Madárbarát összefogás a Maroshegyen – elkezdődött az odúk kihelyezése a városrészben

2024.03.06. 13:26
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. március 6. (szerda) 
 
 
 
 
 
 
Elkezdődött mától a Maroshegyen azoknak a madárodúknak a kihelyezése, melyeket magánkezdeményezésre, közösségi összefogással és képviselői támogatással készítettek még tavaly ősszel, a Madárbarát Székesfehérvár program keretében. A fából készült, díszesre festett fészkelőhelyek egy részét szerdán a Gárdonyi Géza Művelődési Ház környéki fákra tették ki, de kerülnek odúk az iskolához, az óvodához, a Szent Kristóf Házhoz, a Rádió lakótelepre és a Sóstó Természetvédelmi Területre is.


A példamutató, minden korosztályt megmozgató természetbarát kezdeményezés a Maroshegyen, közvetlenül a művelődési ház szomszédságában élő Kaiser Csaba javaslatára valósult meg. A madárodúk kihelyezésének ötletével felkereste Brájer Éva városrészi önkormányzati képviselőt, aki felkarolta a programot. A Gárdonyi Géza Művelődési Házban tavaly októberben szervezték meg a családi barkácsolást, melynek keretében az ügyes kezű szülők és gyerekeik Köpf Jenő maroshegyi faesztergályos mester közreműködésével készítették el az odúkat. Később Csaba édesanyja, Kaiserné Erika bútorfestő, a művelődési ház korábbi munkatársa és az intézményben működő ASzakkör tagjai ki is festették az aprócska faházakat, melyeket Torockói és Homoród-menti népi motívumokkal „öltöztettek fel”.

Összesen 30 darab odú készült, melyek egy részét szerdán kihelyezték a Gárdonyi Géza Művelődési Ház melletti fákra. Brájer Éva önkormányzati képviselő a helyszínen köszönetét fejezte ki az összetartó, kreatív maroshegyi közösségnek, és mindazoknak, akik részt vettek Kaiser Csaba ötletének megvalósításában. Hozzátette, hogy a téren már látható annak az új, komplex játszóeszköznek az alapja is, melyet tavasszal terveznek kihelyezni a helyi kisgyermekes családok nagy örömére.

A fákra a Sóstó Vadvédelmi Központ munkatársai, Csete Gábor természetvédelmi vezető és Koleszár Sándor szakmai koordinátor tették ki az ún. B típusú odúkat, melyek ideálisak többek között a széncinegék, a kékcinegék, csuszkák stb. költésére. Fontos szempont volt a keleti, délkeleti tájolás (északi nem!) és a legalább 20-25 méter távolság tartása a fák között, ugyanis bizonyos madárfajok territoriális módon fészkelnek, és a távolsággal elkerülhetőek az apró szárnyasok közötti területviták.

Ugyancsak kerülnek fészkelőhelyek a Maroshegyi Óvodához, a Táncsics Mihály Általános Iskolához, a Szent Kristóf Házhoz, a Rádió lakótelepre és a Sóstó Természetvédelmi Területre. A kezdeményezés a Madárbarát Székesfehérvár program keretében valósul meg.



 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

A témával korábban az ÖKK Podcastban is foglalkoztunk. A 2023 decemberében készült epizódot ITT hallgathatják meg az érdeklődők. 


 

 

 

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Kiss László 
 

 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.