2026.03.31. 10:50
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2026. március 31. (kedd)
Az Óbudai Egyetem Alba Regia Karával és a Székesfehérvári Szakképzési Centrummal együttműködésben második alkalommal érkezett Székesfehérvárra a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége által szervezett Drónia Roadshow. Az élményalapú rendezvény célja, hogy a fiatalok első kézből tájékozódhassanak a gyorsan fejlődő, modern technológiák lehetőségeiről, de veszélyeiről is.
„2023-ban indította útjára a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége a Drónia elnevezésű rendezvénysorozatot: az élményalapú, tanulást segítő programon a székesfehérvári rendezvénnyel együtt már közel hat és félezer diák és közel ezer pedagógus vett részt.” – emelte ki a rendezvény kedd reggeli megnyitójában dr. Horváth Bianka, a GTTSZ elnöke. A kezdeményezés célja, hogy a mindennapi életet átható, modern technológiák hatásait, az azokhoz való hozzáállás legoptimálisabb módját mutassák meg a résztvevőknek mind elméleti, mind gyakorlati szemszögből. „Rendkívül fontos, hogy a tizenéves és a huszonéves korosztály első kézből értesüljön ezeknek a technológiáknak a veszélyeiről, de a lehetőségeiről is.” – hívta fel a figyelmet Horváth Bianka.
Az elsősorban székesfehérvári középiskolákból, de Agárdról is érkezett mintegy 300 diákot dr. Cser-Palkovics András is köszöntötte a Széchenyi István Technikum tornatermében. Székesfehérvár polgármestere három fontos gondolatot fogalmazott meg a rendezvény kapcsán. „Sokszor halljuk, hogy mi, magyarok nem tudunk igazán csapatban dolgozni. Ehhez képest sok-sok szervezet gondolta fontosnak a mai találkozót, számos ember működött együtt a szervezésben és a tartalom biztosításában, köszönet ezért nekik! A fiatalok ma azokkal a technológiákkal ismerkedhetnek meg, amelyek az élet minden területére hatnak. Gondolhatunk ezekről sok mindent, de az biztos, nem mi határozzuk meg, miként terjednek a világban és hogyan hatják át az életünk egyre több elemét.” – húzta alá dr. Cser-Palkovics András, hangsúlyozva, hogy a diákok nem tehetik meg, hogy ezekkel a lehetőségekkel ne gondolkodjanak saját jövőképük tekintetében. „Az is feladatunk, hogy mindezt a pályaorientációval összekapcsoljuk, s így a fiatalok olyan jövőképet, olyan hivatást találjanak maguknak, amiben jól érzik majd magukat, amiben boldogok.” – összegzett a polgármester.
„A zenét lehet úgy aposztrofálni, hogy nem más, mint hangok, hangszínek, ritmusok egymásutánisága. A drónokra is mondhatjuk, hogy nem mások, mint propellerek, motor, akkumulátor, algoritmusok és vezérlők kombinációja. Ám ahogy a zene is sokkal több az előbbi definíciónál, úgy ezek az apró járművek is nyilvánvalóan túlnőnek saját komponenseiken.” – hozott találó hasonlatot dr. Györök György, az Óbudai Egyetem Alba Regia Karának dékánja, aki szerint az, hogy ennek a fejlődésnek hol lesz a vége – különösen a mesterséges intelligenciával kombinálva –, ma még beláthatatlan, s csak egyetlen lehetőségünk van: meg kell ismerni és használni!
Dr. Horváth Ádám István rendőr ezredes, a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ igazgatója azokról a sikerekről beszélt köszöntőjében, amiket a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság kollégái már elértek: legyen szó akár a közterületi szolgálat támogatásáról, akár bűnüldözésről, a drónt mint eszközt ma már napi szinten használják. Az igazgató arra kérte a diákokat, jelezzék, ha ilyen jellegű érdeklődésük, affinitásuk van, hiszen a rendőrség igen sokszínű tevékenységet folytat, s a műszaki tudományok képviselőinek aktív helye van ma is a Magyar Rendőrség soraiban, mert rendkívül sokféle tudásra van szükség egy modern rendőrség fenntartásához.
A nap során számos előadás és gyakorlati bemutató is várta a fiatalokat. Bercely Krisztina, a NAV főosztályvezetője a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kínálta álláslehetőségeket mutatta be, Csermely Péter rendőr őrnagy a rendőrségi drónok munkájába adott betekintést, Verőné Dr. Wojtaszek Malgorzata, az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar egyetemi docense pedig a mezőgazdasági drónok különleges technológiáját hozta közel a diákokhoz. Természetesen nem maradhatott ki a mesterséges intelligencia veszélyeit taglaló előadás sem, a témáról Tóth Andrea és Marschall György Olivér, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kiberbiztonsági Intézetének munkatársai beszéltek, sőt a drónos személyszállítás ma még futurisztikusnak tűnő lehetőségeit is felvillantották a CloudIA Zrt. képviselői. A roadshow folyamán pályaorientációs beszélgetésekre is lehetőség nyílt, majd a NAV keresőkutyáinak dinamikus bemutatója zárta a rendezvényt.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
- Vége -
Szöveg: Házi Péter
Fotó: Varju Zoltán Mihály



