Újabb kormányzati források az Árpád-ház programra

2017.11.20. 10:44
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. november 20. (hétfő) 
A Nemzeti Emlékhely kutatására 65 millió, az Árpád-házat bemutató kiállításra csaknem 32 millió forintot biztosítanak.     Galéria
 
 
 
 
 
 
Ismét fontos döntéseket hozott Magyarország kormánya az Árpád-ház Programmal és annak fehérvári fejlesztéseivel kapcsolatban. A napokban megjelent kormányhatározat szerint 65 millió forint költségvetési forrást biztosítanak „Az ország bölcsője” alprogram második szakaszára. Ugyancsak a központi költségvetésből csaknem 32 millió forinttal támogatják a Szent István Király Múzeum rekonstrukciójának előkészítését a „Királyok és szentek. Az Árpádok kora” című nagyszabású, nemzetközi kiállítás bemutatása céljából.

A Kormány és Székesfehérvár városa kiemelt feladatának tekinti az Árpád-ház Program megvalósítását. Az átfogó program célja, hogy 2022-ben méltó módon ünnepelhessük az Aranybulla kiadásának 800. évfordulóját, majd 2038-ra, Szent István halálának 1000. évfordulójára a tudományos kutatások és a nyilvános bemutatás szempontjából is méltóvá váljon a Nemzeti Emlékhely.

A tervezetben kiemelt jelentőségű fejezetként jelenik meg „Az ország bölcsője” című alprogram, melynek részét képezi az egyes helyszíneket egységbe foglaló kulturális, történelmi sétaút kialakítása a történelmi Belvárosban. Az út a tervek szerint összeköti a királysírok helyszínét a volt Köztársaság mozi épületébe tervezett látogatóközponttal. A következő szakaszban 2022-ig egy teljes körút kialakítását tervezik a Városház tér és a Szent István-székesegyház bekapcsolásával.

A napokban újabb kormányhatározatok születtek a célok megvalósítása érdekében. Eszerint „Az ország bölcsője” program második szakaszában, a Nemzeti Emlékhely komplex fejlesztése érdekében további megalapozó feltárások, műszaki felmérések, vizsgálatok elvégzésére van szükség, melyekre 65 millió forint költségvetési forrást biztosítanak.

Ugyancsak a központi költségvetés terhére, 31 millió 750 ezer forinttal támogatja a kormány a Szent István Király Múzeum Fő utcai épületrekonstrukciójának előkészítését a „Királyok és szentek. Az Árpádok kora” című kiállítás megrendezése céljából. A tervek szerint a nagyszabású hazai tárlat az Árpád-ház Program keretében legkésőbb 2020. augusztus 20-ig valósulna meg a Magyar Nemzeti Múzeum szakmai irányításával, szimbolikusan elindítva a 2038-ra, Szent István halálának 1000. évfordulójára kiteljesedő, minden magyar és székesfehérvári ember számára kiemelt jelentőségű megemlékezés-sorozatot.

„Az Árpád-ház 28 uralkodója csaknem fél évezreden keresztül kiemelt szerepet játszott nemcsak Magyarország, hanem egész Európa történelmében, politikai, vallási tekintetben egyaránt, beleértve a honfoglalást, az államalapítást és a kereszténység felvételét. A kormány elkötelezett abban, hogy ezt a művet a kortárs és a következő nemzedékeknek megőrizze és bemutassa, erre indítottuk el az Árpád-ház Programot.”
– emelte ki a sajtótájékoztatón Vargha Tamás államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője. Hozzátette: kiemelt cél, hogy korszerű, 21. századi múzeumtechnikai eszközökkel értelmezhetően bemutassák az egykori koronázó bazilikát, és annak kőmaradványait méltó módon megőrizzék. Ennek előkészítéséhez van szükség a most megítélt 65 és csaknem 32 millió forintos forrásokra.

„Az Árpád-ház Program alapjait a 2013-as kihelyezett kormányülésen tettük le, ezt követően született meg a kormányzati döntés a munkálatok konkrét elindításról. Ennek keretében valósulhat meg a volt Köztársaság mozi épületében a látogató- és kutatóközpont. Ugyancsak nagyon pozitív, városunk súlyát is jelző döntésnek és nagy megtiszteltetésnek tartom, hogy Székesfehérváron rendezhetjük meg a komoly szakmai előkészítést igénylő, nemzetközi szintű Árpád-ház kiállítást.
” – tette hozzá Székesfehérvár polgármestere. Dr. Cser-Palkovics András kiemelte, az elmúlt három hétben a Seuso kincs-kiállítás sikere azt mutatta, hogy az emberek nagyon is kíváncsiak az ilyen, és hasonló jelentőségű tárlatokra.

Arról is szólt: Székesfehérvár feladata, hogy januárra elkészítse a terveket a Szent István Király Múzeum Fő utcai épületének felújításáról, illetve megoldást találjon a múzeum raktározási problémáira. Az egész épületre kiterjedő, kiemelt biztonságtechnikai intézkedésekre, átalakításokra lesz szükség, melyek megalapozzák a következő évtizedek múzeumi kiállításait is. A terveket a kormány elé kell terjeszteni, ezt követően kezdődhet el az engedélyeztetés és a kivitelezés.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.



 

–    Vége –

Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Molnár Artúr

 

 



 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.