Segítség Kárpátaljára és Erdélybe az Ökumenikus Adventi Jótékonysági Esten

2022.12.02. 22:03
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2022. december 2. (péntek) 
Színvonalas program neves művészekkel.  Galéria 
 
 
 
 
 
Színvonalas ünnepi műsorral várták a résztvevőket idén is az Ökumenikus Adventi Jótékonysági Esten, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. A nagyszabású esemény bevételét – közel 800 ezer forintot - két anyaországon túli magyar közösség, a Ráti Szent Mihály Gyermekotthon (Kárpátalja) és a Gyulafehérvári Református Egyházközség (Erdély) javára ajánlották fel.


A 17. Ökumenikus Adventi Jótékonyság Estet neves művészek, szólisták, együttesek és kórusok közreműködésével rendezték meg a Szent István teremben. A találkozó ismét lehetőséget adott arra, hogy a különböző keresztény felekezetek együtt cselekedjenek a jó cél érdekében. Idén is olyan magyar közösségeket támogattak, akik az elszakított területeken élnek, ám szellemiségükben, lelkületükben az anyaországhoz tartoznak.

A Ráti Szent Mihály Gyermekotthon családtípusú intézményként működik, első lakóháza 2006-ban nyílt meg. Gondozottjaik állami árvaházakból, illetve közvetlenül a gyermeknevelésre alkalmatlan családi környezetből kerülnek ki. Az otthon nevelőszülői keresztény házaspárok, akik életüket a családtalanná vált gyerekek szolgálatába állították. A háború kezdete óta közel 40 menekültet fogadtak be, kényelmes ágyat és meleg ételt biztosítanak számukra. Az utóbbi hónapokban megnehezedett az otthon élete, mindezt tetézi, hogy nagyban megnőttek a rezsiköltségek. A jelenlegi négy ház közül csak egy van kívülről szigetelve. A jótékonysági est közel 800 ezer forintos bevételének felét a többi épület felújítására fordítják.

A Gyulafehérvári Református Egyházközség egyike a dél-erdélyi kicsi református gyülekezeteknek. Gyulafehérváron a 80 ezer, többnyire ortodox vallású román lakos között mintegy 1.200 magyar él, ennek fele református. Az egyházközség nem rendelkezik semmilyen vagyonnal, költségvetése, kiadása legalább négyszer nagyobb a bevételeinél éves szinten. A gyülekezet tagjai minden nehézség ellenére gondját viselik a közösségnek, a templomaiknak, a magyar nyelvű igehirdetésnek. Ehhez a nehéz munkához jelent nélkülözhetetlen segítséget az est bevételének másik fele.

Az eseményen a résztvevők közösen énekelték el a Himnuszt, majd Spányi Antal megyés püspök mondott köszöntőt és nyitotta meg az estet. Többek között azt hangsúlyozta, az advent a várakozás ideje, amikor az emberek szíve jóra hajlik, és keresik az alkalmat, hogy a jóra hajló szívüket tettekkel tudják megjutalmazni. Isten eljön hozzánk, mert bajban vagyunk és a bűneiktől nem tudunk egyedül megszabadulni. Azt várja tőlünk, hogy szeretettel gyógyítsuk a sebeket. Ha ezt tesszük, akkor Isten „munkatársai” leszünk. Erre hív ő minket most és egész életünkben.

Az est első felében a Vox Mirabilis Kamarakórus, Miklósa Erika operaénekes, Beeri Barnabás zongoraművész, Császár Angela színművész, Szlama László és Bergics András népzenészek és a Duna Művészegyüttes szólistái léptek fel.

Az összeállítás végén Máté László református püspökhelyettes tolmácsolta adventi gondolatait és a Dunántúli Református Egyházkerület üdvözletét. Azt mondta, karácsony éjszakáján az angyalok éneke azt hirdeti, hogy mi isteni jóakarat kedvezményezettjei vagyunk. Az advent erre a jóakaratra hangolja a lelket és a szívet, és ilyenkor tisztán látszik az ember jósága. A jótékonysági est egy különleges lehetőség arra, hogy a másik ember felé forduló jóságunkat megmutassuk.

Az est második részében a Misztrál együttes, Nyisztor Ilona csángómagyar népdalénekes és szólistái, Takács Bence Ervin előadóművész, valamint Petrás Mária népdalénekes és Szlama László lépett színpadra. Az estet dr. Gudor Kund Botond református esperes áldása és közös éneklés zárta. Közreműködött továbbá az Igére Hangolva református zenekar, a Ciszterci Szent István Gimnázium kórusa és a Talentum Református Általános Iskola énekkara.

Azt est főszervezője Prekrit Judit, műsorvezetői pedig Takács Bence Ervin és Bátor Anna Daniela előadóművészek voltak.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

 

 

 

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Simon Erika

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.