„Látja Isten, hogy állok a napon”

2018.01.20. 21:10
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. január 20. (szombat)
 Pilinszky versek és XXI. századi képek. Galéria
 
 
 
Megzenésített Pilinszky-versek HOBO előadásában és MÉMEK Legéndy Pétertől. Tartalmas estével várta az érdeklődőket szombaton A Magyar Kultúra Napja tiszteletére rendezett eseményen az Öreghegyi Közösségi Ház.

A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan évről évre egyre több eseménnyel készül Székesfehérvár, hogy ízelítőt adjon a megyeszékhely pezsgő és változatos kulturális életéből. A hagyományokhoz hűen, az ünnep „előestéjén” az Öreghegyi Közösségi Házba szombaton várták az érdeklődőket. Nagy érdeklődés övezete Földes László “HOBO” „Látja Isten, hogy állok a napon” című zenés irodalmi estjét. Majd ezt követően nyílt meg Legéndy Péter képzőművész MÉMEK című kiállítása.

Köszöntőjében Östör Annamária önkormányzati képviselő a hagyomány és az ünnep fontosságát emelte ki. Mint mondta, itt az Öreghegyen a közösségi ház egykori vezetőjének, Tóth Istvánnak köszönhetően közel harminc éve különleges, a magyar kultúra sokszínűségét bemutató estekkel várják a fehérváriakat. Östör Annamária köszönetet mondott Legéndy Péternek, hogy városunkban az Öreghegyi Közösségi Házat választotta különleges tárlatának.

Nemcsak a képek készítésének technikája miatt különleges ez a kiállítás, hanem azért is, mert Lengéndy Péter utoljára 40 évvel ezelőtt mutatta be alkotásait nagyközönség előtt, hangsúlyozta Filep Sándor. A kiállítást megnyitó festőművész ismertette az idén 70. születésnapját ünneplő alkotó életrajzát, s idézett az alkotó önvallomásából: „Ma úgy gondolok magamra, mint aki nem érdekes témákat, nem ügyes formai megoldásokat talál ki, hanem mémeket lát meg a művészet történetében és a kortársak alkotásaiban. A mémek felismerését, közös értékké válását igyekszem szolgálni. Alkotói tevékenységem során általában nem a kézügyességemre vagyok büszke, hanem művészi látásmódomra, ízlésemre, illetve a kulturális mémek színvonalas és közérthető megjelenítésére. Természetesen nem tagadom a hagyományos technikákat, a kézügyesség fontosságát, a műtárgy egyedi jellegét, a nemes anyagok használatát, de mindez a mémek esetében csak másodlagos fontossággal bír, mint egy alárendelt szerepet játszik. Ezért tartom alkalmasnak a legmodernebb technikai eszközök használatát (számítógépet, nyomtatót, lézert stb.) a mémek létrehozására, és ugyanakkor hitelesnek is vélem ezt a módot, sőt egyben a posztmodern termékektől a művészet felé való elmozdulásként értékelem.” – vallja Legéndy Péter. A tárlat az Öreghegyi Közösségi Házban február 18-ig tekinthető meg, amelyet február 15-én, csütörtökön egy finisszázs zár. Költemények E hangra címmel a művész zenés-hangos versei hallhatók majd. 

195 évvel ezelőtt, 1823. január 22-én fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz írását. 1989 óta ezen a napon ünnepeljük A Magyar Kultúra Napját. Székesfehérváron egész évben sokan sokat tesznek a magyar kultúra ápolásáért. A kulturális szervezetek, az oktatási –nevelési intézmények szakemberei, a kisebb és nagyobb közösségek, a civil szervezetek tagjai által szervezett zenés, irodalmi, színházi estek, a képző és iparművészet jeles művészeinek alkotásaiból nyíló kiállítások, az amatőr alkotók bemutatói, vagy éppen a hagyományőrzők megemlékezési mind-mind őrzik a több mint ezer éves város, a magyarság épített és szellemi kincseit, kultúráját.

A Magyar Kultúra Napján, január 22-én, hétfőn változatos programokkal várják több helyszínen az érdeklődőket.  A Belvárosban Himnuszünnep címmel 13 órától A magyar líra gyöngyszemeit hallhatjuk. A Fő utcán az Igézőnél zenével elevenednek meg a versek. 14 órától Utcai versfolyam performance kezdődik a magyar költészet legszebb himnuszaiból, az Igézőben pedig irodalomtörténeti párosító játékban próbálhatjuk ki magunkat, ez lesz a Múzsák mustrája. A közönséget a délután folyamán a Líra utca versajándékai várják.

15 órakor a Városházán ünnepélyes keretek között hirdetik ki a „Székesfehérvár történeti központja 2017” című építészeti pályázat eredményét. A rendezvényen megjelenteket dr. Cser-Palkovics András polgármester és Marosi Miklós Széchenyi- és Ybl-díjas építész, az Magyar Művészeti Akadémia alelnöke köszöntik. A pályázathoz kapcsolódó kiállítás 16 órakor nyílik az Új Magyar Képtárban, ahol Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője tolmácsolja gondolatait, a tárlatot Marosi Miklós nyitja meg.

Hétfőn 16 órától az olvasók Pálfalvi András költővel, a Vörösmarty Társaság tagjával is találkozhatnak a VMK Pedagógiai Szakkönyvtárban, a III. Béla király tér 1. szám alatt. Az Új Magyar Képtárban 16.30 órakor az irodalom iránt fogékonyakat invitálják a Széchenyi-díjas dr. Szörényi László, az MTA Irodalomtudományi Intézetének egykori igazgatója előadására: Legfőbb nemzeti örökségünk a magyar költészet címmel. 17 órakor ünnepi fényfestés kezdődik a Szent István Király Múzeumnál: Himnusz a Rendház homlokzatára címmel.

A szombati eseményen készült fotók letölthetők a Galériából.

fotó: Simon Erika

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.