Ünnepélyes megnyitóval kezdődött a Székesfehérvári Királyi Napok

2022.08.13. 00:17
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2022. augusztus 12. (péntek)
 
 
 
 
 
 

Mesés keretek között kelt életre II. András és az Aranybulla története a Székesfehérvári Királyi Napok összművészeti fesztivál péntek esti megnyitóján. Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András és az idei díszvendég, Esztergom polgármestere, Hernádi Ádám ünnepi köszöntőjét követően Az Élet pecsétje című dramatikus történelmi játékkal tisztelgett a város az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója előtt.


A nyüzsgő belvárosi forgatag, a vendéglátóhelyek zsongó teraszai, a Fő utcán portékáikat kínáló árusok és a Zichy liget felé haladva a faházakhoz csalogató finom illatok mind-mind azt jelezték pénteken este, hogy a város készen áll: indulhat a fesztivál. Székesfehérvár legnagyobb és legszebb, tíznapos ünnepségsorozata, a Székesfehérvári Királyi Napok megnyitója idén új helyszínen, a Zichy ligetnél volt. Az este kilenc órakor kezdődött eseményre a Mátyás király-szobortól a Pavane zászlóforgató csoport hívta és vezette a sokaságot a Zichy-színpadig, majd a Hotel Magyar Király előtti téren látványos bemutatót tartottak.

Az ünnepélyes megnyitó a történelmi óriásbábok bevonulásával kezdődött. A 650 fős lelátó mellett a színpad előtti széksorok is megteltek, a Fő utcán állók pedig hatalmas kivetítőkön követhették az eseményeket. A királyi bevonulást követően a megjelenteket dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere köszöntötte. „Nagyon boldog vagyok, hogy újra itt lehetek, és egy olyan Királyi Napok rendezvénysorozatot nyithatunk meg, amit megszoktunk, amit megszerettünk, hiszen az elmúlt két esztendőben a pandémia miatt nem volt teljes a Királyi Napok, de idén újra az lesz.” Dr. Cser-Palkovics András külön üdvözölte az idei díszvendég, Esztergom polgármesterét. Mint mondta, két történelmi város, Szent István két városának jó együttműködését jelezi, hogy együtt, közösen nyitják meg a Fehérvár életében kiemelkedő jelentőséggel bíró másfél hetet. Elmondta, egy testvérvárosi megállapodást fog Esztergom és Székesfehérvár megkötni azért, hogy „arra a történelmi múltra büszkén és közösen emlékeztethessünk, ami e két városnak jutott. Ez nekünk lehetőség és felelősség is egyben.” Szent István két városa, Esztergom és Székesfehérvár joggal mondja azt, hogy augusztus 20-a kötődik ezekhez a városokhoz. „Ha Szent Istvánra emlékezünk, akkor itt tehetjük azt méltó módon! Ezért nagyon örülök annak, hogy idén augusztus 20-án, délelőtt 10 órakor Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke lesz a vendégünk, és itt, Fehérváron fogja elmondani ünnepi beszédét a Szent István téren.” Székesfehérvár polgármestere invitált mindenkit az ünnepi pillanatokra és a tíznapos összeművészeti fesztivál eseményeire.

„Egy a szellem, egy a lélek. Szent István király szelleme összeköt bennünket. Városaink között egy olyan együttműködés kezdődött, egy olyan szoros kapocs kapcsolódik, ami nemcsak eszmeiségében szép és fontos, de pozitív gazdasági, társdalami hatásai is lesznek reményeim szerint ennek a közös munkának és az elképzeléseknek.” – kezdte ünnepi beszédét Esztergom városvezetője.  Hernádi Ádám hozzátette, ugyanaz a jó érzés keríti hatalmába, ha Székesfehérváron jár, mint amikor otthon van, Esztergomban. „Itt rokonlelkek élnek, egy az értékrend.” Kiemelte: szerencsés az a nemzet, amelyik tud emlékezni, és erőt tud meríteni ezekből. Szent István életműve ma is hat ránk, hiszen generációról generációra biztos pont volt a magyarság számára, és a mi felelősségünk, hogy ezt továbbadjuk a következő generációknak azért, hogy nekik is legyen mihez rendezni az életüket.  „A Szent István-i életútból nem az általa létrehozott utak, várak, építmények a legfontosabbak - hiszen mára ezek többsége elporladt -, hanem hitvallása, döntései. Az, hogy kiállt a magyarság és a keresztény értékek mellett, a mai napig hatnak ránk. Mi valamennyien Szent István örökségének  őrzői vagyunk. Legyünk erre büszkék!” – zárta ünnepi gondolatait Hernádi Ádám.

A beszédeket követően az Élet pecsétje – rege az Aranybulláról dramatikus történelmi játékot láthatta a közönség. A történetben II. András (Mihályi Győző) és Szent Erzsébet (Varga Gabriella) alakja mellett a rege mesélője (Strasszer Domonkos), valamint az Alba Regia Táncegyüttes Pulutyka csoportja, a Step and Style Studio táncosai, a MusiColore Énekegyüttes és “A jeruzsálemi” című élősakk-előadás válogatott szereplői, a Vasvári Pál Gimnázium diákjai mesélték el - visszatekintve és megidézve az Árpád-házi királyokat -  az egyik legmodernebb, leghosszabb ideig uralkodó királyunk életét és az Aranybulla születésének történetét.

A Székesfehérvári Királyi Napok szombati eseménysorozata az Osszárium ünnepélyes megnyitásával folytatódik 9.30 órától a Nemzeti Emlékhelyen.

Az ünnepélyes megnyitón készült fotókat letölthetik a Galériából. 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.