III. Béla – Az aranykor trónusán

2017.08.18. 23:52
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 18. (péntek)
Hatalmas sikert aratott az ötödik Koronázási Szertartásjáték. Galéria 
 

 

 

 

Nagy várakozás előzte meg az idei - III. Béla királyunk életéről szóló - koronázási darabot, melynek mindkét előadására minden jegy elkelt. Hirtling István főszereplésével, Szikora János rendezésében a Nemzeti Emlékhelyen ma este volt a bemutatója a kora egyik legismertebb uralkodójaként számon tartott, hazánkból virágzó államot épített király élettörténetét feldolgozó szertartásjátéknak. A nagyszabású előadást – mely a színészeken, zenészeken és táncosokon túl, idén cirkuszművészeket is felsorakoztatott – a több mint kétezer néző vastapssal ismerte el.

  

A főszereplő Hirtling István mellett, valamennyi színész nagyot alakított a darabban. Így a koronázó érsek szerepében Mihályi Győző, a bizánci császár szerepében Trokán Péter, akinek lánya, Trokán Nóra, III. Béla feleségét, Annát alakította. Ugyancsak káprázatos volt színészi játéka Závodszky Noéminek Eufrozina, III. Béla anyjának megformálásában, míg Anonymusként Blaskó Péter, Bánfi Lukács érsek bőrébe bújva Sághy Tamás, valamint koronázó püspökként Egyed Attila és Lábodi Ádám is igen hűen hozták szerepüket. 

Az uralkodásának 24 éve alatt Magyarországból virágzó államot épített, keleti-nyugati kapcsolatairól elhíresült III. Béla élettörténete valamennyi jelenlévőt magával ragadott. A szertartás idei díszlete is a kelet-nyugati egységet érzékeltette a bizánci templomok alaprajzát idéző játéktérrel, valamint a görög-keleti kupolával és a magyar korona látványával.   

Erre erősített még rá a bizánci és keresztény zenei hatásokat ötvöző zenekari játék, Szirtes Edina „Mókus” szerzeményével, valamint a Fővárosi Nagycirkusz hazai és külföldi művészeinek bemutatóival, akik a darab során akrobatikus és légtornász elemeket is színre vittek. 

A grandiózus előadás végén a teltházas nézőközönség hatalmas ovációval ünnepelte a szereplőket, valamint az alkotókat, akiket többször visszatapsoltak. 

  

Az előadáson készült fotók letölthetőek a Galériából.

 

                           



Szöveg: Kész-Varga Mónika
Fotó: Kiss László

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.