2025.06.16. 21:20
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025. június 16. (hétfő)
Egy személyes emlékekkel bőven tűzdelt film elkészítésével tiszteleg a Videoton FC 40 évvel ezelőtti hőstette előtt a Nemzeti Sport. A Bernabeu stadionban, százezer néző előtt, a Real Madrid ellen aratott világraszóló győzelemről és az odáig vezető útról szóló filmet Székesfehérváron, a Sóstói Stadionban mutatták be hétfőn este.
Bobory Balázs, a Nemzeti Sport főmunkatársa ezer szállal kötődik Székesfehérvárhoz. Gyermekkorában édesapja vitte be őt a Vidi öltözőjébe, s onnan már lehetetlen volt nem Vidi-szurkolóvá válni. Balázs, aki később a Videotonban is focizott, úgy érezte, egy film elkészítésével –amelynek során a csapat néhány tagja visszatér a hőstett helyszínére – tud újat mondani arról a máig megismételhetetlen csodáról, amit az egykori vadásztölténygyári csapat 1984-85-ben véghezvitt.
Innen indul annak a filmnek a története, amelynek bemutatóját hétfőn este tartották a Sóstói Stadionban. A megjelenteket Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője köszöntötte, kiemelve, a film készítői olyasvalamit akartak feleleveníteni, amelyre a magyar nemzet tagjai, éljenek bárhol a világon, máig hatalmas büszkeséggel gondolnak vissza. Olyan tett volt ez, amelyre azóta sem volt példa, európai kupadöntőbe jutás azóta sem adatott meg a magyar szurkolóknak.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester bevezetőjében két dolgot emelt ki, amiért fontos, hogy a film elkészült. Az egyik az, hogy ha van csapat, történés, aki és ami egy ilyen alkotást megérdemel, akkor ez a Videoton 40 évvel ezelőtti csapata és annak csodálatos menetelése. A film másrészt élő bizonyítéka annak, hogy ha van összefogás, akkor van eredmény is. Hálás szívvel köszönte meg a sportújság főszerkesztőjének, illetve Bobory Balázs újságírónak, valamint az MLSZ-nek, a játékosoknak és a Real Madridnak is, hogy a film elkészülhetett. „Nehéz hetek után és bizony nagyon nehéz hónapok előtt vagyunk! Soha ne felejtsük el, hogy a nehéz helyzeteket nem lehet úgy kezelni, nem lehet klubot építeni, ha nincs meg a szenvedély, az elkötelezettség a klub címere, színei, a stadion és a nézők irányában!” – hívta fel a figyelmet Székesfehérvár polgármestere.
Az est résztvevői ezután elsőként nézhették meg a közel 80 perces alkotást, amelyben feltűnnek az 1984-85-ös UEFA-kupa-menetelés helyszínei, a korabeli újságok címlapjai és a közvetítések filmkockái is. Kiderül például, hogy a csapat hatalmas edzésekkel készült a megmérettetésre a pentelei erdőben, de az is, hogy Hartyáni Gábor szerint például – habár mindenki a PSG-ről vagy a Manchesterről beszélt – valójában a Dukla Prága volt talán a legjobb csapat, amit Csongrádi Feriéknek le kellett győzniük. Csuhay József szerint egyébként Párizsban játszott a legjobban a Vidi, Wittman Géza szerint pedig a Partizan Beograd volt a legkeményebb ellenfél. Szabó József a hazai meccset tartja a mai napig élete meccsének, hiszen ekkor igazi „mesternégyest” lőtt. A filmben megszólal dr. Cser-Palkovics András is, felidézve fiatalkori emlékeit, azt, ahogy minden fordulóval nőtt a fociőrület Székesfehérváron, s azt az érzést, amikor a Manchester kiverésével már egyre többen hitték el, hogy ebből valami komoly csoda is kisülhet. Amint Burcsa Győző mondja, olyan gárdát ütöttek ki a tizenegyesekkel, amelyiket abban az időben nem sokan tudtak volna megverni a világ csapatai közül. A filmből az is kiderül, hogy Borsányi István szerint a Zseljeznicsar elleni visszavágón valahogy semmi sem ment, kicsit káoszos volt minden, de biztos, hogy a Jóisten segített, hogy végül Csuhay góljával döntőbe jutott a csapat.
A film készítői Szabó Józseffel, Disztl Péterrel és Csongrádi Ferenccel visszatértek a hőstett színhelyére, a Bernabeu stadionba, ahol Májer Lajos csodálatos góljával egy nullra nyert a Videoton, s ahol a végén a spanyol szurkolók állva tapsolták meg a fehérvári srácokat. „Így lett minden jó, mi százezer néző előtt nyertünk, ők meg megnyerték a kupát!” – összegzett Disztl Péter, aki Madridban 11-est védett. Hozzá is tette viccesen: „Én nem is értem, hogy lehet Madridban gólt kapni!?”
Kovács Feri bácsi, a csapat vezetőedzője a madridi meccs előtt megkérdezte a frissen műtött Csongrádi Ferencet, akar-e játszani. Aki persze azt mondta, nem hagyhatja ki az élete meccsét. Így történt aztán, hogy Csongi sérülten játszott, s a bevérzett térdét a spanyol orvosok tették helyre. „Nem tudtuk felfogni, mit is hajtottunk végre! De ahogy az idő múlik, egyre inkább felfogjuk, hogy ez már örökre ott marad a magyar futball történetében. A madridi múzeumban pedig máig is van egy sarok, ami a Videotonról szól!” – mondta Csongrádi.
A film végén vastaps kíséretében mentek fel a színpadra a madridi csoda résztvevői, majd a csapat nevében az örökös csapatkapitány, Csongrádi Ferenc köszönte meg, hogy Madridban idézhették fel az örökké emlékezetes történéseket, s azt kívánta a klubnak, hogy minél hamarabb álljon össze egy olyan csapat, amelynek sikereit ők is ünnepelhetik majd. A rendezvény végén Bobory Balázs köszönte meg, hogy leforgathatták a Nemzeti Sport első, önálló produkcióban készült filmjét, amelyben több mint húsz ember beszél a székesfehérváriak negyven évvel ezelőtti hőstetteiről, a nagy menetelés rengeteg új aspektusára derül fény, és felbukkannak olyan sztorik, amelyeket nem hallhattunk még.
És hogy miként emlékszik vissza a 40 évvel ezelőtti mérkőzésre Butragueno vagy Ricardo Gallego, azt bárki megnézheti kedd este 18.00 órától a Nemzeti Sport youtube-csatornáján!
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
- Vége -
Szöveg: Házi Péter
Fotó: Simon Erika