13 millió forintos beruházás Felsővároson

2017.11.17. 12:13
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. november 17. (péntek)
A belső tér és a színpad is megújul a Közösségi Házban. Galéria 
 
 
 
Felújítják a Felsővárosi Közösségi Házat. A sok éve várt beruházásról a szeptember végi költségvetési rendelet módosításakor döntöttek, október végén kezdődött el a kivitelezés, a tervek alapján december 15-re készül el. 13,24 millió forintból újul meg a teljes belső tér: szigetelik a falakat, elbontják a régi faltakarásokat, kifestik a helyiségeket és újraparkettázzák a színpadot. A felújításról Földi Zoltán önkormányzati képviselő és Kiss Dorottya, A Szabadművelődés Háza igazgatója adtak tájékoztatást.


Sok éve várják a városrész lakói, hogy a csak „Zsuptipró” néven emlegetett Felsővárosi Közösségi Ház megújuljon. A közgyűlés a szeptember végi költségvetési rendelet módosításakor döntött a beruházáshoz a forrás biztosításáról: 13,24 millió forintból újítják fel a belső teret.

A Felsővárosi Közösségi Ház mint régi, tradicionális középület megérett a felújításra, mivel egyre több civil egyesület, illetve rendezvény tölti meg a házat pezsgő élettel. Így az igényeket értelemszerűen ki kell szolgálni – fogalmazott Földi Zoltán önkormányzati képviselő a felújítás időszerűségével kapcsolatban, majd hozzátette, hogy a városrész következő beruházása az óvoda tető- és padlásterének felújítása, valamint pavilon építését tervezik a közösségi ház kemencéjéhez.

Kiss Dorottya, A Szabadművelődés Háza igazgatója elmondta, hogy a rendezvényeik között hagyományos a Szent Sebestyén-nap, az 1739. évi pestisjárvány óta Székesfehérvár fogadalmi napja, Felsőváros búcsúja, a másik ilyen esemény pedig a Katalin-nap, mivel a Liszt Ferenc utcában található Kati néni-szobor egy legendás felsővárosi piacozó asszonyt ábrázol. A Házban számtalan csoport, szakkör, klub működik: például a Felicita Táncegyesület, a Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület, nyugdíjas klub, Ringató foglalkozás kicsinyeknek vagy a Kákics Táncház. Két évvel ezelőtt az udvaron közösségi összefogással épült egy kemence, ami további lehetőséget kínál a közösségek együttlétére. Szintén két éve önkormányzati támogatással korszerű mosdók kerültek kialakításra az épület hátsó részén. A színházterem felújítása mára már igen időszerűvé vált, mondta el az igazgató, és köszönetet mondott az önkormányzatnak a fejlesztés megvalósításért. Az idei Katalin-napi rendezvény idejére a felújítással még nem készülnek el, ezért a Liszt Ferenc utcában ünnepelnek a Kati néni-szobornál.

A Felsővárosi Közösségi Ház belső felújítási munkáit a Zsolnai Építő Kft. végzi. A kivitelezés során megújul a teljes belső tér: utólagosan szigetelik a falat injektálásos módszerrel, elbontják a régi vas, műanyag lambériás és préseltpapír-faltakarásokat, ezek helyett lélegző vakolatot hordanak fel és a helyiségeket kifestik. A színpad is megújul: a parketta és a kitöltő homokágy bontását követően újraparkettázzák. A kivitelezést október 27-én kezdték meg, a tervek szerint december 15-ére végeznek a munkálatokkal.

A felújítás számokban:

Társalgó – 35,18 m² oldalsó falburkolat leszedése, injektálás, falszárító vakolatrendszer felhordása, teljes helyiség festése

Színházterem – 128 m² oldalsó falburkolat leszedése, injektálás, falszárító vakolatrendszer felhordása, teljes helyiség festése

Színpad – 38,16 m² oldalsó falburkolat (vaslemez) leszedése, olajfesték lekaparása, parketta felszedése és új parketta fektetése, injektálás, falszárító vakolatrendszer felhordása, teljes helyiség kifestése

Előtér-folyosó – 33,4 m² oldalsó falburkolat, műanyag lambéria leszedése, injektálás, falszárító vakolatrendszer felhordása, teljes helyiség kifestése


A közösségi ház történetéről

A  Felsővárosi Közösségi Ház a székesfehérvári Szent Sebestyén-templom szomszédságában működik. Az épület 100 éve, 1913-ban épült a felsővárosi lakosok adományaiból és munkájával a katolikus egyház kezdeményezésére, papi szeminárium elhelyezése céljából. Az 1930-as évek közepétől, a KALOT (Katolikus Agrárifjúsági Legényegyesületek Országos Testülete) mozgalom elterjedésétől, a felsővárosi legényegylet kapott benne helyet. A rendszerváltás után újrainduló katolikus lelkiségi mozgalom a már közösségi házként funkcionáló épületben azóta is folytatja tevékenységét. Jelenleg átlag 40 fővel vesznek részt heti rendszerességgel, a vasárnapi mise után a rendezvényükön.


Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából!






Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika

 

 

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.