A közösség erejét példázza a 25 évvel ezelőtt felszentelt evangélikus gyülekezeti ház

2020.10.04. 13:55
KÖZLEMÉNY - 2020. október 4. (vasárnap) 
Hálaadó istentiszteletet tartott az evangélikus közösség.     Galéria      
 
 
 
 
 
Hálaadó istentiszteletet tartottak vasárnap a székesfehérvári evangélikus templomban abból az alkalomból, hogy 25 évvel ezelőtt szentelték fel az evangélikus egyházközség gyülekezeti házát a Szekfű Gyula utcában. Az eseményen Becze András evangélikus lelkész, Szebik Imre nyugalmazott püspök és dr. Cser-Palkovics András polgármester is a közösség fontosságát, annak teremtő és megtartó erejét hangsúlyozták.

Évtizedekkel ezelőtt a székesfehérvári evangélikus ősök tulajdonában volt a Megyeház utca 17. szám alatti ingatlan és templom, melyet a kommunista rendszer a háború után kisajátított, és ellehetetlenítette annak részleges használatát is. Ezután csak egy Távírda utcai lelkészlakás és egy kis iroda maradhatott az evangélikus közösség élettere. A rendszerváltás után az egyházi ingatlanok 1991-es kártalanítási törvénye lehetővé tette, hogy a fehérvári evangélikusok használható, alkalmas otthont, parókiát és közösségi teret alakítsanak ki Székesfehérváron, Bencze András lelkész vezetésével.

A Megyeház utcai ingatlan visszaigénylése helyett az egyházközség a pénzbeli kárpótlás mellett döntött. Csutiné Schleer Erzsébet építész közben megkezdte az evangélikus templom melletti gyülekezeti ház tervezését, majd 1994 nyarán elindulhatott a központ felépítése. Az 1994. október 25-i alapkő-letételt követően 1995. október 8-án ünnepélyes keretek között szentelte fel az új gyülekezeti házat a Szekfű Gyula utcai templom mellett Szebik Imre, az Északi Egyházkerület püspöke. Az azóta eltelt 25 évben sokszínű, gazdag programok és az összefogás, az igyekezet folyamatosan táplálták a székesfehérvári evangélikus gyülekezet hitének, hitéletének megerősödését.

Az evangélikus templomban tartott hálaadó istentiszteleten Becze András evangélikus lelkész bevezető gondolataiban azt mondta: „Minden emberi munkánk, fáradozásunk akkor értékes, akkor ad ízes gyümölcsöt, ha a közösséget megéljük, ha nem egymás rovására vagy egymással versengve, hanem egymás javára áldozunk. Gyülekezeti házunk küldetése is az, hogy a sorsunkat, a sokféle embereket Isten igéjével Krisztus köré egyesítse.”

Az istentiszteleten Szebik Imre nyugalmazott püspök hirdetett igét, melyben ugyancsak a közösségre és az imádságra helyezte a hangsúlyt. Visszaemlékezett az 1989-90-es sorsfordító évekre, az azóta eltelt esztendőkre, és a gyülekezeti ház negyedszázaddal ezelőtti születésére a királyi városban, melynek – mint fogalmazott – országszerte jó híre van és méltó Szent Istvánhoz.

A püspöki igehirdetésben elhangzott: Jézus tanítása szerint kereszténynek lenni annyi, hogy vigyáznunk kell a világra, és a közösségért kell élünk és szolgálunk. „Ma kimondani azt, hogy közösség, majdhogynem bűnnek számít. Miért? Mert az egyén, az individuum a szent. Légy azzá, amivé akarsz lenni! A felvilágosodás óta téves ez a szemlélet, mert bizonyos, hogy csak egészséges közösségben lehet valaki egészséges személyiség... Légy azzá, akivé Isten teremtett, és akkor a közösség építő tagja vagy!” – fogalmazott, majd hozzátette, országunk és benne a kereszténység akkor halad előre, és akkor válik hitelessé, ha egy akaraton vagyunk a legfontosabb kérdésekben. Legyen az egyház példa abban, hogy milyen lehet a közösség, és segítsük minél több ember hitre jutását!

Az istentiszteleten Székesfehérvár Önkormányzata nevében dr. Cser-Palkovics András polgármestere köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta: „Amikor a tavaszi időszakban azt kértük, hogy aki csak teheti, maradjon otthon, akkor ez nagyon nehéz volt mindenkinek. De talán ebben a nehéz időszakban jöttünk rá arra, hogy mi fontos igazán az életben. Az elsők között szerepelt a közösség. Sok minden, így a város sem létezik közösség nélkül. Ha csak itt százezren éldegélnénk magunkban, másokkal nem foglalkozva, nem találkozva, nem közösségekhez tartozóan, akkor a város nem tudna egészségesen fejlődni.”

A polgármester hozzátette, tanulságos volt elolvasni, tanulmányozni a Fejér Megyei Hírlap 1994-95-96-os beszámolóit az evangélikus gyülekezeti ház megszületéséről, a közösség és az akkori városvezetés döntéseiről. Ha visszatekintünk arra, hogy az akkori célkitűzésekből mi valósult meg, elmondhatjuk: az evangélikus közösség büszke lehet arra, hogy nem csak megépítette a házat, hanem tartalommal is megtöltötte azt. Az épületet akkor olyan hellyé kívánták tenni, ahol a gyülekezet tagjai összejöhetnek, találkozhatnak, és ez fontos üzenet volt a közösséghez tartozók, az akkori fehérváriak számára. Dr. Cser-Palkovics András megköszönte az evangélikusok munkáját, jó egészséget kívánt, és azt az örömöt, melyet a közösség tud adni. „Ha a gondviselés ott van velünk, akkor a nehézségek, a problémák is sokkal könnyebben megoldhatóak.” – zárta gondolatait a polgármester.

Az istentiszteleten részt vett Csutiné Schleer Erzsébet építész, a gyülekezeti ház tervezője és Balsay István, Székesfehérvár korábbi polgármestere is.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.



Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Molnár Artúr

 

 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.