A lélekáradás festője” – Jónák Tamás életműkiállítása nyílik Székesfehérváron

2023.09.14. 17:09
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2023. szeptember 14. (csütörtök) 
 
 
 
 
 
 
Jónák Tamás festőművész életműkiállítása nyílik szeptember 22-én, pénteken a Szent István Király Múzeum – Csók István Képtárban. A Szentendrén élő művész táblaképei mellett a mitológiai témájú hatalmas méretű vásznai is láthatóak lesznek a fehérvári tárlaton, amelynek megnyitóján az Alba Regia Szimfonikus Zenekar Dobri Dániel 1. Vonósnégyesét is megszólaltatja.
 

A képzőművészet iránt érdeklődők figyelme Székesfehérvárra összpontosul, hiszen augusztus eleje óta újabb és újabb izgalmas kiállítások nyílnak meg a múzeumi terekben. A látogatható tárlatok száma egy minden ízében kortárs tárlattal bővül: szeptember 22-én, pénteken nyílik Jónák Tamás festőművész életműkiállítása a Csók István Képtárban. Az alkotó az európai kultúrkörből, a görög mitológiából meríti elsősorban témáit.

Az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón Lehrner Zsolt alpolgármester örömét fejezte ki, hogy ez az esemény több kulturális intézmény együttműködésével jöhetett létre. A Szent István Király Múzeum és az Alba Regia Szimfonikus Zenekar egy régóta dédelgetett álma válhat most valóra: kortársban kortárs szól majd. A Csók István Képtár a kortárs magyar képzőművészet zarándokhelye, hiszen a ’60-as, ’70-es években egy olyan kortárs, modern művészeti gyűjtemény született a városban, amely feltette Székesfehérvárt a magyar múzeumi térképre. 

Székesfehérváron minden mindennel összekapcsolódik. Így van ez a kortárs képzőművészettel és a kortárs zenével. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekarnak fontos, hogy a zenei életbe bekapcsoljunk más művészeti ágakat – mondta a sajtótájékoztatón Dobri Dániel. A zenekar kortárs művészeti vezetője hozzátette, Jónák Tamás személyében olyan művészről van szó, akire egyszerre jellemző a hagyományhoz való kötődés, valamint a progresszió, a színek használata. Ez jellemző arra a kortárszenei esztétikára is, amit képviselünk a zenekarral. A kiállítás megnyitóján Kodály Zoltán 2. vonósnégyese és Dobri Dániel 1. Vonósnégyese hangzik majd el.

Wehner Tibor művészettörténész több mint három évtizede követi a visszavonultan, magányosan alkotó Jónák Tamás festőművész munkásságát. Mint mondta, az alkotó saját festői utat jár, amely a magyar művészetben is jelentős, erőteljes expresszionista festészeti áramlattal állítható párhuzamba. Tradicionális táblaképeket fest, sajátos, önálló nyelvezetet dolgozott ki. A ’80-as, ’90-es években kisméretű, nagyon erőteljes, az expresszionistákra jellemző festékfelhordással készített képeket, majd az ezredforduló óta egy kicsit oldódott ez, a festői keménység líraibbá vált. Önarcképeket, tájképeket is fest, de a legjelentősebbek a mitológiai témájú alkotásai, amelyek megjelenése együtt járt a képmértek növelésével. A Csók képtárban a már-már Csontváryt idéző, hatalmas méretű vásznai is láthatóak lesznek. 

A sajtótájékoztatón készült fotók letölthetőek a Galériából
 
 
 
Szöveg: Csordás Csilla
Fotó: Bácskai Gergely
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2025 Május
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:
img0

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.