Májusban várhatóak a Demján Sándor Program első szerződései és kifizetései

2025.03.18. 16:42
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025. március 18. (kedd) 
 
 
 
 

Több ezer kis- és közepes vállalkozás érdeklődik a Demján Sándor Program iránt, az első támogatói okiratok aláírása és az előleglehívások májusban várhatóak – jelentette be kedden Szabados Richárd államtitkár Demján Sándor szobra előtt, ahol megemlékeztek a térség és az ország számára is példát adó üzletemberről. Székesfehérvárt képviselve Mészáros Attila alpolgármester idézte fel Demján Sándor alakját, a térségért végzett munkásságát.

Mint ismert, Sárszentmihályon 2020 októberében, a Masterplast Nyrt. kezdeményezésére avatták fel a 2018-ban elhunyt üzletember, közgazdász szobrát. Ehhez a településhez kötődik ugyanis első önálló vezetői tevékenysége a Gorsium ÁFÉSZ elnökeként. Ennél a szobornál tartott kedden megemlékezéssel egybekötött sajtótájékoztatót Szabados Richárd államtitkár az üzletemberről elnevezett Demján Sándor Programról.

A rendezvényen elsőként Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere szólt a megjelentekhez, külön köszöntve Demján Sándorné Lídiát, az üzletember özvegyét, aki jelenlétével megtisztelte az eseményt. „Megtisztelő, hogy annak az embernek a szobra előtt mondhatok néhány szót, aki ennek a térségnek hosszú évekig meghatározó alakja volt. Demján Sándor egy olyan innovátor volt, aki már az akkori keretek között is látta, meglátta Székesfehérvár és a vármegye fejlődési lehetőségeit. A Gorsium Áfész, a Skála-Coop és az ezekhez hasonló innovatív ötletei, amelyeket aztán meg is valósított, mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy ma térségünk az ország egyik kiemelt gazdasági övezete.” – fogalmazott Mészáros Attila. Székesfehérvár alpolgármestere arról is beszélt, hogy a vármegyeszékhely esetében is magas – mintegy 40 százalék – a munkaerőt foglalkoztató kis- és közepes vállalkozások aránya. Fontos, hogy olyan fejlettségi szinten legyenek, hogy az általuk hozzáadott érték segítségével még hatékonyabban tudjanak termelni és a magyar gazdaság fejlődéséhez hozzájárulni. Székesfehérvár alpolgármestere megköszönte a kormánynak és Szabados Richárd államtitkárnak, hogy a kis- és közepes vállalkozásokat ösztönző, segítő csomagot Demján Sándorról nevezték el, hiszen ő maga is nagyon sokat tett ezért a szféráért, hasznos tanácsaival segítette, hogy a gazdaság előrejusson. A város alpolgármestere beszédében hangsúlyozta, hogy ma már nem elég egy város közigazgatási határain belül gondolkodni: agglomerációban szükséges ezt tenni. Ez az együttműködés teremti meg ugyanis egy közép-európai szinten is kiemelkedő, jó életlehetőségeket biztosító város lehetőségét. Beszédének végén Mészáros Attila megköszönte Demján Sándor özvegyének, valamint a Masterplast Nyrt. vezetésének, hogy Demján Sándor örökségét közösen tudják továbbvinni.

Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára köszönetét fejezte ki a Masterplastnak, hogy öt évvel ezelőtt szobrot állítva emlékeztek meg Demján Sándor munkásságáról. Mint mondta, a megemlékezés apropóját az adja, hogy a program összes támogatási eleme elindult, mindegyikre lehetőség van már jelentkezni, sőt, egyes elemek esetében már a pályázatok is beadásra kerültek. A 8+1 akciópont direkt vagy indirekt módon segíti a kis- és közepes vállalkozásokat, akik számára Demján Sándor neve kiváló hívószó. A magyar üzletember – hangsúlyozta Szabados Richárd – modern Széchenyiként is felfogható, a vállalkozások fejlesztését segítő öröksége egyedülálló.

A tavaly ősszel indult Új Gazdaságpolitikai Akcióterv egyik kiemelt pillére a vállalkozásokat segítő Demján Sándor Program, amelynek célja, hogy az idénre megcélzott, legalább 3 százalékos gazdasági növekedést sikerüljön elérni. „Novemberi elindulása óta többezres az érdeklődők száma, a jelenleg zajló értékelések mind-mind azt mutatják, hogy beindult 2025-ben: a bizalom jeleit látjuk a vállalkozások részéről. Az értékelések javában zajlanak, előreláthatóan májusban már a támogatói okiratok aláírásai és az előleglehívások is megtörténhetnek.” – jelentette be az államtitkár. Szabados Richárd azt is felidézte, hogy Demján Sándor nem csak a vállalkozásokért tett rengeteget, hanem a helyi emberek életét megkönnyítő fejlesztések, kulturális központok létrehozását is segítette egyfajta filantrópként.

Beszéde zárásaként az államtitkár kitért Demján Sándorral való személyes ismeretségükre, s az üzletember saját írásait tartalmazó, egykor tőle kapott kötetből egy verset is felolvasott.

Az üzletember szobránál tartott emlékezést és sajtótájékoztatót követően Ács Balázs, a Masterplast Nyrt. alelnöke egyeztetésre és üzemlátogatásra invitálta Demján Sándor özvegyét, valamint Szabados Richárd államtitkárt és Mészáros Attila székesfehérvári alpolgármestert, akik a cég vendégkönyvébe írt méltató szavakkal is tisztelegtek a nagytudású közgazdász életműve előtt.


A sajtótájékoztatón készült fotók letölthetők a
 Galériából.



                                              -  Vége -




Fotó: Bácskai Gergely

Szöveg: Házi Péter

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2025 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.