Ünnepeljünk együtt március 15-én!

2025.03.12. 10:47
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025. március 12. (szerda) 

 
 
 
 
 
 
 

Gazdag programkínálat várja az ünneplőket március 15-én Székesfehérváron: a családok a Városház téren és a Zichy ligetben is tartalmasan tölthetik az 1848-as forradalom és szabadságharc 177. évfordulójának ünnepnapját. Huszárok bemutatói, népi játszótér, néptánc, versösszeállítás, gasztro- és kézműves foglalkozás, operettműsor is helyet kapott a nap műsorában.


A huszárok állnak az idei fehérvári március 15-i ünnepi programok középpontjában: az 1848–49. évi forradalom és szabadságharc egyik legismertebb jelképének számító könnyűlovassággal „élőben” és játékosabb formában is meg lehet ismerkedni a nap során. Az ünnepnap eseményeire Lehrner Zsolt alpolgármester és Igaz Krisztina, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szakmai vezetője sajtótájékoztató keretében invitálta a fehérváriakat.

A hagyományokhoz hűen gazdag és méltó programokkal emlékezik Székesfehérvár nemzeti ünnepünkön – hangsúlyozta Lehrner Zsolt. Székesfehérvár alpolgármestere elmondta, március 15-én, a 177 évvel ezelőtti események helyszíneit is megidézve, a Pilvaxban kezdődnek a programok. Az erre a napra kávéházzá átalakuló Perte Bistróban a magyar sajtó napján kora délelőtt, 9 órakor adják át a Penna Regia díjat, majd hozzátette. hogy az események sora az Ady Endre utcában folytatódik: a Fekete Sas Szállónál ünnepi beszédet mond dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke, majd az ünnepség koszorúzással zárul.

A Belváros két pontján, a Zichy ligetben és a Városház téren színes programkavalkád várja a fehérváriakat. Igaz Krisztina, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szakmai vezetője ismertetőjéből kiderült, hogy a Zichy ligetben reggel kilenctől délután kettőig tart bemutatót a Fehérvári Huszárok Egyesülete. Az érdeklődők megismerhetik a felszerelésüket, fegyverzetüket, a vállalkozó szellemű gyerekek pedig nyeregbe is pattanhatnak. Az I. András Király Lovagrend a korabeli honvéd tüzérséget jeleníti meg a ligetben, emellett bemutatja az irreguláris szabadcsapatok működését, köztük a Bakonyi betyárok szerepét. A Betyár Tanya népi játszótér kosaras körhintával, huszár hétpróbával és tucatnyi népi játékkal várja a gyerekeket, akik többek között sárkány ellen is vívhatnak majd.

A Városház téren tíz órakor indulnak a délután négyig tartó családi programok: a forradalmi játszóházban korabeli ruhákban és kellékekkel interaktív játékok sora, Madarász Ildikónál pedig kreatív gasztrofoglalkozás várja a kicsiket és nagyokat. Nem hiányozhat a kínálatból a mindig népszerű ólomöntés és a papírbajusz-készítés sem, a hagyományos József-napi vásárban pedig kézművesek, őstermelők kínálják portékájukat.

Tizenegytől pódiumműsorok kezdődnek: toborzót tart az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola, fehérvári fiatalok, három középiskolás csapat adják elő azokat a produkciókat, amelyeket az SZKKK felhívására hoznak az eseményre, Ács Tamás színművész pedig három időpontban mond verseket a tér különböző pontjain. Fél egytől Váradi Eszter Sára és Keller János operett-összeállításának lehet részese a közönség, kettőtől pedig a Guliba Társulat mutatja be Huszárkodó című műsorát.

Fontos információ, hogy a március 15-i Ady Endre utcai megemlékezés kapcsán kiürítik az Ady Endre utcai parkolókat a Jókai utca és Fő utca között, mindkét oldalon március 14-én (pénteken) 22.00 órától március 15-én (szombaton) 12.00 óráig. Az Ady Endre utcát szombaton 09.30 és 11.30 óra között le is zárják a forgalom elől. Kérik az ottlakók és az arra közlekedők figyelmét, megértését!

A március 15-i ünnepi programokra mindenkit szeretettel várnak! A részletes program és a legfrissebb információk a város honlapján (www.szekesfehervar.hu), illetve a www.fehervariprogram.hu oldalon és a közösségi felületeken olvashatóak.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2025 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.