Méhlegelő a Tóvárosi sétány mellett

2021.05.12. 16:57
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2021. május 12. (szerda)
 
 
 
 
Újabb méhlegelőt alakítottak ki a városban: a Tóvárosi sétány mellett táblák tájékoztatják a lakosokat, milyen fontos ezeknek a kis mezőknek az életközösségét védeni, megőrizni – az emberi élet, a Föld védelméért. A kis rétek nem magukra hagyott területek, a Városgondnokság szakemberei folyamatosan vizsgálják és kezelik a természetközeli gyepfelületeket, amelyek június-júliusban pompáznak majd a nyár legszebb színeiben.


Székesfehérváron is egyre több helyen hoznak létre a beporzást segítő élőlények fennmaradásáért méhlegelőket: ezek a természetes és termesztett növények együtt segítik nemcsak a méhek, hanem számos más rovar életterének a bővítését. A természetközeli gyepeken nem végeznek rendszeres nagyüzemi intenzív kaszálást, hogy a kis mezők életközösségeit védjék; a füvet hagyják kicsit magasabbra nőni, így nyár közepére virágos rétek alakulhatnak ki.

„Nálunk újfajta, Nyugat-Európában már elterjedt megoldás a méhlegelő. A beporzó rovaroknak és ezáltal a természetvédelemnek is fontos eszköze, másrészt megfelel a fenntarthatóság és az üzemeltetés szempontjainak is.” – mondta dr. Cser-Palkovics András polgármester a Tóvárosi sétány melletti füves területen, ahol frissen kihelyezett táblák tájékoztatják a lakosokat, milyen céllal hoznak létre ilyen területeket a városban. Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! – zárta gondolatait a polgármester a szlogennel, a klímavédelemhez kapcsolódó helyi kezdeményezés kapcsán.

Természetes réteket fennhagyni fontos, visszaadni kicsit a természetnek az életterét – ezért is van a városban több mint három hektárra bővített ilyen terület, mondta el Csete Gábor, a Városgondnokság környezetvédelmi szakmai vezetője. A természetnek olyan fennhagyott életterei a méhlegelők, amelyek kompenzálhatják a klímaváltozás és a vegyszerek alkalmazása miatt megfogyatkozott beporzó rovarok eltűnését: a négyezer zöldségfajta és a kétszázötven kultúrnövény beporzása ugyanis nagyrészt ezektől a rovaroktól függ. Elmondta, hogy a méhlegelők létrehozása folyamatos kísérletezés és megfigyelés a szakemberek számára is, tehát nincsenek magukra hagyva, például az allergénekkel, parlagfűvel fertőzött területeket vizsgálják és kezelik. A belterületi gyepek általában nem fertőzöttek kullanccsal, a közhiedelemmel ellentétben a szúnyogoknak pedig nem ez az elsődleges fészkelőterülete, tette hozzá.

Bozai István
városgondnok kiemelte: egyértelműen nem gazdasági oka van a technológiai váltásnak, hanem ökológiai, természetvédelmi célból folytatják. A területet egy évben kétszer fogják kaszálni. A méhlegelők a Városgondnokság által fenntartott területeknek csupán néhány százalékát teszik ki, és a projekt fontos kísérlet arra, milyen hatása lesz a méhlegelőknek a környezetünkre, az életünkre, fogalmazott.

Mészáros Attila
önkormányzati képviselő köszönetet mondott, hogy a Tóvárosban is megvalósul egy ilyen program, közel a lakóövezethez. A képviselő kéri a tóvárosiakat, hogy vegyék figyelembe a méhlegelő tábláit, és ez alapján szemléljék, használják lakókörnyezetüket. Majd elmondta, hogy a néhány éve felújított, kedvelt környezetben ismét felújítás kezdődött: a sétány teljes murvaborítását újítják fel 3,5 millió forint értékben. A beruházás munkálatai néhány napon belül befejeződnek, és a családok birtokba vehetik a megújult, gyönyörű környezetben lévő sétányt, a méhlegelő rét szomszédságában.

A városban még a Sóstó mellett a Palotavárosi tavaknál, a Családok ligeténél és a Beszédes József térnél is találhatunk sokszínű, természetes gyepterületeket.


A helyszínen készült fotók letölthetőek a Galériából!




                               

Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon ERika
 
 
 



 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.