Két új kiadvány is népszerűsíti Fejér megye épített örökségét és kiemelt értékeit

2021.10.18. 13:32
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2021. október 18. (hétfő)
 
 
 
 
 
A Megyeházán mutatták be hétfőn a „Mesés Fejér megye” és a „Fejér megye értékei az ezer éves megye tükrében” című könyveket. Az első kiadvány Kész-Varga Mónika könnyed hangvételű szövegeivel és Simon Erika fotóival invitálja izgalmas barangolásra a fiatalokat a megye értékei között, míg a második könyv Bödő István főlevéltáros összeállításában tudományos igényességgel mutatja be Fejér épített örökségét.


A Fejér Megyei Önkormányzat az Agrárminisztérium által kiírt pályázaton nyert el mintegy 4 millió forint összegű támogatást a két kiadvány elkészítésére és kiadására. A „Fejér megye értékei az ezer éves megye tükrében” című könyv az ezer éves megye közigazgatási változásait mutatja be írásban és korabeli térképek segítségével, másfelől a megyében található jelentősebb, közigazgatásilag fontos épületeket ismerteti az olvasóval. A másik könyv a „Mesés Fejér megye” címet viseli, és a Fejér Megyei Értéktárban szereplő tételeket mutatja be. Ez a kiadvány egy könnyed hangvételű, képekkel gazdagon illusztrált könyv, hiszen általános és középiskolások számára készült, ezért a szerzők tudatosan alkalmazkodtak e korosztály gondolkodásmódjához és szóhasználatához. 

A két kiadványt dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mutatta be, köszönetet mondva a szerzők alapos munkájáért. A „Mesés Fejér megye” című könyvről elmondta, hogy a korábbi, "Mesés Fehérvár" című könyv mintájára készült és szerzője, Kész-Varga Mónika a fiatalok nyelvén, könnyed stílusban mutatja be a megye értékeit. A „Fejér megye értékei az ezer éves megye tükrében” című könyvről szólva a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta, hogy az MNL Fejér Megyei Levéltárának főlevéltárosa, Bödő István tudományos igényű munkájában a megyehatárok változását is bemutatja az elmúlt ezer évre vonatkozóan. A műből exkluzív kiadás is készült, és angol nyelvre is lefordítják. Dr. Molnár Krisztián hozzátette, hogy mindkét kiadvány tökéletesen teljesíti a megyei önkormányzat célkitűzéseit arra vonatkozóan, hogy népszerűsítsék Fejér megye értékeit.

A „Mesés Fejér megye” című könyv szerzője, Varga-Kész Mónika a könyvbemutatón elmondta, hogy egy csapat munkája a kötet. Kulcsárné Németh Mariann idegenvezető biztosította a háttérbázist, információkkal, adatokkal segítve a könyvben szereplő értékek bemutatását. Simon Erika fotói színesítik és ékesítik a kiadványt, a szerző vele együtt járta végig az értékhelyeket. A grafika, a könyv látványvilága pedig Hujber Krisztiánnak köszönhető. Varga-Kész Mónika kiemelte, hogy céljuk a fiatalok megszólítása volt és két kiadványt szerettek volna ötvözni: "Korábban megjelent már a Fejér megyei értékeket bemutató kiadvány, ami egy kicsit szűkebb részt takart be az értékekből, hiszen akkor még kevesebb szerepelt a listán. Ezt próbáltuk egyrészt kibővíteni, másrészt új köntösbe öltöztetni közvetlen, kötetlen hangvétellel. Próbáltuk azt a látványt is idevarázsolni, mint ami a Mesés Fehérvárban szerepel, sok fotóval és a kuriózumok kiemelésével." - mondta el a szerző, akinek könyvében értékes épületek, szobrok, tárgyak, arborétumok, népszokások és megyei programsorozatok is helyet kaptak.

Bödő István
főlevéltáros a „Fejér megye értékei az ezer éves megye tükrében” című könyvről szólva elmondta, hogy már 2014-ben megszületett az ötlet, hogy össze kellene állítani egy olyan kötetet, amelyben Fejér megye történetét térképek segítségével mutatnák be egy látványos album keretében. A szerző kiemelte, hogy a kiadvány Fejér megye épített örökségére helyezi a hangsúlyt, mégpedig oly módon, hogy a páratlan oldalon a térképek helyezkednek el, a páros oldalon pedig a megye épített örökségei láthatók: elsősorban kastélyok, hiszen Fejér megye korábban a kastélyok vármegyéje volt.

Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.





Szöveg: Gáspár Péter
Fotó: Simon Erika


 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.