Nemzeti Összetartozás Napja – Posch Dániel kapta idén a „Székesfehérvár a Kárpát-medencei együttműködésért” díjat

2025.06.04. 16:06
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025. június 4. (szerda)
 
 
 
 
 
 
 
A hagyományokhoz hűen június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján adták át a „Székesfehérvár a Kárpát-medencei együttműködésért” díjat. A Városházán tartott ünnepségen az elismerést dr. Cser-Palkovics András adta át Posch Dánielnek.
 
Június 4-ét, az 1920-as trianoni békediktátum napját az Országgyűlés 2010-ben nyilvánította a Nemzeti Összetartozás Napjává. A törvény értelmében a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme.
 
A hagyományokhoz hűen június 4-én a Városházán adták át a „Székesfehérvár a Kárpát-medencei együttműködésért” díjat. Az ünnepség elején Borbély Levente Miklós, a XV. Fehérvári Versünnep győztese Wass Albert: Üzenet haza című versét szavalta, majd dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott köszönőt.
 
Hangsúlyozta, június 4-e az összefogás jelképe. Üzenete, hogy vannak a napi csatározásoknál sokkal fontosabb kihívások, amelyeket csak közösen tudunk megoldani. „Napjainkban különösen nagy jelentősége van az összefogás képességének. Székesfehérvár felelőssége, nemzetünk történelmi fővárosaként, jóval túlmutat a közigazgatási határokon. Fehérvárnak számos kapcsolata van más városokkal határon innen és túl, ám ennél is fontosabbak az emberek és a közösségek közötti kötődések.” A polgármester példaként említette a Székelyföldi Varga Sándor Verstábort, ahol a Fehérvári Versünnep mindenkori 12 döntőse tölt el tíz napot a Csíki Versünnep versmondóival, valamint szólt az augusztusban a Székesfehérvári Királyi Napokra érkező erdélyi fiatalokról, akik a Rákóczi Szövetség jóvoltából tevékeny részesei lehetnek évről évre az ünnepségsorozatnak.
 
A város által alapított Székesfehérvár a Kárpát-medencei Együttműködésért díjat harmadik alkalommal adták át, melyet a külhoni magyarok és Székesfehérvár kapcsolatának erősítése és új kapcsolatok létrehozása érdekében végzett, példaértékű munkája elismeréseként ezúttal Posch Dániel vehetett át. A Székesfehérvári Polgármesteri Hivatal korábbi civil irodájának vezetője az egyik kezdeményezője, főszervezője volt a Moldvai Csángó Magyar Keresztszülő Programnak. 2013-ban alapította meg Székesfehérváron a Csillagösvény Utazási Irodát, amellyel Erdélybe, a Felvidékre és a Vajdaságba szerveznek az ottani értékeket, hagyományokat megismertető körutakat. Nevéhez kötődik több, magyarországi és külhoni önkormányzat, oktatási intézmény és magyar kisközösségek közötti kapcsolatok kiépítése, fejlesztése, így többek közt részt vesznek az iskoláknak szóló Határtalanul program megvalósításában is. Posch Dániel rendszeres szervezője jótékonysági kezdeményezéseknek, amelyek során az itthon összegyűjtött adományokat saját maga és kollégái juttatják célba a szórvány magyar területen élőknek, rászoruló közösségeknek, főként gyermekeknek.
 
„Ez a díj nem rólam szól, hanem arról a közösségről, amelyben tevékenykedem, hiszen egyedül semmi nem megy.” – mondta a díj átvételét követően Posch Dániel. Hozzátette, a kezdeményezések mellett az első pillanattól fogva ott állnak a támogatók, és ki-ki a lehetőségeihez mérten szívét-lelkét beletéve valósítja meg ezeket. „A nemzetet a szíven keresztül lehet egyesíteni.” – fejezte ki.
 
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2025 Június
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.