HANYATtLÓ-SZÁRNYALÓ: Párkányi Raab Péter kiállítása

2017.12.12. 13:09
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. december 12. (kedd) 
Csütörtökön nyílik a nagyszabású tárlat.  
 
 
 
 
 
 
Újabb nagyszabású kiállításra készül a Szent István Király Múzeum: december 14-én nyílik a Csók István Képtárban a Párkányi Raab Péter szobrászművész, fotóművész eddigi életművét összefoglaló tárlat. A HANYATtLÓ–SZÁRNYALÓ című kiállításon a művész szobrait, fotóit és grafikáit láthatja a közönség 2018. március 11-ig.

A kiállítás beharangozó sajtótájékoztatóján Brájer Éva alpolgármester a Szent István Király Múzeum kiállításairól, sikereiről adott áttekintést. Mint mondta, a múzeum látogatottsága idén csaknem 80 százalékkal magasabb a 2016-os évhez képest, ebbe beleértendő valamennyi fehérvári kiállítóhely és a táci Gorsium is. Az évkezdő, „A DÖNTÉS” című kiállítást csaknem 15 ezren, az Aba-Novák Vilmos kiállítást és az izgalmas kísérőprogramokat szintén 15 ezren,  a Pompeji tárlatot 45 ezren látták. A Seuso-kincs kiállítás csaknem 30 ezres látogatói száma a legkiemelkedőbb, míg a Nemzeti Emlékhely idei látogatottsága meghaladta a 23 ezer főt. Brájer Éva köszönetét fejezte ki a múzeum valamennyi munkatársának a minőségi művészi és technikai munkájukért, egyúttal hozzátette: dolgoznak a 2018-as terveken.

Idén ötvenéves Párkányi Raab Péter, akinek eddigi munkásságát, művészi alkotólétének elmúlt 30-35 évét összegzi a december 14-én, a  Csók István Képtárában megnyíló tárlat. A DÖNTÉS kiállításhoz szorosan kapcsolódó, különleges látványelemeket is felvonultató tárlaton a művész nagy hangsúlyt fektet a közösség és a nemzet felé küldendő művészi üzenetre, a mindannyiunkat érintő sorskérdésekre.– fogalmazott Tóth Norbert kurátor.
A kiállítótérben a művész alkotásainak három műfaji csoportja látható: jelen lesz 16 szobor, megidéznek továbbá 60 olyan közéri szobrot, amely a világ számos pontján jelen van. Megjelenik 22 nagyméretű fotó, amelyeket a különféle technikával végzett átalakításoknak köszönhető kétdimenziós szoborként jellemezhetőek. A művész virtuóz rajzkészségét, már-már reneszánszi kvalitásait 12 grafika ábrázolja. A tárlat kiinduló installációja a Csók István Képtár épülete elé kihelyezett, négyméteres HANYATtLÓ című szobor, amely a mellette látható nagyméretű fotógrafikán stilizált mozgással felemelkedik, szárnyalni kezd, szimbolizálva a közösség és a nemzet büszke felemelkedését, és elindulását azon az úton, melyet Isten kijelölt számára.

Párkányi Raab Péter művészetében jelen van a tradíció és innováció, amely Székesfehérvár városára is jellemző. A kiállításon látható lesz továbbá két, zenélő és mozgó gépszobor, melyet eddig még nem mutattak be.
A kiállítás ötlete három évvel ezelőtt fogalmazódott meg. Az ötvenedik életév alkalmasnak tűnt a visszatekintésre, az összegzésére és a jövő útjának kijelölésére. - mondta a sajtótájékoztatón Párkányi Raab Péter alkotó. Hozzátette: a székesfehérvári kiállítótér adottságai behatároltak ugyan, mégis lehetőséget adtak arra, hogy a műtárgyakat jó ízléssel, jó logikával és gazdagon mutassák be.

A Szent István Király Múzeum összlátogatói száma tavaly 103 ezer, míg idén eddig 187 ezer volt. Ebből kitűnik, hogy az intézmény valóban jelentős éven van túl, melynek méltó megkoronázásra lesz Párkányi Raab Péter nagyszabású kiállítása. Ezt a munkát nem tudták volna elvégezni Székesfehérvár Önkormányzatának erkölcsi és anyagi támogatása nélkül. – emelte ki Kulcsár Mihály igazgató, és köszönetét fejezte ki valamennyi kollégájának.
Arról is szólt, hogy újrarendezték a Seuso-kincs kiállítás miatt átmenetileg felfüggesztett, III. Béla királyt bemutató „Teste Fehérvárott nyugszik” című kiállítást. A mai nap ráadásul rendkívül különleges: éppen 169 esztendeje annak, hogy 1848. december 12-én Érdy János feltárta az uralkodó sírját a Nemzeti Emlékhelyen.

A HANYATtLÓ-SZÁRNYALÓ kiállításhoz múzeumpedagógiai foglalkozások és tárlatvezetések kapcsolódnak, illetve egy honlap, valamint készül egy katalógus is. A tárlat december 14-én, csütörtökön 17 órakor nyílik a Csók István Képtárban. Köszöntőt mond
Kulcsár Mihály, a múzeum igazgatója, ünnepi beszédet mond dr. Cser-Palkovics András polgármester és Melocco Miklós szobrászművész. A kiállítást Tóth Norbert kurátor nyitja meg.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.