvédek előtt. Ezt a rendkívüli körülményekre való tekintettel videóüzenetben tette meg a két városvezető.

Dr. Cser-Palkovics András elmondta, a székesfehérvári katonák elmentek és nem tértek haza, pedig családjaik, szeretteik várták őket. Tartozunk nekik annyival, hogy emlékezünk rájuk, a családokra és a közös tragédiára, amely összeköt bennünket, és igazi barátsággá teszi a két település polgárai közötti viszonyt.

Nagy Zoltán
, Gyergyószentmiklós polgármestere hangsúlyozta, a gyergyóiak messziről érkezett, de közülük való fiatalok emlékét ápolják, ennek a felelősségnek a vállalása természetes számukra. Ha majd elmúlik a járványveszély, és a fehérváriak újra ellátogatnak Gyergyóba, akkor ismét azt fogják látni, hogy a Gac-oldalban a sírok gondozottak, az emlékhelyre testvéri törődéssel vigyáznak a helyiek.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.


Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika
 

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.