A forma változott, de a tartalom nem - a Városháza Dísztermében tartották a zene világnapi gálaműsort

2021.10.01. 21:52
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2021. október 1. (péntek)
 
 
 
 
 
 
 
Rendhagyó módon, de idén is együtt ünnepelték a zene világnapját a város zenei életének kiválóságai. A pandémia miatt, kevesebb fellépővel, online közvetítéssel ünnepelt Székesfehérvár október 1-jén. Az iskolai kórusok ezúttal virtuálisan, a város számos iskolájában készített kisfilm segítségével kapcsolódtak be a zene ünnepébe. Székesfehérvár zenei elismerését, a Fricsay-díjat ezúttal Magyarné Tima Zsuzsanna zenepedagógus kapta.

Székesfehérváron hagyományosan a város zenei életének legkiválóbb képviselői: kórusok, zenekarok, hangszeres művészek, népzenészek énekelnek, muzsikálnak együtt a zene világnapján. A közös, a zene sokszínűségét megmutató ünnep idén sem maradt el, csak a helyszín és némileg a forma változott. 2021-ben a Városháza Díszterme telt meg zenével, amit a fehérváriak a város YouTube csatornáján és a Fehérvár Televízió adásán követhettek élőben.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntőjében a közösség fontosságát hangsúlyozta, “ami nélkül csak éldegélnénk itt százezren egymás mellett, de nem kötne össze minket sok minden”, és ennek a közösségnek az egyik alapja a város kulturális élete, ami elképzelhetetlen
zene, sokszínű zenei közösségek nélkül.

Vargha Tamás országgyűlési képviselő a zene szeretetéről, a zenét értőkről, a zene megszületésének csodájáról beszélt. Felidézte Peter Shaffer Mozartról írt drámáját, és az abból készült Oscar-díjas Amadeus című filmet, ami szintén jól érzékelteti, hogy milyen csoda az, ahogy a remekművek készülnek. Egyúttal megköszönte a ma este fellépő “zenét értőknek”, hogy átadják ezt a csodát nekünk, zenét szeretőknek.

Hagyományosan a zenei világnapon adják át a város legrangosabb zenei elismerését, a "Fricsay Richárd Zenei Díjat", amit ezúttal Székesfehérvár zenei életében kifejtett tevékenysége, valamint zenetanári munkássága elismeréseként zúgó vastaps mellett Magyarné Tima Zsuzsanna
vehetett át dr. Cser-Palkovics Andrástól.

Magyarné Tima Zsuzsanna – 2020. évi nyugdíjba vonulását megelőzően – több mint három évtizeden át tanította a város és ezen belül a Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola zene iránt érdeklődő fiataljait. Az intézmény
szolfézstanáraként és igazgatóhelyetteseként jelentős szerepet vállalt a zeneművészeti szakgimnázium megalapításának előkészítésében. Az óvodáskorú gyermekek zenei nevelésének támogatására létrehozta a Zenede Bábszínházat, mely az elmúlt években több ezer kisgyermek számára tette lehetővé a hangszerek és zeneművek megismerését játékos formában. Bizonyítandó, hogy a zene valóban mindenkié, „Egy szem gyümölcs” címmel jótékonysági hangversenyeket szervezett állami gondozásban élő gyermekek részére. Megalakulásától 2020-ig a Zenei Nevelésért Alapítvány kuratóriumi tagjaként tevékenykedett. Sok fiatallal szerettette meg a muzsikát, a zene emberi lelket formáló erejét.

Az ünnepi műsort a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar rézfúvós kvintettje nyitotta Tylman Susato Reneszánsz fanfárjával. Bartók-műveket adott elő az Alba Regia Vegyeskar Kneifel Imre vezényletével és a Kodály Gimnázium Leánykara Feke Mariann vezetésével. Élőben fellépett még a Musicolore énekegyüttes, Cserta Balázs és Horváth János, Verő Johanna és Vasvári Tamás, valamint a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI népi énekes növendékei. A város számos iskolai kórusa ezúttal virtuálisan csatlakozott a programhoz. Az elmúlt napokban a Fehérvár Médiacentrum munkatársai járták végig a kórusokat, hogy ma este, ha csak felvételről is, de megszólalhasson az összkari mű.

A zenei program zárásaként Mozart 17. szimfóniája csendült fel az Alba Regia Szimfonikus Zenekar előadásában, Dobszay Péter karmester vezényletével.

Az ünnepi műsor után a kórusvezetőket hívta közös szakmai beszélgetésre az Alba Regia Szimfonikus Zenekar. A szimpózium előtt Ruff Tamás, a Szimfonikus Zenekar igazgatója és dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönte meg a karvezetők munkáját, majd bemutatkozott Dobszay Péter. A Zenekar zenei vezetője elmondta, örül, hogy Székesfehérváron hagyományosan jó kapcsolat van a szimfonikusok és a kórusok között, és ő is nyitott a szakmai együttműködésekre, véleménycserékre.

A szakmai beszélgetés előtt még egy meglepetéssel készült a Primavera kórus. Éppen ezen a héten készült el Daróci Bárdos Tamás - az Alba Regia Szimfonikus Zenekar számára írt - Fehérvár trilógiájának kottagrafikája, amelyet a Zenekar mostani vezetőinek adtak most át a mű kiadását kezdeményező Primavera kórus képviselői. Az eseményen jelen volt Daróci Bárdos Tamás felesége is, aki szintén most vehette át a friss kiadványt.

Az ünnepi műsor visszanézhető a város YouTube csatornáján: https://www.youtube.com/watch?v=FptCF3fjH1Q

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.