Gyakorlaton az utánpótlás: ismét Repülő Kadét Tábort rendeztek Börgöndön

2022.06.24. 11:39
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2022. június 24. (péntek) 
 
 
 

Harmadik alkalommal rendezték meg a Repülő Kadét Tábort a börgöndi repülőtéren az Albatrosz Repülő Egyesület és a Honvédelmi Sportszövetség összefogásában. A táborban közel húsz fiatal vett részt, akik szinte kivétel nélkül, mindannyian a repülésben képzelik el a jövőjüket. Csütörtökön a helyszínen látogattuk meg a táborozókat.

 

Idén már harmadik alkalommal rendezte meg Repülő Kadét Táborát az Albatrosz Repülő Egyesület és a Honvédelmi Sportszövetség Börgöndön. Az ötnapos repülőtáborba a Kadét Programban résztvevő középiskolák által kiválasztott húsz diák került be, akiknél közös pont a repülés szeretete. A 14 és 18 év közötti fiatalok elsősorban a sportrepüléssel ismerkedhettek meg, de volt elméleti oktatás és egy kis erőnléti edzés is. A tábor szerdai, helikopteres napján a Magyar Honvédség kötelékébe tartozó Airbus H145M is landolt Börgöndön, a résztvevők nagy örömére. A Repülő Kadét Tábor nem titkolt célja, hogy megerősítse a repülés utánpótlását, hiszen a fiatalok az itt szerzett élményekből táplálkozva elindulhatnak a pilótakarrier felé.

„Szeretnék velünk éreztetni, hogy milyen a repülés. Érezzük, hogy milyen, amikor a kormány a kezünkben van.” – számolt be vitorlázóélményeiről Olivér, aki többi táborozótársához hasonlóan maga is irányíthatta a kétüléses vitorlázók egyikét. A Repülő Kadét Tábor egyik célkitűzése ugyanis, hogy már ebben a korban se féljenek a repüléstől a növendékek. Természetesen a földön maradó kadétok sem unatkozhattak. A 15 éves Iringó például a csütörtöki napra a csapatok beosztását kapta feladatul, még a többiek a gépek leszállás utáni pozicionálását látták el. A három-négy fős csapatok katonás rendben szaladtak ki a gépekhez, hogy felkészítsék a következő duót a repülésre. A fiatalokat, akik jó kedvvel teljesítették a rájuk osztott feladatokat, Józsa Dávid, az Albatrosz Repülő Egyesület alelnöke, világbajnok vitorlázórepülő oktatta és koordinálta.

Az általunk megkérdezett Iringó, Olivér, Dani és Márk egyöntetűen állították: a katonai repülésben képzelik el magukat a jövőben. Egyetértésben mesélték, hogy a tábor egyik legemlékezetesebb élménye a hullámvasutazás és az úgynevezett zero-gravity volt számukra. Előbbinél a gép orrát határozott mozdulattal le, majd felhúzzák, utóbbi esetében pedig a repülő orrának felhúzása utáni esés következett. Ezek az extrém élmények, valamint a közös időtöltés felejthetetlen pillanatok voltak a fiatalok számára. A táborban találkoztunk a 15 éves Dominikkel is, aki korábban maga is részt vett a Repülő Kadét Táborban, most azonban önállóan gyakorolt. Fiatal kora ellenére már egyedül vitorlázott, ottlétünk idején éppen egy több mint félórás repülésre készült. Az utánpótláskorúaknak jó példaként szolgált a Nemere vitorlázórepülőgépet építő, 79 éves Révy László is. Az idős mester maga is részt vett a repülésekben különleges, 1941-es Cimbora nevű vitorlázórepülőjével.

A táborban készült fotóinkat Galériánkból letölthetik.

-VÉGE-

Fotó: Simon Erika
Szöveg: Józsa Dávid

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.