Koronázási Ünnepi Játékok - Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba

2026.08.20. 13:00
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2026. augusztus 20. (csütörtök)
 
 
 
 
Nagy a sürgés-forgás Székesfehérváron! Kikiáltók, zenészek, csepűrágók, lovagok és vértes vitézek készülnek Szent István ünnepére. A főtéren az asszonyok mosnak, a kovácsok ütik a vasat, sorra készülnek az ólomkatonák és az enyhet adó sikátor félhomályában jósok és boszik mondják el jövendőt. A Székesfehérvári Királyi Napok keretében augusztus 20-23-a között rendezik meg a Koronázási Ünnepi Játékokat, amely kalandokkal teli, izgalmas időutazást ígér a középkorba.
 
A város utcáin és terein kora délelőttől nagy volt a sokadalom. A Koronázási Ünnepi Játékok helyszínein izgalmas és szórakoztató programok várják négy napon át a fehérváriakat és a városba érkezőket. Az Országzászló tér Mesetérré változott, az Apacuka együttes koncertjén énekeltek, táncoltak kicsik és nagyok. Akik elfáradtak, a kézműves sátrak alatt színezhettek, rajzolhattak, kavicsot festhettek, megcsodálhatták az óriásbábokat.
 
A Fő utcán pénzverő, ólomöntő, kovács és kalligráf műhely is várta a nézelődőket, akik ki is próbálhatták a különböző mesterségeket. A nagy meleg sem szegte kedvét senkinek, bár sokat jelentett a kovácsmester biztató szava, miszerint ők 1000 Celsius fokig bírják, 1001-nél azonban már kissé nyűgösek lesznek. (A hőmérő higanyszála ekkor már elérte a 30 fokot!)
 
A középkori házak előtt a professzor és a boncmester vezette grémium előtt anatómiából vizsgázott egy csapat borostyán. A Szabad Színház és utánpótláscsoportjainak anatómia színháza, az életképek idén is sok embert vonzottak. Érdemes belehallgatni az előadásba ITT!
 
A Városház téren emellett hagyományőrző faműves foglalkozások: barkácsolás, szerszámpark és régi muzeális szerszámok kiállítása, valamint középkori jelmezpavilon is várja négy napon át a városba érkezőket.
 
A Koronázási Ünnepi Játékok részletes programja megtalálható a https://kiralyinapok.szekesfehervar.hu/kuj-2026 oldalon.
 
 
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
 
 
 
Szöveg: Csordás Csilla
Fotó: Kiss László
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2026 Augusztus
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.