2025.07.10. 16:00
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025. július 10. (csütörtök)
Gyönyörű emlékeket, önfeledt pillanatok képkockáit és – ami a legfontosabb – saját testvéreik mosolyát vihetik majd „haza” azok a gyermekek, akik a „Vigyázó Kéz” Gyermekvédelmi Egyesület jóvoltából egy közös hetet tölthetnek el az agárdi Pákász-tanyán.
Először kicsit furcsa a gyermekeknek a felkelés utáni torna, majd a reggelit követő szobatisztasági verseny, de Janó Andorné Ildikónak és önkéntestársainak köszönhetően mindez valahogy automatikussá és magától értetődővé válik az agárdi „testvértáborban”. A „Vigyázó Kéz” Gyermekvédelmi Egyesület segítségével azok a saját családjukból állami gondozásba kiemelt, más-más helyen nevelkedő, vér szerinti testvérek nyaralhatnak itt együtt, akik többsége már hosszú ideje várta, hogy pár vidám napot együtt tölthessen testvéreivel. Merthogy persze nagy élmény a focizás, a fürdés, vagy éppen a biciklizés, de talán mindezeknél is nagyobb boldogság, hogy az év közben egymással alig találkozó testvérek ezekben a napokban együtt örülhetnek a nyárnak, s közös szobában lakva beszélgethetnek az életről, a terveikről, vagy csak arról, kivel hogyan bánnak.
Janó Andorné Ildikó évtizedekkel ezelőtt barátnője, a diabetológus Karádi Zsuzsanna révén ismerkedett meg a gyermekotthonok világával, s olyannyira megérintette a gyermekek őszinte, áradó szeretete, hogy barátnője közbenjárásával engedélyezték neki, hogy heti egy alkalommal önkénteskedhet, segíthet például a legkisebb gyermekek fürdetésében. Innen indult az jótékonysági tevékenység, amelyet ma már sokan ismernek „Vigyázó Kéz” Gyermekvédelmi Egyesület néven.
Az első táborokat Balatonfenyvesen szervezték két évtizeden át, de 2018 óta az agárdi Pákász-tanya ad otthont a nyaralásoknak, amelyek legnagyobb erénye az, hogy az egymástól elszakított testvérek hosszabb időt tölthetnek egymással, gyakorlatilag megtanulhatják, milyen testvérnek lenni. Az idei, immár 27. „testvértáborban” közel harminc, 4 és 17 év közötti, állami gondoskodásban nevelkedő gyermek találkozhat egymással Bodajkról, Jenőből, Mezőfalváról, Nádasdladányból, Sárbogárdról, Pázmándról, Pátyról, Polgárdiból, Várpalotáról, Velencéről, Veszprémből és Székesfehérvárról. Rájuk négy-öt állandó önkéntes vigyáz mindenféle költségtérítés nélkül, s napközben további önkéntesek is segítik azt, hogy a tábor a legjobban sikerüljön.
A Mezőfalváról érkezett 12 éves Kuti Natáliának például három édestestvére van, közülük kettővel találkozhattak most újra, a legnagyobb ugyanis már dolgozik. Natália gyermekotthonban lakik, s mint elmondta, édesanyja nemrég újra magukhoz vette őket, ám a lakásuk leégett, így nem volt más lehetőség, mint újra a gyermekotthon. Mint mondta, nagyon jól érzi magát a Pákász-tanyán, hálás, hogy a testvérekkel újra együtt lehet, s a programok is szórakoztatóak, olyakor pedig tanulságosak.
A szerdai nyitónapon a Tranzit Szolgálat tartott önismereti és csapatépítő foglakozást a gyermekeknek, csütörtökön pedig Magasi Attila rendőr főtörzszászlós segítségével ismerkedtek meg különféle önvédelmi technikákkal. Pénteken az egészségkultúra és a mentálhigiéniai fejlesztés, az önbizalom erősítése lesz a fókuszban, de a tervek szerint élményfestés, fürdőzés, terápiás kutyasimogató és sárkányhajózás is vár a hétfőig tartó nyaralás résztvevőire. Az idei tábor – amelyet Székesfehérvár Önkormányzata is támogatott – azért különleges, mert ezúttal nem a felajánlott adó 1 százalékokból, hanem a Poul Due Jensen Foundation, közismertebb nevén a Grundfos Alapítvány támogatásával valósulhatott meg, mégpedig úgy, hogy a cég dolgozói terjesztették fel az egyesületet a támogatásra. A tábor végén egy meglepetés is vár a gyermekekre: mindenki egy-egy új rollert vihet haza magával, hogy emlékeztessen az együtt töltött napok értékére.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
- Vége -
Szöveg: Házi Péter
Fotó: Simon Erika