„Jósággal közeledsz a jóhoz”

2017.08.15. 19:09
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 15. (kedd)
Felavatták Szent István király városának mozdonyát. Galéria
 

 

 

 

Ünnepélyes keretek között a Székesfehérvári Vasútállomás „A” peronján mutatták be a MÁV-START Zrt. új, Székesfehérvár vonatkozású mozdonyát, melyet „Szent István városa Székesfehérvár” felirattal láttak el és első királyunk látható rajta, lovon, kereszttel a kezében.

 

Idén júniusban született kormányhatározat az Árpád-ház Program részét képező „Az ország bölcsője” kiemelt székesfehérvári alprogram első szakaszának megvalósításáról. Az Árpád-ház Program célja, hogy 2022-ben az Aranybulla kiadásának 800. évfordulóját méltón megünnepelhessük, 2038-ban Szent István halálának 1000. évfordulójára a székesfehérvári Nemzeti Emlékhely megújuljon, valamint tudományos programokkal és kiállításokkal az Árpád-ház és kora méltó helyére kerüljön mind a magyar, mind az európai történelemben. A tervezetben kiemelt jelentőségű alprogramként jelenik meg a Székesfehérvár városa és a Püspökség által közösen kidolgozott „Az ország bölcsője” című alprogram, melynek célja a középkori keresztény magyar állam megszületése és székesfehérvári szakrális, történelmi emblematikus emlékeinek bemutatása Géza fejedelemtől Szent István királyon át az itt koronázott és eltemetett királyokig. A program részét képezi az egyes helyszíneket egységbe foglaló történelmi sétaút kialakítása a történelmi Belvárosban. 

Ez a kormányhatározat is alapot szolgáltatott arra, hogy az az évekkel ezelőtt megszületett gondolat - miszerint az ország nagyjaihoz kapcsolódó jeles évfordulókat illetve eseményeket megjelenítő mozdonydekorációk mintájára elkészüljön egy Székesfehérvári vonatkozású mozdony is – létrejöjjön. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata támogatásával, a MÁV Start Zrt. segítségével és a Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. közreműködésével ezt sikerült megvalósítani. A többéves közös munka eredményeként, a nagyközönség ma láthatta először a Szent Istvánt megjelenítő mozdonyt, mely városunkból indult el útjára a hazai és nemzetközi vasútvonalakon, hogy az elkövetkezendő évben az ország és a határon túliak figyelmet ráirányítsa Székesfehérvárra, Szent István városára, s az Árpád-ház Program fejlesztéseinek terveire, küldetésére.

A díszes mozdony a Magyar Honvédség Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar által játszott indulóra gördült be a Székesfehérvári Vasútállomás „A” peronjára. Az ünnepségen Csépke András, a MÁV-START Zrt. vezérigazgatója elmondta, nagy öröm számukra, hogy bemutathatják társaságuk egyik legmodernebb mozdonyán azt a dekorációt, mellyel a szentté avatott államalapító királyunk, Szent István emlékének és örökségének tisztelgünk. Majd arról beszélt, hogy Székesfehérvár városa ez irányú felkérésének nagy örömmel és tisztelettel tettek eleget, hiszen a MÁV-Csoport, mint a magyar állam legnagyobb vállalkozása fontos szerepet kell, hogy betöltsön nemzeti értékeink megőrzésében.
Kitért arra, hogy annak idején Szent István felismerte a kor kihívását, országunk stabilitása és felemelkedése érdekében alázattal, kérlelhetetlen elszántsággal teljesítette küldetését. Hangsúlyozta, hogy a vasutasoknak hazánk vasútjának 170 éves alapjain kell újat, és értékállót teremteniük.
Elmondta, hogy a bemutatott mozdony havonta 20 000 km-t fog futni hazánk vasútvonalain, országunk valamennyi tájegységén megfordulva, büszkén hirdetve államalapító szent királyunk elévülhetetlen érdemeit. Majd azt kívánta: a mozdony legyen jelkép, ami igazolja, hogy a közös erőfeszítések a célok eléréséhez vezetnek.       

Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András a mozdony elkészültéért köszönetet mondott a MÁV szakembereinek, valamint azoknak, akik ezt kitalálták és megvalósították: külön kiemelte ennek során Brájer Éva alpolgármestert és F. Szegő Krisztinát, a Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatóját, akik ennek a kezdeményezésnek jó gazdái voltak. Elmondta, nem véletlen, hogy ez az esemény Székesfehérvár legfontosabb ünnepi rendezvénysorozatának, a Székesfehérvári Királyi Napoknak a kellős közepén történik meg. Hiszen többféle üzenet hordoz ez a mozdony: hordozza a több mint ezer éves magyar államiság üzenetét, hordozza a város üzenetét, hordozza azokat a keresztény kulturális értékeinket, amik bennünket összekötnek, és amik elvezettek bennünket ide, és amelyek biztos táptalajt adnak az elkövetkezendő évtizedekhez, évszázadokhoz. Majd arról beszélt, hogy ki is jelöltek egy utat számunkra, amit közösen továbbvinni felelősségünk. Ehhez pedig hozzátartozik Szent István értékrendjének, életútjának a hirdetése, akár ilyen eszközök segítségével.
Kiemelte, hogy Szent István idejében Székesfehérvár már közlekedési csomópont volt, és több olyan kereskedelmi útvonal alakult ki, mely metszette városunkat. Ezen túl hangsúlyozta Szent István Székesfehérvárhoz való kötődését. Majd a mozdony városmarketing funkciójáról beszélt. Arról, hogy ez a város büszkén vallja történelmét, és természetesen értékeit is szeretné továbbörökíteni a következő nemzedékeknek is. A mozdony – mint mondta – remélhetőleg hívogató lesz, így sokan jönnek majd el Székesfehérvárra, hogy megnézzék a várost, melynek ilyen történelme van, s mely nemcsak a múltban él, hanem egy modern város, amely közlekedés nélkül elképzelhetetlen. 

A bemutatásra került mozdony tervezője, Jónás Attila festő, grafikus az ünnepségen elmondta, az ő választása volt, hogy a dekorációban a Szent István szobor jelenjen meg, valamint a szarkofág kőfaragvány motívuma. A színben pedig azért esett a választása a bordóra és az arany modernkori megfelelőjére, a bézsre, mert ez a legkirályibb. A dekorációban a „Jósággal közeledsz a jóhoz” idézet megjelenítésének ötlete szintén tőle származik. Szent István fiához írott intelmei közül választotta.              

A „fehérvári” mozdony az ország villamosított vasútvonalain fog döntően személyszállító vonatokat húzni, de a nemzetközi forgalomban Budapest - Brassó és Budapest - Bécs között is jár majd, s a következő egy évben körülbelül 240 ezer kilométert fog futni.
A díszes mozdony idén augusztus 20-án Székesfehérvárra érkezik, a „Kék hullám” vonatokat húzza majd, s 7:45 és 10:12 között valamint 13:45 és 16:12-között lesz látható a székesfehérvári vasútállomáson. A távlati tervek között pedig cél, hogy ez a mozdony húzza azt a zarándokvonatot 2018-ban, mely Székesfehérvárról Csíksomlyóra megy Pünkösdkor.

 

Az ünnepségen készült fotók letölthetőek a Galériából.



                                                



 

Szöveg: Kész-Varga Mónika
Fotó: Simon Erika

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.