Ludaskása, zene és előadás – idén is megtartotta Szent Márton-napi ünnepségét a Fehérvári Polgárok Egyesülete

2024.11.11. 16:50
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. november 11. (hétfő)
 
 
 
 
 
 
 
Ludaskásával, újborral és Szent Mártonról szóló műsorokkal, előadással várta idén is a székesfehérváriakat a Fehérvári Polgárok Egyesülete. A Szent István Művelődési Házba érkezők meghallgathatták a Hermann Zeneiskola növendékeit, megismerhették Szent Márton életét és a hozzá kapcsolódó szokásokat dr. Varró Ágnestől, valamint népi játékokkal színesített műsort láthattak a Felsővárosi Általános Iskola 5. osztályosaitól. 


Tizennyolc éve várja Szent Márton napján a székesfehérváriakat a Fehérvári Polgárok Egyesülete. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban ezúttal is színes programmal, ludaskásával és új borral várták az érkezőket, akiket elsőként Palkovics Lajos, az Egyesület elnöke és Horváth Miklós Csaba alpolgármester köszöntött.A műsorokat a Hermann László Zeneiskola diákjai nyitották, akik Kneifel György irányításával, két formációban, előbb egy citerazenekarral, majd egy hegedű, brácsa, nagybőgő, ének összeállításban mutatták meg tehetségüket. Dr. Varró Ágnes néprajzkutató előadásában Szent Márton életét és a hozzá kapcsolódó népszokásokat mutatta be. A pannóniai Savariában (mai Szombathely) született katonaszent kultusza már Szent István korában is jelen volt Magyarországon. A hozzá kapcsolódó legendák ábrázolása a legkülönfélébb helyeken tűnik fel, köztük a híres "köpenyes jelenet" a székesfehérvári posztókészítő céh járatótábláján is, amit a céhgyűlések tartása előtt hordozott körbe a céhtagoknál a legfiatalabb mester, a szolgálómester. A tárgy a Szent István Király Múzeum néprajzi állandó kiállításán, az Országzászló téri épületben látható. A Szent Márton-napi ünnepséget a Felsővárosi Általános Iskola 5. évfolyamának műsora zárta, amelyben a szenthez kapcsolódó énekek, mondókák kaptak helyet. Hogy az egész éves éhezés se fenyegesse a résztvevőket, a Fehérvári Polgárok Egyesülete ludaskásával és újborral kínálta az ünnepségről távozókat.

Az eseményen készült fotók letölthetők a Galériából.


 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 December
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.