Sűrű hét vár a Schwäbisch Gmündből, Fehérvár testvérvárosából vasárnap érkezett német gimnazistákra, akiket hétfőn Lehrner Zsolt alpolgármester fogadott a Városháza Dísztermében a házigazda Tóparti Gimnázium igazgatójával, tanáraival és diákjaival együtt.
A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, valamint a gmündi Peter Parler Gymnasium között immár 1996 óta tart az együttműködés, azóta számos csereprogram zajlott le: korábban a Parler Gimnázium színjátszóköre és zenekarai jöttek több ízben vendégségbe és tartottak előadást Fehérváron, majd a magyar fiatalok utaztak a németekhez. Sajnos a zenekart vezető tanárok nyugdíjba mentek, a diákok pedig érthető módon inkább a saját idegennyelvtanulásuk alapján választottak úticélt, így volt egy néhány éves szünet, de 2016-ban újraindult a csereprogram, amelynek központi témáját akkor a természettudományos tárgyak oktatási lehetőségei adták. A Covid, majd a Tóparti épületének felújítása miatt újabb szünet következett, ám 2024 óta ismét virágzó a kapcsolat. Tavaly szeptemberben a tópartis diákok utaztak el a baden-württembergi városba, most pedig a Parler Gimnáziumból érkezett Sara Doragh és Marion Stegmaier tanárok vezetésével 18 gimnazista Fehérvárra.
A német fiatalok a vendéglátó tópartis diáktársaikkal, valamint dr. Vizi László Tamásné főigazgatóval és Igariné Komlósi Erzsébettel, a gimnázium német nyelv szakos tanárával érkeztek hétfőn a Városházára Dísztermébe, ahol Lehrner Zsolt fogadta őket. A város alpolgármestere felidézte, hogy immár 34 éve ápolja a testvérvárosi kapcsolatokat egymással Schwäbisch Gmünd és Székesfehérvár. Amint hangsúlyozta, ez egy valóban élő együttműködés, hiszen számos civil szervezet, valamint iskolák között erősödik immár évtizedek óta a kapcsolat az egymáshoz tett utazások, közös élmények során.
Lehrner Zsolt röviden bemutatta Székesfehérvár történelmét, szólt Szent István király államalapító tevékenységéről, a magyar nemzet első alkotmányos dokumentumáról, az Aranybulláról, és a Díszterem történetét is megismerhették a diákok. A legjobban persze a Szent Korona hiteles másolata tetszett nekik, amiről ugyancsak sok érdekességet hallhattak.
Az egyhetes program során többek között a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium felújított épületével, az ott folyó művészeti oktatással, a műhelyekkel ismerkednek meg a német középiskolások, de ellátogatnak a budapesti Néprajzi Múzeumba, illetve a fehérvári Alba Innovárba is. Szerdán egy tematikus napon hallhatnak majd a magyarországi svábok kitelepítéséről, a sváb hagyományokról, de a nap folyamán kézműveskedés, tánctanulási lehetőség is várja majd őket, s a diákok együtt mutatják be a két testvérváros néhány hasonló vonását. Pénteken az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékét idézi meg a gimnázium, az ünnepségen a német diákok is részt vesznek, zárva ezzel a remélhetőleg élménygazdag és tanulságos hét programjait.
A városházi fogadáson készült fotók letölthetők a Galériából.
- Vége -
Fotó: Simon Erika
Szöveg: Házi Péter