Kihívásokkal teli év erős partnerségben

2021.02.25. 16:29
SAJTÓKÖZLEMÉNY  - 2021. február 25. (csütörtök)
 
 
 
 
 

Az észlelő- és jelzőrendszer pandémia utáni kérdései, valamint az elmúlt év szakmai tevékenységének összefoglalója volt az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ hagyományos gyermekvédelmi szakmai tanácskozásának témája. A járványügyi veszélyhelyzet miatt a köznevelési intézmények, óvodák, bölcsődék szakemberei, védőnők, házi orvosok, házi gyermekorvosok, szociális alapszolgáltatásban résztvevő intézmények képviselői, az Önkormányzat és a Kormányhivatal illetékes szakemberei, valamint a szociális célú civil partnerek az online térben egyeztettek az aktuális kérdésekről, feladatokról. 


A hagyományoknak megfelelően idén is megszervezte éves gyermekvédelmi szakmai tanácskozását az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ. A járványhelyzet miatt az online térbe helyezett program több mint száz résztvevőjét Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte: „Székesfehérvár büszke a szociális ellátórendszer tagjaira, akik az elmúlt évben kiemelkedő munkával látták el a megnövekedett feladatokat, reagáltak az új kihívásokra, gondoskodtak az ellátottakról.  Mindez az állami, az önkormányzati és a civil szektor összefogásával valósulhatott meg.”  Az alpolgármester szólt arról, hogy várhatóan április közepén-végén elkészült az Irányi Dániel utcában annak az épületegyüttesnek a felújítása, amely a Központ új otthona lesz.

Tisztl Henrik, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ vezetője előadásában köszönetet mondott munkatársainak és a központ partnereinek a 2020-ban elvégzett munkájukért. Mint mondta, az aktív jelzőrendszeri együttműködés, az időben megküldött jelzések segítséget nyújtanak abban, hogy a veszélyeztetett gyermekekről a lehető leghamarabb tudomást szerezzenek a szakemberek, és ezzel jelentősen javulhat a beavatkozás sikeressége. Ez pedig csak kölcsönös együttműködéssel, a kompetenciahatárok betartásával és rendszeres, aktív kapcsolattartással tud megvalósulni.
„A Covid-19 vírus miatt a tavalyi év semelyik korábbi időszakhoz nem hasonlítható, ezzel együtt azt gondolom, hogy az észlelő- és jelzőrendszert komoly próba elé állította. Az együttműködéseket, a kapcsolattartást az év jelentős részében teljes egészében az online térbe, telefonos kommunikációs csatornára kellett átültetni, ami nehéz volt, de összességében nagyon pozitív a tapasztalatunk. A jelzések száma a korábbi, 2019. évhez képest minimális, lineárisan csökkenő tendenciát mutat. A jelzések összetételében pedig felfedezhetőek a járványhelyzet „nyomai”: a gyermekekkel kapcsolatos jelzések csökkenése mellett a családokkal, felnőttekkel kapcsolatosan érkező jelzések száma emelkedett.” A jövő terveiről szólva a revitalizálást, az észlelés-jelzőrendszeri tagok támogatását, a partnerség gondozását, erősítését, és az online felületek belső és külső kommunikációban való erősítését emelte ki. A szervezetfejlesztés is hangsúlyos lesz az idei évben, hiszen a központ munkatársai 16 telephelyről költöznek majd egy helyre, és folytatják munkájukat az Irányi Dániel utcában. 

Szakmai előadásában Lökkös Attila szociológus összefoglalta a pandémia családok éltére gyakorolt hatásait. Többek között szólt arról, hogy a családok külső kapcsolatai gyengültek, belső kapcsolataikban nőtt a konfliktusok száma. A tavaszi időszakban – az előző évivel összehasonlítva – nőtt az alkoholfogyasztás száma, amely még tovább emelkedett múlt év nyarán. A jelzők változásáról szólva országos adatokkal szemléltetve elmondta, hogy az iskolák, védőnők tekintetében csökkent, míg a rendőrségtől és egészségügyi szolgáltatóktól érkező jelzések száma növekedett 2020-ban. A szociális rendszer kihívásai között említette, hogy a pandémia idején a megnövekedett feladatok jelentős plusz terhet adtak annak a szakmának, ahol majdnem 15%-os a betöltetlen álláshelyek aránya. A szociológus a szociális szakma megbecsülésének egy szép példájaként említette Székesfehérvárt, ahol hamarosan új, a XXI. századi körülményeknek megfelelő helyen folytatja magas színvonalú szakmai munkáját az Alba Bástya Család- és Gyermekvédelmi Központ.

Dr. Kincses Zsolt Dávid, a Polgármesteri Hivatal Hatósági Főosztály főosztályvezetője összefoglalójával zárult a csütörtöki tanácskozás. A főosztályvezető szólt a különleges jogrend idején meghozott döntésekről, a szociális területet is érintő segítségnyújtó csomagokról, a megvalósult szakmai kompetenciafejlesztésről és arról a példa- és mintaértékű együttműködésről, amely jól bizonyította gróf Széchenyi István gondolatait: „Egynek minden nehéz; soknak semmi sem lehetetlen!”

A konferencia ideje alatt készült fotók letölthetőek a Galériából.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.