2025.06.05. 16:15
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025. június 5. (csütörtök)
A közvetlen európai uniós pályázati lehetőségekről, a kapcsolódó gyakorlati tudnivalókról tartott fórumot a helyi szervezetek, vállalkozások képviselőinek a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda a Városházán. A tájékoztatón az innovatív vállalkozásfejlesztésről, a körforgásos gazdaság energiahatékonyságáról és a digitális átállásról is hallhattak a résztvevők.
A nemzetközi együttműködésekben résztvevő, a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységek iránt elkötelezett szervezetek, vállalkozások képviselőinek adtak tájékoztatást a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) szakemberei a közvetlen uniós pályázatokról azon a fórumon, amelynek a Városháza adott otthont csütörtökön. Mint elhangzott, 38 program kínál a kreativitástól kezdve, a kutatásfejlesztésen és a zöldátállást segítő forrásokon át a belső piacig sokféle lehetőséget a pályázóknak.
A program résztvevőit dr. Cse-Palkovics András polgármester köszöntötte, aki fontosnak és eredményesnek nevezte az Irodával való együttműködést, kiemelve, hogy a közvetlen uniós források szerepe egyre fontosabbá válik a városok és a vállalkozások fejlesztésében egyaránt. „Ezen források lehívásában Közép-Európa, így hazánk is le van maradva. Ez részben magyarázható azzal, hogy eddig jobbára a tagállamokon keresztül jöttek a források, és ezáltal a közvetlen forrásokkal kevésbé foglalkoztunk. Most azonban közösen kell kitalálni: mire és milyen pályázatot lehet és kell beadni, hogy az eredményes legyen. Önkormányzatként is feladatunk, hogy ezt megtanuljuk. Fejlődnünk kell és hozzá kell edződnünk ehhez a fajta pályázati struktúrához.” – tette hozzá.
A közel 40 programra gyakorlatilag nincs olyan hazai szereplő, a kkv-tól a nagyvállalatokig, az egyetemektől a kutatóintézetekig, a társadalmi szervezetekre is kiterjedően, aki ne tudna pályázni – mondta dr. Petri Bernadett. Az MFOI ügyvezetője, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa felhívta a figyelmet, hogy egy erős mezőnyben, európai szinten is versenyképes pályázatot kell összerakniuk az indulóknak, amelyhez az állam önerőtámogatást nyújt egy hamarosan megnyíló forrásból.
Elhangzott, hogy az Európai Unió finanszírozási struktúrája némileg átalakulóban van. Ez azt jelenti, hogy jelenleg – ebben a 7 éves pénzügyi ciklusban –370 milliárd euró, azaz 150 ezer milliárd forint áll rendelkezésre. A közvetlen uniós pályázati rendszer műfaját azért kell megtanulni, mert itt egy európai szinten versenyképes tervet, projektet kell felépíteni, aminek van valamilyen nemzetközi „lába”. Már 2028 után legalább a teljes EU költségvetésének a felét így fogja kifizetni az Unió. Dr. Petri Bernadett hozzátette: „A kohéziós pénzek, az operatív programok hiányát meg fogjuk érezni, ugyanakkor akkor tudunk jók és sikeresek lenni, ha élünk ezzel a lehetőséggel.” Ehhez országszerte szerveznek fórumokat, tájékoztatókat, ahol gyakorlati útmutatást adnak a sikeres pályázathoz és bemutatják azokat a lehetőségeket, hogyan kapcsolódhatnak be helyi vállalkozások és önkormányzatok közösen a nemzetközi együttműködési programba.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.