120 éve csodájára jár a világ: Halasi Csipke kiállítás nyílt a Szent István Művelődési Házban

2022.08.13. 19:44
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2022. augusztus 13. (szombat) 
 
 
 

Több ezer munkaóra alatt elkészülő, világhírű csipkéket láthatnak a mai naptól az érdeklődők a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. A kiállítást szombaton délután ünnepélyes keretek között, mezőföldi és kiskunhalasi dalokkal, történelmi kitekintésekkel, valamint divatbemutatóval nyitották meg.

A Magyarország déli részén található Kiskunhalason már több mint 120 éves hagyománya van a Halasi Csipke varrásának. A varrott csipke hazai meghonosítására több sikeres kísérlet is volt a XIX. és XX. század fordulóján, azonban valamennyit felülmúlta a Halasi Csipke. Dékáni Árpád terveit először Markovits Mária valósította meg, a különleges művek pedig elkezdték világhódító útjukat. Az évtizedek alatt Kiskunhalas városának büszkesége Magyarország kiemelt protokollajándékává lépett elő: többek között II. János Pál pápa és IV. Károly is kapott belőle. A Halasi Csipke fénykorát az 1930-as évek jelentették, amikor is 1935-ben megépült a Csipkeház, mely 1939-ben új szárnnyal bővült. 2010 óta a Magyar Szellemi Kulturális Örökség része, 2014 óta pedig a Hungarikumok közé tartozik.

A Székesfehérvári Királyi Napok programjai közé tökéletesen illeszkedő kiállítást a Hermann László Zeneiskola növendékei Varró János népzenész és Berki Lilla népdalénekes kíséretében, Pesovár Ferenc gyűjtéséből származó mezőföldi dalokkal és a Szent István-dallal nyitották meg. Székesfehérvár képviseletében dr. Cser-Palkovics András polgármester és Lehrner Zsolt alpolgármester vett részt a megnyitón. „A Királyi Napok rendezvénysorozat a város egyik legfontosabb időszaka. Ez pedig akkor működik és akkor tud sok élményt, értéket adni, ha minél több közösség csatlakozik, és emeli a színvonalát.” – fejezte ki háláját a kiállítás Székesfehérvárra hívásáért az Egyházmegyének dr. Cser-Palkovics András polgármester. Ahogy a városvezető fogalmazott: egy olyan minőség érkezett most a városba, amire az egész ország büszke lehet mind a bemutató, mind a kiállítás tekintetében.

Pajor Kálmán, a Halasi Csipke Közalapítvány kuratóriumi elnöke átfogó történelmi előadást tartott a Halasi Csipke kezdeteiről. A kuratóriumi elnök a kiállításon megtalálható valamennyi csipkéről érdekességekkel tudott beszámolni. Mint elmondta, nem sok manufaktúra dicsekedhet azzal, hogy 120 éve ugyanazzal a technológiával dolgozik és ugyanúgy a csodájára járnak a világban. Érdekesség, ami jól jelzi a kiskunhalasi technológia sikerét, hogy az egyik legelső csipke rögtön az Egyesült Államokban kötött ki: az egykori elnök, Theodore Roosevelt lánya gyűjteményében megtalálható volt egy különleges csipkelegyező.

A megnyitó lezárásaként Hrivnák Tünde divattervező Érték és Szépség - BY ME Miracle elnevezésű ruhakollekciójának bemutatóját láthatta a közönség. A ruhák különleges eseményekre és igényes hétköznapi viseletre is alkalmasak, ötvözve a 21. század újdonságait és a Halasi Csipke tradícióit. A kiállítás szeptember 7-ig látogatható a Szent Korona Galériában.

Az eseményen készült fotóinkat Galériánkból letölthetik.

-VÉGE-

Fotó: Simon Erika
Szöveg: Józsa Dávid

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.