Kelő napsugár

2025.06.18. 13:12
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025. június 18. (szerda)
 
 
 
 
 
 
 
 
Ünnepélyes keretek között avatták fel újra a sokak által ismert és szeretett Bory-szobrot, a Kelő napsugarat szerdán. Az alkotás, amely korábban a Bánya-tó partján állt és vandálok áldozata lett, Kocsis Balázs restaurátor munkájának köszönhetően megújulva, méltó módon térhetett vissza Székesfehérvárra, a Csónakázó-tó partjára.
 
Új helyszínen, a Csónakázó-tó északi partján nyújtja kezét a Nap sugarai felé Bory Jenő alkotása. Mint ismert, az alkotó 1923-ban készített, eredeti szobra alapján az ezredforduló elején készült el Nagy Benedek móri szobrászműhelyében az az újraöntött másolat, amelyet 2001 tavaszán avattak fel a Bánya-tó sziklás partján. 2016-ban ismeretlenek vízbe lökték a szobrot, és a „balesetben” mindkét karja letörött. Kocsis Balázs szobrászművész restaurátori munkájának köszönhetően született újjá a Bory mester által Napsugár kisasszonynak hívott alkotás, amelyben a művész feleségét, Komócsin Ilonát ismerhetjük fel.
 
A megújult Kelő napsugár szobrot szerdán délelőtt avatták fel ünnepélyes keretek között. Köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, Bory Jenőnek sok mindent köszönhet Székesfehérvár: az épített örökséget gazdagító várat, a köztereket díszítő szobrokat, a közgyűjteményekben megtalálható festményeket és sok-sok érdeklődőt, vendéget, akik többek között e látványosságok miatt is érkeznek városunkba. „Alkotásai korokon át összekötik a város mindenkori lakóit, és emellett a művészet, a szeretet és a szerelem üzenetét is hordozzák. Ezeket a pozitív érzéseket, érzelmeket meg kell hallanunk ebben a rohanó világban is. Az újjászületés, a fény felé fordulás szobra és a körülötte kialakított kis tér a padokkal ismét egy olyan hely, ahol közösségünk tagjai megpihenhetnek, a Csónakázó-tó partján találkozhatnak, beszélgethetnek egymással.”
 
Az ünnepségen a Vasvári Pál Általános Iskola diákjai működtek közre. A szép számmal megjelent érdeklődők Tóth Enikő: Július című versét Nyitrai Alexa 5.c osztályos tanuló előadásában hallhatták, majd a „Magyarország az én kedves, szép hazám” című népéneket Deák Ráhel és Szerdahelyi Tímea 5.b osztályos tanulók adták elő.
 
 
E látványossággal bővülve még kedveltebbé válik a Csónakázó-tó környéke, és nemcsak a fehérváriak, hanem a turisták körében is – mondta a városrész önkormányzati képviselője. Dr. Kovács Zsoltné örömét fejezte ki, hogy az elmúlt években megvalósult fejlesztéseknek köszönhetően egyre többen folytatják belvárosi sétájukat a tó partján, töltik idejüket a játszótéren, megpihennek a szép zöld környezetben, vagy éppen a tó szigetén, a japánkertben.
 
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2025 Július
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:
img0

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.