Gál tanár úr ösztöndíj Székesfehérváron

2017.10.04. 16:46
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. október 4. (szerda)
A legendás pedagógus özvegye kezdeményezte a fiatal tehetségek segítését. Galéria 
 
 
 
 
 
 A matematika iránt érdeklődő középiskolás fiatalok részére indul ösztöndíjprogram Székesfehérváron, Gál József aranydiplomás matematika-fizika szakos középiskolai tanár emlékére, a pedagógus özvegyének felajánlásával. A programról dr. Cser-Palkovics András polgármester, Laufer Tamás, a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítvány elnöke, Östör Annamária önkormányzati képviselő és Gál Józsefné Gyalog Enikő nyugdíjas pedagógus, az ösztöndíj alapítója tájékoztattak.


A Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítvány az SZFA ösztöndíjprogram mellett meghirdeti a Gál tanár úr ösztöndíjat a matematika területén tehetséges és elhivatott, 14-18 éves korosztályba tartozó fiatalok számára. A támogatást szakmai konszenzus alapján ítéli oda évente a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítvány. Az ösztöndíj folyósítását Gál Józsefné Gyalog Enikő nyugdíjas tanárnőnek köszönhetjük, aki néhai férje, Gál József hagyatékából biztosítja ezt, segítve a matematika iránt érdeklődő fiatalok fejlődését.

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester a tehetséges fiatalok támogatásának a fontosságát és a kedves felajánlásnak a példaértékű gesztusát hangsúlyozta. „Egy olyan várost szeretnénk építeni, ahol az egyén a saját boldogulásán túl mindig gondol a városra, mint közösségre – és van mit mondania, felajánlania, ha erre lehetősége adódik.” – fogalmazta meg a nemeslelkű felajánlás kapcsán a polgármester, és köszönetet mondott a fantasztikus kezdeményezésért, ami sok tehetség kibontakozását segítheti.

Az örömét fejezte ki az ösztöndíj alapítója, Gál Józsefné Gyalog Enikő nyugdíjas pedagógus, hogy újra a szeretett városában lehet, ahol ötven boldog évet töltött el a férjével, szeretetben és tiszteletben. A legendás tanár hivatástudatáról és a matematika iránti szeretetéről mesélt, aki mind szakmailag, mind emberileg hagyott jó emlékeket a tanítványokban. ’Enikő néni’ egy füzetet mutatott, amit Gál József az utolsó éveiben írt tele feladványokkal, példákkal – az utolsó pillanatig a matematika tudományának élve. A felajánlással azokat a diákokat szeretné segíteni, akik talán férje nyomdokaiba léphetnek egyszer.

Laufer Tamás
, a Székesfehérvár Fejlődésért Alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta: nagy megtiszteltetésnek veszi az alapítvány nevében, hogy a jövőben ők kezelik e nemes célra alapított ösztöndíjat, ami jól illeszkedik az SZFA-ösztöndíj céljához és az Alba Innovár küldetéséhez. Azt mondta, hogy Gál József életszemléletét ismerve a jelen társadalmának szüksége van olyan példaképekre, mint amilyen ’tanár úr’ volt, és megköszönte a felajánlást.   

Östör Annamária
önkormányzati képviselő, mint egykori tanítvány az ösztöndíj szellemiségét méltatta, a műszaki pálya városban ismert hagyományának a tekintetében is. A legendás tanár emberségére visszaemlékezve elmondta, hogy az ösztöndíjhoz járó emlékplakett Gál József portréját ábrázolja, és rajta lesz majd a kedvenc E=mc2 einsteini képlet is.

Az ösztöndíjat évente egy vagy két, erre érdemes diák részére folyósítják havi rendszerességgel, 12 hónapon keresztül. Ha adott évben egy diák részesül az ösztöndíjban, akkor annak havi összege 30.000 Ft, ha két diákot tart erre érdemesnek a kuratórium, akkor diákonként 20.000 Ft havi összeg.

A szakmai bíráló bizottság három tagja: Horváth József, a Székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium igazgatója, Ponácz Ferenc, a Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola igazgatóhelyettese, valamint Strasszerné Farkas Márta, a Székesfehérvári Kossuth Lajos Általános Iskola igazgatója.

Gál József aranydiplomás matematika-fizika szakos középiskolai tanár hivatásának tartotta a tehetséges gyermekek támogatását és segítését. Hivatását szerette, munkáját mindig nagy elkötelezettséggel végezte. Mindig arra törekedett, hogy tantárgyait magas fokon adja át tanítványainak, bennük is kialakítsa azt a tudást, amit önmaga is megszerzett és tisztelt. Életszemléletét jól tükrözte Albert Einstein mondása: „Csak azt az életet érdemes végigélni, amelyet másokért élünk.”

A sajtótájékoztatón több egykori tanítvány és a szakmai bíráló bizottság tagjai is részt vettek.


Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából!






                            

Szöveg: Stettler Zsuzsanna, Fraller Ildikó
Fotó: Molnár Artúr

 

 

 

 

 

 



 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.