Dr. Altorjay András kapta az idei Deák Dénes Díjat, az ösztöndíjas Gärtner Petra lett

2017.08.16. 19:07
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 16. (szerda)
Átadták a Lánczos-Szekfű Ösztöndíjakat a Bory-várban. Galéria 
 
 
 
 
 
Hagyományosan a Bory-várban adták át a Lánczos-Szekfű Ösztöndíjakat, amit az alapítvány kuratóriuma minden évben azoknak ítél, akik a tudomány, a művészet, illetve a társadalompolitika terén végeznek színvonalas alkotómunkát. Az idei évben a Deák Dénes Díjat Dr. Altorjay András kardiológus, az Ösztöndíjat Gärtner Petra művészettörténész kapta. A jelenlévőket dr. Cser-Palkovics András polgármester és Bobory Zoltán író, a kuratóriumok elnökei köszöntötték.


A Szent István ünnepkör hetében a Bory-várban ünnepélyes keretek között került sor a Deák Dénes Díj és Ösztöndíj, valamint a Lánczos Kornél - Szekfű Gyula Ösztöndíjak átadására.

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester köszöntőjében a hagyományok jelentőségét méltatta: „Hagyomány, hogy a Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozatának keretében adjuk át a díjakat, hagyomány az is, hogy a díjak, ösztöndíjak hosszú ideje a város szellemi-kulturális életének a részét képezik, és ha folyamatában nézzük, vannak ciklusokra visszatekintő hagyományok az önkormányzat, a civil szektor, az alapítványok működésében. És hagyomány az is, hogy itt vagyunk a Bory-várban.” – fejezte ki a polgármester, és köszöntötte a Bory család megjelent tagjait. Az alapítványok munkájára utalva annak a fontosságát hangsúlyozta, hogy a pályázatokban megfogalmazott ötletek, elképzelések a várost gazdagítják, a város közösségét teszik erősebbé – amit az Önkormányzat örömmel támogat.

A Deák Dénes Alapítvány célja a város érdekében végzett kiemelkedő tevékenység elismerése, valamint a Székesfehérvár igaz és nemes értékeinek megbecsülése, bemutatása és szépítése irányában való ösztönzés. A Deák Dénes Díjat Dr. Altorjay András kardiológus, Székesfehérvár díszpolgára kapta a város közéleti, illetve kulturális életében végzett, példát adó tevékenysége, művészetpártoló munkássága  elismeréseként. Dr. Cser-Palkovics András, a kuratórium elnöke a város közössége elé állított jó példát emelte ki, amivel a hivatás szolgálata mellett végzett mecenatúrára utalt; hangsúlyozva ennek anyagi és szellemi igényét, a díj üzenetértékét, majd a köszönet kifejezése mellett gratulált a díjazottnak.

A Deák Dénes Ösztöndíjat a kuratórium 2017-ben Gärtner Petra művészettörténésznek, a Szent István Király Múzeum munkatársának ítélte meg Aba-Novák Vilmos falképeinek kutatása témájában. A polgármester a Csók István Képtárban nyílt Aba-Novák-kiállítás és a kapcsolódó kutatómunka előremutató egységét fogalmazta meg, ami – mint mondta – szintén a székesfehérváriak közösségét erősíti.

A díjazottak mellett polgármesteri támogatást kap ösztöndíjként Juhász Anna Mária, Kusler Ágnes és Merk Márta is.

„Jó fehérvárinak lenni.” – fogalmazott köszöntőjében Bobory Zoltán kuratóriumi elnök a Lánczos-Szekfű Ösztöndíjak átadása előtt. Két személyes élményét tolmácsolta, amelyek során egy Opole testvérvárosbeli jeles költő és egy régi, Székesfehérvárról származó barátja fejezte ki szeretetét, elismerését és büszkeségét a várossal kapcsolatban. „A Lánczos-Szekfű Alapítvány rendkívül fontos ennek a városnak az életében, és rendkívül fontos az a sok pályamunka, az a sok munka, amivel a pályázók részt vállalnak a város képének kialakításában.” Az elnök köszönetet mondott a város támogatásáért, a kuratórium munkájáért, és eredményes alkotást kívánva gratulált a díjazottaknak. 

Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíjjal 21 pályázót díjaztak idén.

Több díjazott pályázata kapcsolódik a képzőművészethez: Arató Antal Perei Zoltán grafikusművész albumát szerkeszti és készíti elő, Ujházi János az édesapja, Ujházi Péter Munkácsy-díjas festőművész életéről készít tanulmánykötetet.  Alkotótevékenységének egy fontos szakaszát, művészi tapasztalatait összefoglaló grafikai mappát alkot Végváry Beatrix grafikusművész; Kosztics László a 2015-ben elkészített cigány életképeket és foglalkozásokat ábrázoló sorozatát új faszobrokkal folytatja.  Gärtner Petra a II. világháború évei alatt súlyos károkat szenvedett iszkaszentgyörgyi kastélyból származó iparművészeti tárgyak nyomába ered. Az építészet területén díjazott pályázatok közül Branczeiz Zsuzsa könyve rajzok és fotók segítségével hozza közel az egykori Székesfehérvár építészeti emlékeit; dr. Busics György levéltári kutatások alapján tanulmányt készít a körtemplomokról, Székesfehérvár legrégebbi templomainak alaprajzi méreteiről, míg Csutiné Schleer Erzsébet a magyar romantika helyi épületeivel és tervezőikkel foglalkozik.

Több szépirodalmi kiadvány is megjelenik az alapítvány támogatásával: Hady Nikolett költő verseinek válogatását szerkeszti kötetbe, László Zsolt Hajnal a mélyben című, verseket és rövid, alkalmi prózai írásokat tartalmazó könyvét írja, Saitos Lajos tervezett kötete az új versek mellett egy finn költő alkotásainak a fordításait tartalmazza. Fejér megyei szerzők recenzióinak válogatott gyűjteményét állítja össze a Legújabb megyei irodalmunk címmel dr. Sebők MelindaBurján Zsigmond irodalmi filmforgatókönyvet ír a vesztes Nagy háborút követő széthullott ország nyomorúságáról. Arany János Toldijának dramatizált, zenével kísért, versmondásra alapuló színpadi előadásának a megvalósításához kapott támogatást Somos Ákos. A város zenei életéhez kapcsolódóan is több pályamunkát díjaztak: Csitáry-Hock Tamás a Kodály Emlékév székesfehérvári eseményeit örökíti meg könyv formájában; a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Énekkara CD-t készít klasszikus szerzők műveivel, egyházzenei alkotásokkal és népszerű musical dallamokkal, filmzenékkel is repertoárban. 

A helyi értékek bemutatásában fontos helyet foglal el azoknak az embereknek a bemutatása, akik hozzájárulnak a város kultúrájának, közéletének arculatához: Kozma Ágnes a városhoz kötődő, híres és érdekes személyek tárgyilagos, ugyanakkor személyes bemutatását vállalta interjúiban; Vakler Lajos szerkesztő-műsorvezető Fehérvári portrékötet – Vakler Lajos téglái címmel ír könyvet; a Vox Mirabilis Közhasznú Kulturális Egyesület pedig folytatja a Közéleti és Kulturális Szalon programsorozatát. Székesfehérvár neves személyiségei címmel állít össze kötetet Kováts György olyan életrajzokkal, amelyekből kikerekedik egy 2000 éves várostörténet. Kováts Györgyné Újvári Éva hiánypótló vállalkozása Alba Regia Főiskoláinak ezer évét dolgozza fel.

Az ünnepségen részt vett Brájer Éva alpolgármester, valamint a város önkormányzati képviselői.


Az eseményen készült fotók, valamint a méltatások teljes szövege letölthető a Galériából! 








Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika
 
 
 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.