Borrendi találkozó és szakmai konferencia augusztus 20-án

2017.08.18. 12:55
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 18. (péntek) 
Jubileumot ünnepel a Noé-Hegyi Szent István Borlovagrend.
 
 
 
 
 
Magyarország és a Kárpát-medence legnagyobb, szakmai konferenciával egybekötött borrendi találkozóját rendezi meg Szent István napján, augusztus 20-án az idén 15 éves székesfehérvári Noé-Hegyi Szent István Borlovagrend. Az eseményre a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének 40 tagdelegációját várják a Székesfehérvári Királyi Napokon. A részletes programot sajtótájékoztatón ismertették a Hiemer-házban.

Az országos találkozó hagyományos eseménye az augusztusi székesfehérvári rendezvényeknek. A borrendek látványos felvonulását évről évre sokan nézik végig a Belvárosban. Minden bizonnyal így lesz ez idén is: augusztus 20-án, vasárnap az ország történelmi és hagyományos borvidékeiről 40 borrendet várnak a koronázóvárosba.

A közönségrendezvény az agárdi Bandiera zászlóforgató csoport bemutatójával kezdődik, ezt a Hotel Magyar Király előtt láthatjuk 15.45 órakor. Ezután indul a borrendek menete a Virágórától, 16 órakor. A Zichy színpadon a találkozóra érkezett borlovagrendek bemutatása után felhangzik a hegybíró kürtjele, ezután a Noé-hegyi legendát hallhatják az érdeklődők. A vendéglátó rend nagymestere, Bognár Zoltán üdvözli a résztvevőket, majd köszöntőt mond dr. Szabó Balázs, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezetője, dr. Bisztray György, a Szent István Egyetem professzora, a Magyar Borrendek Országos Szövetségének alelnöke, a rendezvény szakmai fővédnöke, valamint Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere, az esemény védnöke. A hagyományos boráldást Tornyai Gábor plébános mutatja be, ezután következik az új borlovagok látványos avatási ceremóniája.

A borrendi találkozó kiemelt eseménye a vendéglátó Noé-hegyi Szent István Borlovagrend megalakulásának 15 éves évfordulóját ünneplő jubileumi közgyűlés és a zártkörű szakmai konferencia, amelyet a LakeSide Hotelben rendeznek. Itt mutatják be a Jubileumi Zengő Zászlósbort is. A Noé-hegyi Szent István Borlovagrend egy igazi különlegességgel is készül a tanácskozásra: a résztvevő delegációk, borászok megismerkedhetnek az egyesület gondozásában megjelent hasonmás kiadvány, a Székesfejérvár szabad királyi város „Szőllőhegyi rendszabályok” című, 1882-ben készült, eredetivel megegyező, szöveghű dokumentum példányaival.

A Szent István-napján rendezett borrendi találkozón igen szép számú, 40 delegáció lesz jelen az ország minden tájegységéről, ami részvételi csúcsot jelent. – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Róth Péter alpolgármester, a rendezvény védnöke. Örömét fejezte ki, hogy elkészülhetett a szőlőművelési rendszabályokat összegző 135 éves kiadvány másolata, ami azt jelzi, hogy a korábban a szőlő és a bor városának is nevezett Székesfehérváron kötelességünk újraéleszteni és ápolni a hagyományokat. Róth Péter a város egész közössége nevében köszönetét fejezte ki a Noé-Hegyi Szent István Borlovagrend munkájáért, majd szeretettel invitálta a székesfehérváriakat és minden érdeklődőt a vasárnapi, belvárosi rendezvényre.

Bognár Zoltán
, a Noé-Hegyi Szent István Borlovagrend nagymestere hozzátette: a belvárosi programot megelőző szakmai konferencián összeállítást tekinthetnek meg a résztvevők az elmúlt 15 munkájáról és átadják a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének legrangosabb kitüntetését, a Pro Vino Érdemérmet. A programot szakmai előadások is kiegészítik.

Vincz József
, a Noé-Hegyi Szent István Borlovagrend kancellárja arról beszélt, hogy a bor csodálatos remekmű. Egyetlen szőlőtőkében is benne van a remény arra, hogy a legkiválóbb nedűt, földünk legjobb ízét adja. Nagyon meg kell becsülnünk, és óvnunk kell a rá leselkedő veszélyektől a jövő érdekében.

–    Vége –

Szöveg:

Hajnal Csilla; Fehérvári Programszervező Kft.
Havasi Tímea; ÖKK


 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.