Betlehemek kiállítása és adventváró kézműves foglalkozások

2024.11.26. 15:30
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. november 26. (kedd) 
 
 
 
 
Advent a Rác utcában címmel idén is minőségi időtöltésre, karácsonyi díszek készítésére várja az érdeklődőket december 8-án és 15-én a Fehérvári Kézművesek Egyesülete. A Betlehemi Szép Csillag kiállításuk pedig november 30-tól egészen december 22-ig lesz látogatható a Szent István Művelődési Házban.
 
 
Huszonkettedik alkalommal hirdette meg a Betlehemi Szép Csillag pályázatot a Fehérvári Kézművesek Egyesülete, a Székesfehérvári Egyházmegye, a Szent Donát Alapítvány, valamint a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház. A pályázatra érkezett alkotásokból november 30-án, szombaton 11 órakor nyílik kiállítás a Szent István Művelődési Házban. Azt, hogy pontosan hány alkotás érkezett az idei pályázatra, jelenleg még a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke sem tudta megmondani, hiszen ma este jár le a beadási határidő. A korábbi években általában 60-70 alkotó juttatta el az általa készített betlehemet a zsűrihez, ám tavaly rekordszámú, 160 pályázat érkezett. Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke reményét fejezte ki, hogy idén is nagy lesz a jelentkezők száma.
 
A kizárólag természetes anyagokból készült, ezen túlmenően azonban mindenféle megkötés nélkül készült pályaművek zsűri elé kerülnek, a legszebb alkotásokat jutalmazza majd a grémium. Az ingyenesen látogatható kiállítás egészen december 22-ig nyitva tart, így az adventi időszakban szeretettel várnak mindenkit. „A vendégkönyvünkbe került bejegyzések alapján ez a kiállítás segít abban, hogy a nagy karácsonyi rohanásban az ide érkezők kicsit lelassuljanak, megnyugodjanak.” – tette hozzá az egyesület elnöke. A kiállítás megnyitóján mutatják be azt a betlehemes kiadványt, amelybe Radetzky Jenőné Csilla egyesületi tag különleges, festett betlehemei kerültek, egy-egy verssel átadva advent üzenetét.
 
Advent idején az egyesület igyekszik élőbbé, karácsonyi hangulatúvá varázsolni a Rác utcát, a programokat Tóthné Albrecht Anikó textilműves, az egyesület tagja ismertette. December 8-án és 15-én 10 és 17 óra között egymást érik majd a programok a Rác utcai Kézművesek Házában. Aki eljön, csuhéból, filcből, fából, vagy akár gyöngyből is készíthet majd karácsonyfadíszeket, és lehetőség lesz – tízéves kor fölött – kipróbálni a kovácsolás művészetét is. A gyerekek lucabúzát vethetnek, és persze egész nap készül a mézeskalács. Egy héttel később, 15-én hímzéssel alkothatnak majd karácsonyfadíszeket, gyöngyből angyalkát és diótörőt, illetve karácsonyi ajándékdobozokat készíthetnek a résztvevők, sőt 10 órától 13 óráig ismét lehetőség lesz a kovácsolás varázslatos világát megismerni.
 
A Rác utca szerves részét képezi a szerb ortodox templom és annak gondozója, a Székesfehérvári Szerb Nemzetiségi Önkormányzat. Amint Sándorovits László elnök kiemelte, ők is szeretnének az ünnep fényéhez hozzájárulni. Karácsonyfával nem „készülnek”, hiszen az ortodoxiában nincs ilyen, ugyanakkor a jövő év adventi időszakában tervezik egy autentikus betlehem létrehozását. Az „Advent a Rác utcában” programokhoz a nemzetiségi önkormányzat azzal járul hozzá, hogy a kézműves foglalkozások napjain – és várhatóan december 14-én, valamint 19-én is – nyitva tartják a szerb ortodox templomot, ahová szeretettel várják a látogatókat. Hozzátette, a remények szerint 2025 adventjére karácsonyi díszvilágítást is kaphat az utca.
 
 
A sajtótájékoztatón készült képek letölthetők a Galériából.
 
 
 
 
                                                                       - Vége -
 
 
Fotó: Simon Erika
Szöveg: Házi Péter
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 December
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.