Dunaújváros támogatja Székesfehérvár EKF pályázatát

2017.10.19. 11:51
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. október 19. (csütörtök) 
Szándéknyilatkozatot tett a Közgyűlés.          Galéria  
 
 
 
 
 
Dunaújváros támogatja Székesfehérvár indulását a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa pályázaton. Erről egyhangúlag – tartózkodás és ellenszavazat nélkül – fogadott el szándéknyilatkozatot Dunaújváros Közgyűlése. A testület mai ülésén Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András történelmi jelentőségű, a városok történetében első alkalommal megtett személyes felszólalásban kérte Dunaújváros támogatását. A pályázat azért is jelentős, mert lehetőségeket teremt minden Fejér megyei polgár számára.

Székesfehérvár polgármestere korábban levélben kereste meg Dunaújváros Önkormányzatát azzal a kéréssel, hogy tegyen szándéknyilatkozatot Székesfehérvár támogatására a 2023. évi „Európa Kulturális Fővárosa” cím elnyerése kapcsán.  A megfogalmazottak szerint a pályázatban való együttműködés révén Fejér megye valamennyi települése részesülhet azokból az előnyökből, amit a kitüntető cím elnyerése nyújthat.

Dr. Cser-Palkovics András ma a dunaújvárosi Közgyűlésben tett személyes felszólalásban is megerősítette Székesfehérvár kérését. Ez történelmi jelentőségű esemény volt, melyre a két nagyváros történetében korábban nem volt példa.

Az első napirendi pontként tárgyalt támogatói szándéknyilatkozat kapcsán Dunaújváros polgármestere, Cserna Gábor úgy fogalmazott: „Amikor korábban Pécs városa elnyerte az EKF címet, az minden magyar állampolgár számára nagy megtiszteltetés volt. Most az ősi koronázóváros, Szent István városa számára adatik meg a lehetőség, hogy Európa Kulturális Fővárosa legyen. Székesfehérvár az évszázadok alatt komoly régészeti, kulturális, néprajzi és gazdasági értékeket tudott felhalmozni. A sikeres pályázat Fejér megye és egész Magyarország számára fontos.”

Dr. Cser-Palkovics András polgármester felszólalásban utalt arra, hogy korábban szavazásra bocsátották a fehérvári polgárok körében az EKF pályázatot. A több ezer válaszadó 93 százaléka támogatta, hogy Székesfehérvár induljon a pályázaton. „Pártállástól függetlenül az emberek döntő többsége úgy gondolta, hogy Székesfehérvár méltó a pályázatra, amely lehetőséget teremt minden Fejér megyei polgár számára.”

Hozzátette, hogy nem lenne sem méltó, sem helyes, ha Székesfehérvár csak önállóan gondolkodna a célok megvalósításában, ezért minden Fejér megyei település hozzájárulását kéri. Ezen belül is kiemelt partnerként számít Dunaújváros és a Fejér Megyei Önkormányzat támogatására.  „Nagy lehetőség, hogy Fejérben két megyei jogú város van, melyek meghatározó gazdasági erőcentrumok, és sok hasonló kihívás előtt állnak, legyen szó akár a szellemi élet bővítéséről, akár a gazdaság megerősítéséről. A hasonló problémákra hasonló megoldásokat kell találnunk. Egyetérthetünk abban is, hogy a megye életében együtt tudunk közösséget formálni két fontos területen, a sportban és a kultúrában. Városaink mindkettőben erősek, hozzátesznek a megye életéhez, és az egész nemzet fejlődéséhez. Ezért is kérjük Önöket, hogy segítsék az EKF pályázat megvalósítását!”

Arról is szólt, hogy a pályázat kétkörös lesz. Az első körben Székesfehérvár jelentkezik a pályázatra, majd a második körben kerül sor a kiegészítésekre bizonyos területeken. Arra kérte Dunaújváros Közgyűlését, hogy tegyen javaslatokat rendezvényekre, programokra. „Úgy érzem, hogy ez egy megyei összefogást is eredményező pályázat lehet. Történelmi jelentősége van annak, hogy ebben Dunaújváros támogatja Székesfehérvárt.”

Azzal zárta felszólalást, hogy a megfogalmazott célok jelentős részét mindenképpen megvalósítja Székesfehérvár, akár nyer a pályázat, akár nem. „Az Európa Kulturális Fővárosa címre eszközként és nem célként tekintünk. Hiszünk abban, hogy a pályázat tartalma akkor is fontos, ha a döntéshozók esetleg más város mellett teszik le a voksukat… Mi úgy megyünk ebbe a küzdelembe, hogy nyerni akarunk, ehhez kérjük Dunaújváros és polgárai támogatását.”

Dr. Cser-Palkovics András felszólalását követően Dunaújváros Közgyűlése egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a szándéknyilatkozatot az alábbi szövegezéssel:

„Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése a hosszú évek óta fennálló partnerségi kapcsolatra tekintettel örömmel tesz eleget a felkérésnek, és támogatói szándéknyilatkozat megtételével biztosítja Székesfehérvár Megyei Jogú Város mindazon törekvéseit, mellyel a 2023. évi Európa Kulturális Fővárosa megtisztelő címet el kívánják érni.”


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

 


Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Molnár Artúr



 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.