Micsoda nap! – Hatalmas küzdelmek, világrekord és magyar bronz az öttusa Világkupa-döntő női versenynapján

2021.05.14. 21:04
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2021. május 14. (péntek)

A mai napon a hölgyeké volt a főszerep a 2021. évi öttusa Világkupa-sorozatot lezáró székesfehérvári döntőn. A tegnapi vívás után ma úszással vette kezdetét a versenynap, majd a 36 női versenyző a bónusz-vívás után lovaglással és a lézer-runnal folytatta döntőt. A hatalmas küzdelem után világrekord és magyar bronz is született.

Az utolsó előtti olimpiai kvótaszerző állomáshoz érkeztek az öttusázók Tokió előtt, május 13. óta Székesfehérváron versenyez a sportág színe-java a 2021-es Világkupa-sorozatot lezáró döntőn. A magyar csapat – Németországhoz, Nagy-Britanniához és Mexikóhoz hasonlóan – a nemzetközi szövetség által előírt maximális, 6 fős létszámmal vesz részt az eseményen Kasza Róbert, Marosi Ádám és Kardos Bence, Gulyás Michelle, Alekszejev Tamara és Guzi Blanka összeállításban, a világkupa-versenyeken elért eredményeik alapján. A résztvevő 72 versenyző közül a hölgyek a csütörtöki vívás után a pénteki női döntő napot a Csitáry G. Emil Uszodában kezdték pár perccel fél kettő előtt.

A bulgáriai Világkupa-állomáson aranyat szerzett Gulyás Michelle úszta a legjobb eredményt a magyarok közül, a junior korú versenyző 2.13,20-szal 284 pontot szerzett és az 5. helyről várta a folytatást. Guzi Blanka 2.19,09-cel 16. helyen, míg Alexejev Tamara 2.20,98-cal a 20. helyen állt. A bónusz-víváson extraeredményeket mutattak a hölgyek: a német Rebecca Langrehr 13 győzelmével új világrekordot állított fel, Gulyás Michelle a 8., Alexejev Tamara a 14. és Guzi Blanka a 33. helyen végeztek.

Az igazi izgalmak a Bregyó közi Regionális Atlétikai Centrumban rendezett lovagláson kezdődtek, ahol az időjárás tökéletes volt a versenyhez: kisütött a nap, a szél alig lengedezett, a gyep pedig igazán puha volt a meglehetősen trükkös, egyre nehezített felépítésű pályán. Guzi Blanka Riverside nyergében jó tempót futott, a 12. és egyben utolsó akadály leverése után szerzett 292 ponttal sokáig vezette a tabellát. Gulyás Blanka a gyorsan futó Middyvel szintén egy veréshibával 293 pontot szerzett. Amennyire jó formában voltak a hölgyek, több lónak annyira rossz napja volt, hogy többszöri nekifutás ellenére sem voltak hajlandóak ugrani, sőt Laura Salminen finn versenyző lovával együtt borult fel. Sziszka nyergében Alexejev Tamarának sem volt szerencséje, a 2019-es székesfehérvári Világkupa-állomáson aranyat szerző magyar atléta már a harmadik akadályon hibapontot kapott, majd a lovat a nyolcadik akadálynál annyira kizökkentette valami, hogy a negyedik próbálkozásra sem ugrott. Alexejev így finn társához hasonlóan nulla ponttal zárta a lovaglást.

A lézer-futás elképesztő küzdelmet, igazi fej-fej melletti küzdelmet hozott: az egyiptomi Amira Kandil 25 másodperces előnnyel kezdte meg az olimpiai aranyra esélyes, brit Kate French és Gulyás Michelle előtt a kombinált számot, a futam végére azonban a német Annika Schleu felforgatta az élbolyt. Az egyiptomi az utolsó 800 méteren teljesen elfogyott, Kate French fölényesen aranyat, Annika Schleu pedig pár lépéssel Gulyás Michelle előtt ezüstöt szerzett. Így a fehérvári női döntő brit arannyal, német ezüsttel és magyar bronzzal zárult. Guzi Blanka a 21. helyen, míg Alexejev Tamara 35. helyen végzett.

Életem első Világkupa-döntője a mai, de álmomban sem gondoltam volna, hogy már most dobogóra állhatok. Volt néhány problémám a lövéssel, de ezt szerencsére orvosoltuk. Büszke vagyok a magyar szervezőkre és arra, hogy itthon is szerezhettem érmet a felnőttek között, ugyanis én még ebben az évben a juniorok között is versenyzem.” – mondta a versenynap végén az érmet éremre halmozó Gulyás Michelle.

A Világkupa-sorozat döntőjében a hölgyek érmeik mellett Székesfehérvár városának ajándékát és elismerését is átvehették Mészáros Attila alpolgármestertől.

A verseny holnap a férfi döntővel folytatódik, majd vasárnap mix versenynappal zárul. A koronavírus-járvány miatt zártkapus fehérvári világeseményt a nemzetközi szövetség honlapján követhetik élőben a szurkolók: (https://www.uipmtv.org/en-int/page/pentathlon-world-cup-final)

A női versenynap fotói letölthetők a Galériából.

Szöveg: Torma Kinga Regina
Fotó: Molnár Artúr