A hősök emléke legyen áldott!

2023.01.13. 17:45
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2023. január 13. (péntek)
A Vasútállomáson emléktábla őrzi a Don-kanyarba indult katonák emlékét. Galéria 
 
 
 
 
 
 
 

Emléktáblát avattak a magyar királyi „Szent István” 3. honvéd gyalogezred orosz frontra való kivonulásának 80. évfordulója alkalmából. A székesfehérvári Vasútállomás főépületének falán elhelyezett alkotás, amelyen dr. Zempléni Miklós egykori katonaorvos idézete olvasható, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület és a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség kezdeményezésére készült el.


Két hagyományőrző szervezet, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület ez elmúlt év őszén határozta el, hogy emléktáblát állít annak emlékére, hogy 1942 áprilisában és novemberében Székesfehérvár és Tata-Tóváros vasútállomásairól indultak el azok a szerelvények, amelyek az orosz frontra szállították a város háziezrede, a magyar királyi “Szent István” 3. honvéd gyalogezred katonáit. A frontra indulókat a város ünnepélyesen búcsúztatta. Az esemény emlékét őrző táblát katonai tiszteletadás keretében avatták fel pénteken délután. 

A doni tragédia eseményeit idézte fel röviden avató beszédében Vargha Tamás. Székesfehérvár országgyűlési képviselője, honvédelmi államtitkár hozzátette, ez a katonai kudarc a magyar hadtörténelem leggyászosabb eseménye, amelynek személyes veszteségei, a katonák és a hozzátartozók által megélt megpróbáltatások a mai napig felfoghatatlanok számunkra. „A frontra vonuló hadsereget az ország minden részében állomásozó alakulatokból állították össze, így egész Magyarország szembesült a veszteségekkel. A mi városunk sem jelentett kivételt ez alól, hiszen sok fehérvári szolgált a Don-kanyarba induló alakulatban. Az emberi élet végessége miatt ma már alig él valaki a hősök közül, akik egykor megjárták a doni fehér poklot.” Vargha Tamás megemlékezett vitéz Smohay Ferenc magyar királyi zászlós, doni veteránról, aki a fehérvári háziezred utolsó tisztjeként, katonájaként két évvel ezelőtt, 99 évesen bekövetkezett haláláig őrizte és ápolta a bajtársak emlékét. „A Don-kanyarban végsőkig helytálló honvédek hősök voltak, az elesettek hősi halottak. Áldozatot hozó magyar katonák, akikre példaként tekinthetünk. Mi, fehérváriak büszkék vagyunk arra, hogy immár a Vasútállomás épületének falán is emléktábla hirdeti hős katonáink áldozathozatalát.  Emlékezzünk kegyelettel és méltósággal, azzal a gondolattal, hogy a vesztes csatáknak is vannak hősei!" – zárta beszédét Vargha Tamás.

A vasút szerepe nemcsak napjainkban, hanem a múltban is jelentős volt, mondta dr. Pafféri László, a MÁV elnök-vezérigazgatója.  Tanúi voltunk annak, amikor 1942 novemberében a 3. gyalogezred katonái elbúcsúztak családtagjaiktól, a várostól, és elindultak a doni harctérre. 822 szerelvény 4410 vagonnal indult meg, hogy az utánpótlást biztosítsa a hadszíntéren. A katonák mellett harckocsikat, nehézlövegeket, páncéltörő ágyúkat szállítottak, majd a vasút biztosította a magyar haderő élelmiszer utánpótlását is. „Tanúi lehettünk annak is, amikor 1943 tavaszán és nyarán a túlerővel küzdő hadsereg a harcokat követően megfogyatkozott létszámban tért haza. A fehérvári gyalogezred 20 százaléka érkezett csak vissza. Éppen ezért tartottuk fontosnak, hogy itt, ezen a helyen, ahol utoljára találkozhattak családtagjaikkal a hősként szolgáló katonák, legyen egy tábla, amely emlékeztet.” – hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató.

A történelmi visszatekintést követően a Kisalföldi Szakképzési Centrum Szent István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola diákja, Győri Zoltán Vid szavalta el dr. Zempléni Miklós egykori katonaorvos A boldog szunnyadókhoz című versét, majd Vargha Tamás, dr. Pafféri László, valamint a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnöke, Lévai Miklós és a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség elnöke, Berdó Gábor Károly közösen leplezték le az emléktáblát, amelyen az elhangzott versből álló idézet is olvasható. Az alkotást Spányi Antal megyéspüspök áldotta meg.

A táblát állító szervezetek képviselői mellett közös koszorút helyezett el a Honvédelmi Minisztérium képviseletében Vargha Tamás miniszterhelyettes, valamint a Magyar Honvédség képviseletében Dr. Lippai Péter dandártábornok és Vokla János ezredes. Az emlékezés virágaival tisztelgett dr. Pafféri László, a MÁV elnök-vezérigazgatója, Fejér Vármegye és Székesfehérvár Megyei Jogú Város képviseletében Dancs Norbert járási hivatalvezető és Viza Attila önkormányzati képviselő.

A megemlékezés a Magyar Takarodó hangjaival zárult.

A helyszínen készült fotók letölthetőek a Galériából.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.