Megújul a Gárdonyi Géza Művelődési Ház

2017.12.07. 19:01
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. december 7. (csütörtök)
Közel 90 milliós kormányzati támogatásról döntöttek.
 
 
 
November 10-én hozott határozatot a Magyar Kormány arról, hogy forrást biztosít a székesfehérvári Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár felújításának előkészítéséhez, majd egy következő ütemben a beruházás megvalósításához is. Az örömteli és régóta várt döntést csütörtökön sajtótájékoztató keretében jelentették be az intézményben, Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Brájer Éva alpolgármester, Maroshegy önkormányzati képviselője jelenlétében. Az épületbejáráson a résztvevők végigjárták a kulturális intézmény tereit, képet kapva annak műszaki állapotáról, a beruházás fontosságáról. 


Hatvan éves fennállását ünnepli a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár. A maroshegyieket szolgáló kulturális intézmény az elmúlt évtizedekben több fenntartóváltáson ment át és épületének műszaki állapota is leromlott. A felújítás szükségessége már több esztendővel ezelőtt felmerült. 

A régóta várt és örömteli döntést Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő jelentette be: „Városunk életében  különösen fontosak azok a kormányzati döntések, amelyek az elmúlt években születtek az egészségügy területén, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház fejlesztése kapcsán, vagy éppen a zöld környezet fejlesztése tekintetében. Nagyon fontosak nekünk, fehérváriaknak, hogy útjaink és járdáink folyamatosan újulnak meg, hogy megfelelő műszaki állapotban legyenek. De ezek fontosságán túl, mégis közösségünk lelkét a kultúra, a művelődés alkotja. Ezért is nagyon nagy öröm bejelenteni azt a kormányzati döntést, melynek következményeként csaknem 90 millió forintból most elindulhat a Gárdonyi Géza Művelődési Ház felújításának tervezése, és ezt követően megújulhat ez a patinás ház itt, Maroshegyen.”

Törő Gábor
országgyűlési képviselő elmondta, hogy a Szent István Emlékévben Székesfehérváron tartott kihelyezett kormányülésen már felmerült a felújítás szükségessége és szándéknyilatkozat született annak támogatásáról. „Jelen voltam, amikor október végén jubileumi ünnepséget tartott az intézmény, ahol a fellépő gyermekeknek, felnőtteknek köszönhetően méltón ünnepelhettük meg a kulturális intézmény 60 éves fennállását. Ott is bebizonyosodott, hogy nagyon fontos a városrészek, valamint a környező települések számára a kulturális lehetőségek biztosítása. Szerencsére alig két héten belül, szinte „születésnapi ajándékként”, megszületett a felújításról szóló kormányhatározat, amelyet ezúton is köszönök.” 

„Nagy megtiszteltetés, hogy a Magyar Kormány támogatásának köszönhetően megújul Maroshegy művelődési háza. A háznak nagyon tartalmas az élete, itt találkoznak a városrész nyugdíjasai, sokan látogatják a könyvtárat, baba-mama klubban találkozhatnak az édesanyák és kisgyermekek és színvonalas, érdekes programok várják a közösséget a kultúra különféle területein. Több művészeti műhely otthona is. A városrész nagy rendezvényén, a Böndörödőn is belakjuk a házat és környékét. Nagyon büszkék vagyunk és köszönjük Adorján Viktornak, hogy innen indult két meseíró pályázat is, a Tollpihe és a Tündérszó, szervezünk ma már Óperenciás mesemondó versenyt is és ebben az évben már a ház elé is kivittük a Maroshegyi mesenapot. A városrészben ma is sok kisgyermekes család él és a most folyó építkezések az elkövetkező években tovább emelik a mai számot ezért is van jelentősége annak, hogy a ház programjai erősen fókuszálnak a gyerekekre. A ház látogatottsága azt bizonyítja, hogy a maroshegyieknek és a fehérváriaknak nagy igényük van a kulturális közösségi együttlétre. Ezért is fontos, hogy a művelődési intézmények külleme, belső műszaki állapota is nívós legyen. Ennek az épületnek és környezetének megújulásával és azokkal a tervekkel, amelyeket Polgármester úrral kitűztünk magunk elé,  az eddigieken túl még jelentősebb módon szolgálja majd ez az intézmény a város közösségét is. Szeretném megköszönni a város két országgyűlési képviselőjének, hogy segítették a döntési folyamatot és ezt nem az udvariasság mondatja velem, az Ő hozzáállásuk nélkül ma nem tartanánk itt.” – hangsúlyozta Brájer Éva alpolgármester, Maroshegy önkormányzati képviselője.

Az ingatlan a város tulajdonában van, felújítására már korábban is készültek tervek. Jogos az igény, hogy ahogy az ország nem lehet Budapest-központú, úgy Székesfehérváron is a Belváros mellett minden városrészt fejleszteni szükséges – erősítette meg dr. Cser-Palkovics András polgármester. „Rengeteg lehetőség van a Gárdonyi Géza Művelődési Házban, valamint a ház előtti térben, hogy a közösséget és a kulturális programokat szolgálja. A kormányzati támogatás révén most a tervezés, az engedélyezés, valamint a kiviteli tervek elkészítésére nyílik lehetőségünk. A város elkötelezett abban, hogy egy nagyváros életéhez hozzátartozó – és még hiányzó – intézményeket alapítson. Ezek közé tartozik egy bábszínház is, amelynek létrehozását itt tervezzük. Azon fogunk dolgozni, hogy ezt közösen meg is tudjuk valósítani. Az EKF-pályázat is annak a bizonyítéka, hogy a kultúrát a város fontos közösségépítő elemének tartjuk. Az üzenet tehát, hogy merjünk álmodni és javaslatokat tenni a fontos célok megvalósítására.” 

A résztvevőket Iszkádi Erika igazgató vezette körbe az épületben, bemutatva a kulturális intézmény tereit, képet adva azok funkciójáról és jelenlegi műszaki állapotáról. Nyugdíjas klubok, gyermekeknek szervezett foglalkozások, klubok és könyvtár – mindez megtalálható az intézmény kínálatában. A kormányzati támogatásnak köszönhetően most az épületben nem csupán a beázásból eredő károk helyreállítására kerülhet majd sor, hanem akadálymentesítés, valamint az elmúlt évtizedek alatti elhasználódást megoldó és a kulturális intézmény szakmai igényeit egyaránt figyelembe vevő, teljes rekonstrukció valósulhat majd meg az elkövetkező években. Mindezeken túl a felújítás magában foglalná az épület környezetének rendezését is.

Mint elhangzott: a jelenlegi döntés a felújítás előkészítéséhez szükséges forrást biztosítja. Ezek eredménye alapján újabb előterjesztés készül majd a beruházás megvalósításáról, valamint a kivitelezés ütemezéséről és forrásigényéről.

Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából!





Fotó: Molnár Artúr
Szöveg: Stettler Zsuzsanna

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Május
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.